Každá bolest je vždy nepříjemná a bolestivá. Jedinou touhou v tomto stavu je něco udělat, aby se mučení zastavilo. Významné nepohodlí způsobuje bolest žaludku, zejména pokud se objeví po chutném obědě. Pokud se po jídle projeví bolest v žaludku, je nejlepší se poradit s lékařem a zjistit, co způsobuje bolest v nejdůležitějších orgánech trávicího traktu.
Bolest žaludku po jídle: příčiny
Žaludek poctivě zpracovává všechno, co mu posíláme. Nakonec však začne reagovat na špatnou vodu, nezdravé jídlo, nedostatek potravy a její množství. Žaludek již není schopen toto všechno bez problémů strávit a jeho protest se projevuje formou bolesti. Pocity jsou poměrně silné a intenzivní, stejně tak mohou být mírné a slabé. Často jsou tyto příznaky způsobeny křečí stěn nebo zvýšenou sekrecí žaludeční šťávy.
Hlavní možné příčiny bolesti jsou následující:
Přejídání - nejběžnější příčina nepohodlí. Objem prázdného žaludku je malý - pouze 0,5 litru. Nadměrný příjem potravy do ní, a to i v krátkém čase, vede k protahování stěn. Nevyhnutelné bolestivé pocity ustoupí, pokud se přestanete přejídat.
Syndrom dráždivého žaludku. Tato dysfunkce těla má psychosomatický charakter. Osobě psycho-emocionálně přetížené, způsobené napětí ovlivňuje gastrointestinální trakt, což vede k funkčním poruchám stěn žaludku.
Kromě bolesti existují i ??jiné příznaky:
- paroxyzmální říhání, které trvá nejméně hodinu po vstupu potravy do trávicího traktu;
- pálení žáhy a nevolnost;
- po pohybu střev je pocit, že střevo není zcela vyprázdněno.
Astenické příznaky:
- nespavost a depresivní nálada;
- únava a bolest hlavy.
Syndrom se v podstatě vyvíjí díky lásce člověka k mastným, uzeným, kořeněným a slaným jídlům.
Potravinová nesnášenlivost. V tomto případě se bolest projevuje po jídle, na které je pacient alergický. Poměrně často dochází k bolesti a nadýmání v důsledku nesnášenlivosti laktózy.
Otrava jídlem - důsledek přijímání nekvalitních potravin nebo nápojů. Problémy nejsou omezeny na abdominální křeče. Kromě nich se objevuje nevolnost a zvracení, nekonečně trvající průjem. V nejhorším případě otrava způsobuje vysoké horečky a poruchy nervového systému.
Gastritida chronická - zánět sliznice žaludku. Je to primární (nezávislé onemocnění) a sekundární, v důsledku jiných onemocnění.
Její charakter závisí na mnoha faktorech, zejména:
- množství potravy v žaludku;
- úrovně kyselosti;
- individuální reakce na potraviny.
Gastroduodenitis - zánětlivé procesy se vyskytují nejen v žaludku, ale také v dvanáctníku. Nemoc je dlouhá, období zhoršení je nahrazeno remisí. Žaludeční vřed je také doprovázen bolestivými pocity, které začínají krátce po jídle. Bolestivé pocity vnímáte vlevo nebo uprostřed v horní části břicha. S duodenální patologií se bolest soustředí vpravo. Někdy bolest cítíte i za hrudní kostí.
Novotvary v žaludku. Spolu s bolestí existují i ??jiné příznaky onkologického procesu:
- ztráta zájmu o potraviny a drastické hubnutí;
- pocit nepohodlí v břiše, zejména nad pupkem;
- pocit plnosti v žaludku, i když je v něm málo jídla;
- pálení žáhy a zhoršené pohyby střev;
- zvýšení velikosti břicha;
- postupné blanšírování kůže.
Pankreatitida - patologické procesy ve slinivce břišní, umístěné vedle žaludku. Bolest je velmi silná a řezná a potřebuje okamžitou léčbu.
Zánět slepého střeva - bolest nezmizí a může být doprovázena nízkou horečkou a nevolností. V břiše je napětí. Zánět slepého střeva povětšinou vyžaduje lůžkovou lékařskou péči. V každém případě doporučujeme vyhledat pomoc lékaře.
Zdroj foto: Pixabay
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře