Rambo III je americký akční film z roku 1988, který režíroval Peter MacDonald a na scénáři se podílel Sylvester Stallone, který si zde také zopakoval svou roli veterána vietnamské války Johna Ramba. Film navazuje na snímek Rambo: První krev II. část (1985) a je třetím dílem série Rambo, po němž následuje Rambo.
Film zachycuje fiktivní události během sovětsko-afghánské války. Ve filmu se Rambo vydává na nebezpečnou cestu do Afghánistánu, aby zachránil svého bývalého velitele a dlouholetého nejlepšího přítele, plukovníka Sama Trautmana, z rukou nesmírně mocného a bezohledného plukovníka sovětské armády, který má v úmyslu Trautmana i Ramba zabít, a zároveň pomáhá místní skupině afghánských povstalců v boji proti sovětským jednotkám, které hrozí zničením jejich vesnice.
Rambo III byl uveden do kin po celém světě 25. května 1988 a v pokladnách kin vydělal 189 milionů dolarů. S produkčním rozpočtem mezi 58 a 63 miliony dolarů byl Rambo III ve své době nejdražším filmem, jaký kdy byl natočen.
Zápletka
Tři roky po událostech ve Vietnamu se John Rambo usadil v thajském klášteře a pomáhá se stavebními pracemi v areálu kláštera. Vydělává si také peníze (které věnuje klášteru) tím, že v nedalekém Bangkoku soutěží v zápasech krabi-krabong (s použitím bojových holí). Plukovník Sam Trautman navštíví svého starého přítele a spojence Ramba a vysvětlí mu, že dává dohromady tým žoldáků pro misi sponzorovanou CIA, která má zásobovat mudžáhidy a další kmeny při jejich snaze odrazit sovětskou armádu v Afghánistánu. Přestože mu Rambo ukáže fotografie civilistů trpících pod rukama sovětské armády, odmítne se přidat, protože je unavený z bojů. Trautman přesto pokračuje a poblíž hranic je přepaden nepřátelskými silami, což má za následek smrt všech jeho mužů. Trautman je zajat a poslán na velkou horskou základnu, kde ho vyslýchá sovětský plukovník Zaysen a jeho pobočník seržant Kourov.
Úředník velvyslanectví Robert Griggs informuje Ramba o zajetí plukovníka Trautmana, ale odmítá schválit záchrannou misi z obavy, že by tím zatáhl Spojené státy do války. S vědomím, že Trautman jinak zemře, získá Rambo povolení podniknout samostatnou záchrannou akci pod podmínkou, že v případě zajetí nebo smrti bude vypovězen. Rambo okamžitě odlétá do pákistánského Péšávaru, kde hodlá přesvědčit obchodníka se zbraněmi Músu Gháního, aby ho dopravil do Chóstu, města nejblíže sovětské základně, kde je Trautman držen v zajetí.
Mudžahedíni ve vesnici, vedení náčelníkem Masoudem, váhají, zda mají Rambovi pomoci Trautmana osvobodit. Mezitím sovětský informátor v Ghaního službách informuje Sověty, kteří vyšlou dva útočné vrtulníky, aby vesnici zničily. Ačkoli se Rambovi podaří jeden z nich zničit věží, povstalci mu odmítají dále pomáhat. S pomocí pouze Músy a mladého chlapce jménem Hamid Rambo zaútočí na základnu a způsobí značné škody, než je nucen ustoupit. Hamid, stejně jako Rambo, jsou během bitvy zraněni a Rambo jej i Mousu pošle pryč, než bude pokračovat v infiltraci.
Rambo se obratně vyhne ostraze základny, dostane se k Trautmanovi a osvobodí ho právě ve chvíli, kdy má být mučen plamenometem. Spolu s Trautmanem zachrání několik dalších vězňů a unesou vrtulník Hind, aby unikli ze základny. Helikoptéra je při startu poškozena a rychle havaruje, což nutí uprchlíky prchat přes písek pěšky. Útočná helikoptéra pronásleduje Ramba a Trautmana až do nedaleké jeskyně, kde ji Rambo zničí výbušnou střelou. Rozzuřený Zaysen vyšle komando Spetsnaz pod vedením Kourova, aby je zabilo, ale ti jsou rychle odvedeni a zabiti. Zraněný Kourov zaútočí na Ramba holýma rukama, ale je přemožen a zabit.
Když se Rambo a Trautman dostanou k pákistánským hranicím, Zaysen a jeho jednotky je obklíčí. Než je však dvojice přemožena, Masúdovy mudžáhidské síly zaútočí na Sověty překvapivým jízdním útokem. Přestože je Rambo zraněn, převezme kontrolu nad tankem a zaútočí s ním na Zaysenův bitevní člun Hind v čelní bitvě, v níž obě vozidla střílejí z velkorážních kulometů, Rambo pálí z hlavního děla tanku a Zaysen vypouští salvy vysoce explozivních raket a střel Hind. V závěrečném útoku se obě vozidla srazí, ale Rambo přežije poté, co po srážce se Zaysenovým Hindem vystřelí z hlavního děla tanku. Na konci bitvy se Rambo a Trautman loučí s mudžáhidy a opouštějí Afghánistán.
Výroba
Vývoj a psaní
Sylvester Stallone později řekl, že jeho původní záměr filmu „více odpovídal tématu Slz slunce, ale odehrával se v Afghánistánu“.
K napsání předlohy byl najat scenárista filmů Bullitt a Red Heat Harry Kleiner, ale Stallone jeho scénář odmítl.
Po několika týdnech natáčení bylo propuštěno mnoho členů filmového štábu včetně kameramana a režiséra Russella Mulcahyho.
Stallone:
Plátno tohoto filmu je tak velké, že musíte neustále přemýšlet o 10 scénách dopředu. Nemůžete to udělat bezmyšlenkovitě. Do bitvy u Waterloo nešli s tím, že nevědí, jakou budou mít strategii. Tenhle film je něco jako filmová válka. Máme obrovské obsazení a štáb (více než 250 lidí) a náročné lokace, se kterými se musíme vypořádat. Všichni a všechno se musí koordinovat.
Někteří kritici poznamenali, že načasování filmu s jeho neskrývaně protisovětským tónem naráží na otevření komunismu Západu pod vedením Michaila Gorbačova, které v době dokončení filmu již podstatně změnilo obraz Sovětského svazu.
Preprodukce
Dva týdny přede mnou odjel do Izraele s úkolem obsadit dva tucty zákeřně vypadajících ruských vojáků. Tito muži měli [sic] způsobit, že vám bude tuhnout krev v žilách. Když jsem dorazil na plac, uviděl jsem dva tucty blonďatých modrookých krasavců, kteří připomínali odpadlíky ze surfařské soutěže. Netřeba dodávat, že Rambo se nebojí trochy konkurence, ale útok třetiřadých mužských modelů by mohl být nepřítelem, který by ho mohl přemoci. Vysvětlil jsem Russellovi své zklamání a on naprosto nesouhlasil, takže jsem ho a jeho šifonovou armádu požádal, aby šli dál.
Mulcahyho nahradil Peter MacDonald, zkušený režisér druhé jednotky. Byl to MacDonaldův první film v roli režiséra, ale byl velmi zkušený a režíroval akční sekvence druhé jednotky ve filmu Rambo: První krev - část II. MacDonald později řekl: „Velmi jsem se snažil postavu Ramba trochu změnit a udělat z něj zranitelného a vtipného člověka, což se mi úplně nepovedlo.“ „Instinktivně jsem věděl, co je dobrý a co špatný záběr,“ dodal. „Stallone svou postavu znal, protože to byl jeho třetí výstup v roli Ramba. Já jsem netočil Shakespeara a občas bylo těžké brát to vážně.“ MacDonald natočil sekvenci boje s holí v Bangkoku sám pomocí ruční kamery.
Postava Masúda, kterou hrál řecký herec Spiros Focás, byla pojmenována podle velitele mudžáhidů Ahmada Šáha Masúda, který bojoval proti Sovětům a později proti Talibanu.
Natáčení
Film se natáčel v Izraeli, Thajsku a Arizoně. MacDonald:
V Izraeli bylo tolik omezení, kde se mohlo a nemohlo natáčet. Producenti a Stallone se rozhodli, že se vrátí do Arizony, kam se podívali dlouho předtím, než jsem se na filmu podílel. Byla tam skupina, které se říkalo re-enactors. Bylo jich asi dvě stě padesát a rekonstruovali americkou občanskou válku. Byli povoláni, aby dělali bojové sekvence, což se jim líbilo.
- Photo © Carolco Pictures Inc.
- Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře