Mořské korály netvoří ani 1 % plochy světového oceánu, přesto jsou domovem pro více jak 25 % všech mořských druhů a představují tak jednu z nejpestřejších a nejrozmanitějších říší na Zemi. Desková hra Zachraňte korály vydavatelství TLAMA games se pustila právě do tématiky korálů, aby připomněla krásu, a především důležitost ochrany a obnovy těchto překrásných mořských zahrad.
Na vašem stole tak můžete rozprostřít oceán, nalodit se a na výzkumném plavidle brázdit vody, prozkoumávat korálové útesy, a především se snažit obnovit krásu těchto podmořských království. Abyste mohli uspět, je potřeba takticky nakládat se zdroji a energií, bojovat se znečištěním a plnit mise.
Váš tah se skládá ze dvou možných akcí: nabíjení a plavby. Během akce Nabíjení získáte odměny, kterých jste dosáhli na počítadle bodů. V průběhu Plavby se budete plavit s lodí, umísťovat umělé útesy a vykládat karty misí. Umělý útes smíte umístit na kteroukoli námořní cestu, která sousedí s ostrovem, kde v tu chvíli sídlí vaše loď. Po cestě, kam jste umístili útes, se poté můžete pohybovat bez toho, aniž byste zaplatili energií. Během pohybu s lodí přeplouváte z jednoho ostrovu ke druhému po námořních cestách se symboly energie, které po cestě zaplatíte (má to i výjimky, viz výše). Vyložení karty mise vás může odměnit za splnění určité podmínky nebo za cestu ke konkrétnímu ostrovu na herním plánu.
Na mapě jsou vždy náhodně umístěny žetony ostrovů a znečištění. Jakmile je na všech cestách mezi ostrovy, které obklopují znečištění, alespoň jeden umělý útes, tato oblast se považuje za vyčištěnou a hráč, jemuž patřilo nejvíce umělých útesů v dané oblasti, získá tento žeton znečištění. Váš pokrok ve hře zobrazují také stupnice výzkumu a průzkumu útesů, po kterých se budete posouvat a získávat tak další zdroje, body a funkce. Další herní možností je najmout si posádku a vyhodnotit efekty, odměněni jste také za zaplnění celé řady posádkou na vaší lodi.
Ačkoli si možná po přečtení všech těchto možností říkáte, že budete mít ze hry mořskou nemoc, nenechte se odradit. Jednotlivých možností, které můžete v průběhu hry podniknout, je sice celá řada, ale hra není nijak složitá a vše je v průběhu hry o dost jasnější než „na papíře“. Pravidla navíc obsahují praktickou legendu vysvětlující všechny symboly – tu jsme popravdě měli během partie pořád při ruce. Na druhou stranu ani zkušenější hráči se ale nebudou nudit. Díky náhodnému rozložení ostrovů, výběru karet a druhé straně desky lodí se speciálním efektem nabízí hra vysokou míru znovuhratelnosti, protože každá hra se od té předešlé úplně liší.
Kromě zajímavé hratelnosti musíme podotknout, že také vizuální strana hry je její silnou stranou, všechny komponenty jsou tematicky ilustrované a tvarované, jednotlivé dílky jsou pevné a vše do sebe krásně zapadá. Hlavní herní plán představuje mapu moře s ostrovy a korálovými útesy pod nimi a desky hráčů mají podobu lodi. Jakmile se připravíte ke hře a herní plán s deskami rozložíte, váš stůl doslova zaplaví atmosféra moře.
Pravidla hry jsou navíc doplněna o zajímavosti ze světa korálů, což je příjemný prvek, pokud se rádi dozvíte něco nového a vlastně i nahlédnete do toho, jak obnova korálů funguje v reálném světě. Samozřejmě hra je hra a Zachraňte korály se nesnaží fakticky přesně vyobrazit, jak celá problematika funguje, toto téma si tvůrci vybrali, aby upozornili na tíživou situaci korálů a jejich nedocenitelné funkce, které nepomáhají jen živočichům, ale v obrovské míře také nám, lidem. A kdo ví, třeba jedna partie inspiruje mnoho z nás k tomu, aby se nad touto problematikou pozastavili a malými krůčky napomohli k záchraně korálů i mimo herní plán. Jak tvůrci uvádějí: „Malé činy vykonané mnoha lidmi mají významný dopad, zejména při ochraně ohrožených útesů – to dnes platí více než kdy jindy.“
Na závěr uvedeme, že se do hry mohou pustit až 4 hráči a najdete tu i speciální sólový mód pro jednoho hráče. Jedna partie trvá zhruba 45-90 minut. Hru Zachraňte korály na své palubě přivezlo vydavatelství TLAMA games, u nichž si můžete hru prohlédnout, vyzkoušet a případně také koupit.
Nejnovější komentáře