Kritiky.cz > Ze života > Řepná řepa a její hlavní pěstitelské charakteristiky

Řepná řepa a její hlavní pěstitelské charakteristiky

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Červená řepa je dnes jed­nou z nej­zdra­věj­ších potra­vin rost­lin­né­ho půvo­du. Tato zele­ni­na se vyzna­ču­je vyso­kým obsa­hem cuk­ru a fruk­tó­zy. Kromě toho obsa­hu­je vlákni­nu, kte­rá je pro lid­ský orga­nis­mus vel­mi důle­ži­tá, pek­ti­ny a poly­sa­cha­ri­dy. Přesto je pou­ží­vá­ní toho­to pro­duk­tu v moder­ním svě­tě vel­mi roz­ší­ře­né. Používá se k pří­pra­vě růz­ných recep­tů - do polé­vek, salá­tů a dokon­ce se kon­zu­mu­je jako jed­no­du­chá sva­či­na.

Mnoho lidí se však věnu­je také pěs­to­vá­ní této zele­ni­ny. Stolní řepu (cvik­la) pěs­tu­je mno­ho zahrád­ká­řů, pro­to je vždy důle­ži­té vybrat správ­nou odrů­du. To lze pro­vést pro­střed­nic­tvím spe­ci­a­li­zo­va­né­ho inter­ne­to­vé­ho obcho­du, kde je v nabíd­ce širo­ká šká­la semen. Jenže jak na to? Málokdo zná správ­ný postup. Ve sku­teč­nos­ti je důle­ži­té dodr­žo­vat spe­ci­ál­ní režim, kte­rý zahr­nu­je zasa­ze­ní semen do půdy v urči­tém roč­ním obdo­bí a dal­ší fak­to­ry. Při výsad­bě je napří­klad důle­ži­té, aby půda měla pozi­tiv­ní tep­lo­tu.

Jak správně zasadit červenou řepu?

Na roz­díl od jiných jed­lých oko­pa­nin obsa­hu­je čer­ve­ná řepa vel­ké množ­ství sto­po­vých prv­ků a mine­rál­ních látek. V její blíz­kos­ti lze vysa­dit také kvě­ti­ny, jako jsou dahlie, sed­mi­k­rás­ky, kap­ra­di­ny a podob­ně. Černá půda snad­no pod­po­ří růst této zele­ni­ny boha­té na mine­rá­ly. Vezměme to ale pěk­ně popo­řád­ku. Při výsad­bě čer­ve­né řepy je důle­ži­té vědět násle­du­jí­cí:

    1. Půda. Nejlepší vol­bou je neut­rál­ní půda obo­ha­ce­ná raše­li­nou s leh­kou mecha­nic­kou struk­tu­rou. Měla by být dosta­teč­ně kyprá, aby se do ní dala zasít seme­na.
    2. Sázení. Osivo řepy stol­ní se vysé­vá širo­ko­řád­ko­vým způ­so­bem. Rozteč mezi řád­ky by měla být dosta­teč­ně vel­ká - 45 až 60 cm. Pokud se osi­vo vysé­vá páso­vým způ­so­bem, dopo­ru­ču­je se sché­ma 20 × 50 cm.

Podrobněji viz tabul­ka.

  1.  Půda. Nejlepší vol­bou je neut­rál­ní půda obo­ha­ce­ná raše­li­nou s leh­kou mecha­nic­kou struk­tu­rou. Měla by být dosta­teč­ně kyprá, aby se do ní dala zasít seme­na.
  2.  Výsadba. Osivo řepy stol­ní se vysé­vá širo­ko­řád­ko­vým způ­so­bem. Vzdálenost mezi řád­ky by měla být dosta­teč­ně vel­ká - 45 až 60 cm. Pokud se seme­na vysé­va­jí páso­vým způ­so­bem, dopo­ru­ču­je se sché­ma 20 × 50 cm.
  3.  Teplota. Červená řepa je tep­lo­mil­ná rost­li­na, pro­to je důle­ži­té, aby tep­lo­ta v době výse­vu semen nekles­la pod 5 °C. Při výse­vu je tře­ba dbát na to, aby tep­lo­ta nekles­la pod 5 °C. První výhon­ky se obje­ví při­bliž­ně 24-25 dní po výse­vu.
  4. Vlhkost. Nedostatek vláhy může mít nega­tiv­ní vliv na růst a vývoj rost­li­ny.
  5.  Ošetřování půdy. Půdu je nej­lep­ší ošet­řit před výse­vem semen. Doporučuje se při­dat kom­post, hnůj a také hno­ji­va obsa­hu­jí­cí dras­lík, dusík a fos­for. Herbicidy se k tomu­to úče­lu pou­ží­va­jí jen výji­meč­ně.
  6. Výsev. Probíhá ve dvou fázích. První fáze by měla násle­do­vat bez­pro­střed­ně po výse­vu raných obi­lo­vin, zatím­co dru­hý výsev se pro­vá­dí s pří­cho­dem tep­lé­ho poča­sí. Tento postup zabra­ňu­je před­čas­né­mu odkvě­tu koře­no­vé­ho sys­té­mu.
  7. Péče o rost­li­ny. Hromadné klí­če­ní výhon­ků začne při­bliž­ně 7-11 dní po výse­vu. V této době, kdy mají saze­ni­ce 2-3 pra­vé lis­ty, by mělo být pro­ve­de­no prořezání.Pro dosa­že­ní vyso­ké­ho výno­su čer­ve­né řepy je nezbyt­né zajis­tit řád­nou péči, sle­do­vat vlh­kost půdy, udr­žo­vat opti­mál­ní tep­lo­tu a včas pro­vá­dět ošet­ře­ní. Při spl­ně­ní těch­to pod­mí­nek může­te oče­ká­vat vyni­ka­jí­cí výsled­ky.

 


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,47408 s | počet dotazů: 272 | paměť: 63826 KB. | 17.04.2025 - 03:38:51