Slavný příběh, kterak sedmičlenná skupinka nájemných bojovníků chrání vesnici před zlými padouchy, má už dvě výborné verze. Jaká je ta současná? Pod scénářem letošní filmové verze jsou podepsány tři osoby: John Lee Hancock, Richard Wenk a Nic Pizzolatto. Více hlav ještě neznamená lepší scénář. Z původní verze zůstal konflikt vesničanů s padouchem a nájemní pistolníci. 7 statečných mužů je doplněno o 1 mladou vdovu Emmu Cullenovou (Haley Bennett), která, ač má ve všech záběrech hluboký výstřih, nezíská přízeň ani jediného pistolníka. Nezabral ani fešný falešný karetní hráč Josh Farraday(Chris Pratt). Milostný příběh se nekoná a zůstává jen drsná práce s odstraněním kapitalistického vydřiducha Bogua, který svým přístupem k majetku druhých připomíná situaci kolem uhelných ložisek v Podkrušnohoří. Bogua je ošklivec na první pohled, tváří se zatvrzele a jako Jan Žižka a jiní desperáti má oko zakryté černou páskou. Kolem sebe má chlapíky, co porodila snad jedna matka, nebo měli stejnou maskérku.
S výběrem 7 statečných ochránců bezbranných vesničanů si dal někdo pořádnou práci. Když odlišit od původní verze, tak pořádně, aby nebylo s čím srovnávat. Na jednu stranu je to od autorů scénáře a režiséra šťastná volba, protože se příběh i hrdinové výrazně odlišují od verze z roku 1960 a porovnávat oba filmy tak prostě nejde. Na druhou stranu se změna moc nepovedla. Především situace představující jednotlivé pistolníky a vytváření skupiny zachránců vesnice působí kostrbatě a chvílemi připomíná parodii na western. Tak působí uřvaný a robustní Jack Horn (Vincent D’Onofrio) nebo zmalovaný indián Red Harvest(Martin Sensmeier) s vycpaným jelenem. Nejdůvěryhodněji působí bývalý voják Goodnight Robicheaux (Ethan Hawke) a všemi respektovaný Sam Chisolm (Denzel Washington), protože nejlépe chodí, odhodlaně se dívá a vypadá, jako mistr světa ve střílení. Partička 7 statečných se pochopitelně nepustí do boje s partou darebáčků jen tak a provádí školení bázlivých vesničanů doplněné o zubožené dělníky z dolů. Chvíle napětí před bojem rozvolní košilaté fórky. A když dojde na lámání chleba, pak kulky sviští, petardy bouchají, lidé umírají, koně cválají a padouch se usmívá, protože má tajnou zbraň. Ale každá westernová pohádka má svůj konec. Emma Cullenová pomstí smrt svého muže a s nadějí očekává světlou budoucnost. Hudební motiv známý z roku 1960 přivolává vzpomínky a ty přebíjí současný příběh.
Když v roce 1960 natočil režisér John Sturges western stejného názvu, byl už to remake Kurosawova snímku Sedm samurajů z roku 1954. Scénář tehdy napsal William Roberts, který je také podepsaný pod válečnými filmy Most u Remagenu (1969) nebo Ďábelská brigáda (1968). Roberts uměl dostat do scénáře napětí a současně vybavil stěžejní postavy určitým charakterem. To výrazně pomáhá hercům. Děj snímku 7 statečných v roce 1960 byl zasazen do severoamerických reálií. Vznikl kontrast mezi skupinou vesničanů, banditů a nájemných pistolníků. Pro boj se mají pistolníci různé důvody i minulost, jen mladý Chico si svůj životní příběh teprve vytváří. Také přístup pistolníků k vesničanům se během příběhu mění a závěr filmu potvrzuje, že se nejedná jen o oslavu westernových hrdinů. Pro hlavní postavy se podařilo získat výrazné herecké osobnosti. Autorem výborné hudby byl Elmera Bernstein, jehož hudba pomohla i popularitě filmu Krotitelé duchů.
Současný film 7 statečných režíroval Antoine Fuqua, který se snažil vydolovat ze slabého scénáře maximum, ale herci budují své postavy jen na lehce nahozených charakterech a boj dobra se zlem je příliš přímočarý. Co chybí v ději, nahradí běžné scény ze života osadníků, záběry přírody a nechybí ani jezdci cválající na horizontu. Vznikl film, který si bude žít vlastním životem, ale se svými staršími předlohami nemá moc společného. Možná by mu pomohla změna názvu.
Nejnovější komentáře