Ray Milland se v nemocnici Bellevue s pomocí lékařů skutečně přihlásil, aby zažil hrůzu opileckého oddělení a připravil se tak na roli ve filmu Ztracený víkend (1945). Milland dostal železnou postel a byl zavřen na „záchytku“. Té noci přišel na oddělení nový příchozí s křikem, což byl vstup, který rozpoutal hysterii na celém oddělení. Oddělení se propadlo do blázince a Milland v rouše beránčím a bosý utekl, když byly dveře pootevřené, a vyklouzl na 34. ulici, kde se snažil přivolat taxík. Když si ho všiml podezřívavý policista, Milland se mu to snažil vysvětlit, ale policista mu nevěřil, zejména poté, co si všiml insignií Bellevue na jeho županu. Herec byl odvlečen zpět do Bellevue, kde mu trvalo půl hodiny, než svou situaci vysvětlil úřadům, než byl nakonec propuštěn.
Když byl film poprvé veřejně promítán na předpremiéře v kalifornské Santa Barbaře, reakce diváků na napínavý film nebyla dobrá - smáli se. Režisér Billy Wilder vzpomínal: „Lidé se smáli už od začátku. Smáli se, když Birnamův bratr našel za oknem láhev, smáli se, když vypouštěl whisky do umyvadla.“ Všichni se smáli. Divadlo ztrácelo diváky jako rozbité síto. Rozdávaly se předpremiérové lístky a názory na film se pohybovaly od „nechutný“ po „nudný“. Wilder dokonce tvrdil, že jeden z návštěvníků odešel z kina s prohlášením: „Zapřísahal jsem se. Už nikdy více.“ „Ty už nikdy nebudeš pít?“ zeptal se ho. „Ne, už nikdy neuvidím žádný film.“ Jiná předpremiérová karta říkala, že film je skvělý, ale že by se měly vynechat všechny „věci o pití a alkoholismu“.
Milland dostal hlavní roli ve filmu jen proto, že Paramount vetoval první volbu scénáristy a režiséra Wildera pro tuto roli, broadwayského herce José Ferrera. Paramount se pojistil a požadoval obsazení hvězdy do hlavní role riskantní inscenace, ale Cary Grant a většina ostatních hlavních mužských hvězd té doby Wildera odmítli. Milland tak roli získal standardně a byl za ni nominován na Oscara.
V den slavnostního ceremoniálu Milland později řekl: „Věděl jsem, že se tomu nedokážu postavit a rozhodl jsem se, že se nezúčastním. U snídaně jsem Mal [své ženě] váhavě oznámil své rozhodnutí. Pomalu odložila vidličku a jen si mě prohlížela. Nevěděl jsem, kam se mám dívat. Pak řekla: „Vím, že jsi nevyzpytatelný, prchlivý a máš výbušnou povahu. Ale nikdy jsem si nemyslela, že jsi zbabělec! Pak s pohledem chladným jako kanadská jeptiška řekla: „Na ten obřad dneska půjdeš, i kdybychom ti měli nasadit svěrací kazajku.“ Milland toho večera Oscara získal.
Teprve v pozdějších letech Wilder zjistil, že název románu Charlese R. Jacksona je ve skutečnosti překlep. Měl se totiž jmenovat „Poslední víkend“ (The Last Weekend).“ (IMDb)
Všechno nejlepší k narozeninám, Rayi Millande!
Nejnovější komentáře