Smrtonosná past 2 je americký akční thriller z roku 1990 a druhý díl filmové série Smrtonosná past. Film byl uveden do kin 4. července 1990 ve Spojených státech. Film režíroval Renny Harlin, scénář napsali Steven E. de Souza a Doug Richardson. V hlavní roli Johna McClanea se představil Bruce Willis. Dále ve filmu hrají Bonnie Bedelia, William Sadler, Art Evans, William Atherton, Franco Nero, Dennis Franz, Fred Thompson, John Amos a Reginald VelJohnson.
Stejně jako v prvním filmu se i ve Smrtonosné pasti 2 děj odehrává na Štědrý den. McClane čeká na svou ženu, která má přistát na mezinárodním letišti Washington Dulles, když teroristé ovládnou systém řízení letového provozu. Musí teroristy zastavit dříve, než letadlu jeho ženy a několika dalším přilétajícím letům, které krouží nad letištěm, dojde palivo a zřítí se. Během noci se McClane musí potýkat také s letištní policií a vojenským velitelem, z nichž nikdo o jeho pomoc nestojí.
Filmu předcházel snímek Smrtonosná past (1988), po němž následovaly filmy Smrtonosná past 3 (1995), Smrtonosná past 4.0 (2007) a Smrtonosná past: Opět v akci(2013)
Zápletka
Na Štědrý den roku 1990, dva roky po incidentu ve věži Nakatomi, čeká bývalý newyorský policista John McClane, nyní pracující pro policejní oddělení v Los Angeles, na mezinárodním letišti Dulles na přílet manželky Holly z Los Angeles. Reportér Richard Thornburg, který v Nakatomi Tower odhalil Hollyinu identitu Hansi Gruberovi, má přidělené místo naproti ní přes uličku.
V letištním baru McClane zpozoruje dva muže v armádních uniformách, kteří se chovají podezřele, a pronásleduje je do prostoru pro zavazadla. Po přestřelce McClane jednoho z nich, Oswalda Cochranea, zabije, zatímco druhý podezřelý Miller uteče. Když se od svého přítele Ala Powella v L. A. dozví, že Cochrane byl pravděpodobně zabit v akci během služby v Hondurasu, McClane to řekne kapitánovi letištní policie Carmine Lorenzovi, který jeho obavy odmítne.
Bývalý plukovník speciálních jednotek americké armády William Stuart a další bývalí členové jeho jednotky si zřídí základnu v kostele poblíž Dulles. Nabourají se do systémů řízení letového provozu, přeruší komunikaci s letadly a deaktivují světla na přistávací dráze, takže ATC v Dullesu nemůže přistávat s letadly. Jejich cílem je zachránit generála Ramona Esperanzu, drogového bosse a diktátora z Val Verde, který je vydán do Spojených států, aby stanul před soudem kvůli obvinění z obchodu s drogami.
Požadují nákladní letadlo Boeing 747, aby mohli s Esperanzou uprchnout do jiné země, a varují letištní dispečery před obnovením řízení. McClane se svou ženou v jednom z letadel kroužících nad Washingtonem, D. C., s příliš malým množstvím paliva na to, aby mohl být přesměrován, se připravuje na boj s teroristy a spojí se s údržbářem Marvinem, aby získal lepší přístup na letiště.
Ředitel komunikace na Dullesu Leslie Barnes se vydává s týmem SWAT k nedokončené anténní soustavě, aby obnovil spojení s letadly, ale jsou přepadeni a zabiti v přestřelce, ačkoli McClane Barnese zachrání a zabije Stuartovy muže včetně O’Reillyho. Stuart se mstí tím, že nabourá britské tryskové letadlo a zabije všechny na palubě. Je povolán tým speciálních jednotek americké armády vedený majorem Grantem. Díky odposlechu obousměrné vysílačky, kterou upustil jeden ze Stuartových poskoků, se McClane dozví, že Esperanza po zabití únosců nyní přistává s jeho letadlem.
McClane se k letadlu dostane dříve než Stuartovi muži a Esperanzu zneškodní. Muži uvězní McClanea v kokpitu a hodí do něj granáty, ale McClane unikne katapultážním sedadlem vteřinu před jejich výbuchem. Barnes pomůže McClaneovi najít úkryt žoldáků a řekne Grantovi, aby na místo zaútočil, ale žoldáci uniknou na sněžných skútrech. McClane je pronásleduje a podaří se mu zlikvidovat dva Stuartovy muže Burkeho a Garbera, ale s překvapením zjistí, že zbraně žoldáků jsou nabité slepými náboji, a dojde k závěru, že tým speciálních jednotek jsou ve skutečnosti Stuartovi podřízení.
McClane požaduje, aby Lorenzo zadržel Boeing 747, únikové letadlo žoldáků; ten však odmítá poslechnout a pokusí se McClanea zatknout. McClane už toho má dost, a tak na Lorenza vystřelí ze zbraně žoldáků naplněné slepými náboji, čímž dokáže, že má pravdu. Lorenzo si uvědomí, že McClane má pravdu, a nařídí všem policistům, aby se sjeli k hangáru, kde je uloženo únikové letadlo. Při Hollyině letu se podezřívavý Thornburg, který sleduje letištní rádiový provoz, dozvídá o situaci z tajného přenosu mezi Barnesem a kroužícími letadly. Zavolá do zpráv a odvysílá senzační a přehnaný pohled na to, co se děje, což vede k panice a brání policistům dostat se k únikovému letadlu, dokud Holly Thornburga nezkrotí paralyzérem.
McClane nasedne do zpravodajské helikoptéry, která ho umístí na křídlo rolujícího žoldáckého 747. V tu chvíli se McClane ocitne na palubě. Strčí svůj kabát do křidélka, čímž zabrání letadlu vzlétnout. Grant a Stuart vystoupí, aby McClanea zkrotili, a bojují spolu, dokud McClane Granta nestrčí do motoru proudového letadla a nezabije ho. Stuart se pak pustí do McClanea, vytáhne bojový nůž a bodne ho do ramene, ale McClane ukousne plukovníkovi kus ruky a odstrčí ho. McClaneovi se podaří slušně bojovat, ale přesto se Stuartově taktice bojových umění nevyrovná. Stuart srazí McClanea z letadla a uvolní mu křídlo, ale nevšimne si, že McClane otevřel palivový poklop. McClane zapálí stopu paliva stejným zapalovačem, který zabavil Tonymu Vreskému a který vede až k letadlu, což způsobí jeho explozi. Kroužící letadla využijí ohnivou stopu, aby jim pomohla přistát. Když jsou cestující zachráněni, Holly a McClane se šťastně obejmou.
Výroba
Scénář byl adaptován podle románu Waltera Wagera 58 minut z roku 1987. Román má stejnou zápletku, ale mírně se liší: policista musí zastavit teroristy, kteří vezmou rukojmí na letišti, zatímco nad hlavou krouží letadlo jeho ženy, a má na to 58 minut, než letadlo spadne. Roderick Thorp, který napsal román Nic netrvá věčně z roku 1979, podle něhož byla Smrtonosná past natočena, získává zásluhy za vytvoření „některých originálních postav“, ačkoli jeho jméno je na plátně chybně uvedeno jako „Roderick Thorpe“.
Jeden z autorů scénáře, Steven E. de Souza, později v rozhovoru pro knihu Action Speaks Louder (Akce mluví hlasitěji) přiznal: že záporáci vycházeli z amerického „středoamerického“ vměšování, především z aféry Írán-Contra.
Původní rozpočet filmu byl 40 milionů dolarů. Bruce Willis dostal za zopakování své role ve filmu 7,5 milionu dolarů. Producent Joel Silver byl obviněn z rozhazovačného utrácení a tvrdilo se, že film stál 62-70 milionů dolarů. Prezident domácí distribuce společnosti Fox Tom Sherak odmítl tvrzení o 70 milionech dolarů jako „absurdní“. Na konci natáčení bylo oznámeno, že Silver byl zbaven každodenních producentských povinností.
Scény na zasněženém Dullesově letišti se měly natáčet v Denveru, ale kvůli teplému počasí se od nich upustilo, stejně jako od dalšího natáčení v Michiganu.Scény se natáčely na zvukovém jevišti v Los Angeles s použitím falešného sněhu.
Smrtonosná past 2 byla prvním filmem, v němž byly použity digitálně komponované hrané záběry s tradiční matnou malbou, která byla vyfotografována a naskenována do počítače. Ta byla použita v poslední scéně, která se odehrávala na přistávací dráze.
Podle Franca Nera dostal Silver nápad obsadit ho poté, co viděl v kanceláři jejich společného účetního viset Nerovy filmové plakáty. Nero nechtěl hrát ve Smrtonosné pasti 2, protože se mu nelíbil scénář a zavázal se k natáčení filmu Dech života. Silver nakonec naplánoval Nerovy scény tak, aby herec mohl hrát v obou filmech.
- Zdroj: Wikipedie
- Photo © Twentieth Century Fox Film Corp.
Části seriálu: Smrtonosná past
- Smrtonosná past
- Smrtonosná past 2
- Smrtonosná past 3
- Smrtonosná past 4.0
Nejnovější komentáře