Konečně! Po dlouhých dvanácti letech se Bruce Willis vrací ve své nejslavnější roli, aby ještě jednou ukázal, zač je toho v akčním žánru loket. A že ukázal! Ač ještě před pár lety nikdo ani nedoufal, dnes je tomu skutečně tak.
V pořadí čtvrté pokračování série o drsném policistovi, Johnu McClaneovi míří do kin a tolikrát zatracovaný režisér Len Wiseman konečně dokazuje, že není zas až takový břídil. Co tím myslím? Tím myslím, že Smrtonosná past 4.0 se mu sice povedla, ale spíš bych řekl, že v tomhle případě nad ním někdo držel ochranou hůl.
Smrtonosné zápletce příjemně ladící scénář se vyvíjí ze stejného semínka, jako ostatní díly: McClanův život je zase jednou v troskách. Je sám, nekomunikuje s ním už ani jeho dcera, s ženou se rozvedl a navíc musí najednou uprostřed noci přivést připitomělého hackera Matta Farrella (Justin Long si od svého výkonu v taškařicích typu Jeepers Creepers výrazně polepšil) na policejní stanici k výslechu. Ze zdánlivě lehkého úkolu se však stane boj o přežití. Farrell se totiž stal nepohodlným pro skupinu teroristů, která hodlá napadnout USA přes virtuální síť a ovládnout tak vše, od vaší kalkulačky, až po světovou burzu. Padouši tak nejdřív ovládnou semafory, potom televizi a nakonec i McClaneovy úspory. A to pak přestává všechna sranda.
Co se nové Pasti určitě nedá odepřít, jsou akční scény. I když většinu z nich stejně znáte z trailerů, čelist vám přece jen padne až do klína, když policejní auto vletí do padoušské helikoptéry. Skvělá akce nás provází celým filmem a je jeho nedílnou součástí, ale od chvíle, kdy McClane se svým společníkem vyráží z Washingtonu, aby mohl teroristům nečekaně vpadnout do zad, se nám jí začíná dostávat trochu pomálu. Proč? Zatímco v předchozích filmech byl McClane omezen prostorem (mrakodrap, letiště), tady nejen že ho už nic nedrží, ale pořád se musí tam někde někam dostat, aby tam někde něco udělal a i když se nám Wiseman tu cestu snaží zpříjemnit Johnovými, jinak velice působivými, trýznícími monology, nebo leteckými (ne)schopnostmi, už je prostě poznat, že je to trošku o něčem jiném, než to bývalo.
Naopak, co celou filmovou mytologii paradoxně dokrášluje je ono hi-tech prostředí. Jednak opravdu efektivně převádí Smrtonosnou past do jednadvacátého století, jednak vytváří takovou groteskní podprahovou atmosféru, protože i když teroristé během pár kliknutí vyvolají totální dopravní kolaps v celém městě, McClane jim tu hubu stejně rozbije. 🙂 Však to taky není nic moc těžkého, když jim velí takový bezpáteřní slizoun jako Olyphantův arcilotr. Nic proti Olyphantovi samotnému, celkem zbytečně jsem se bál, že mi bude připomínat jeho pornoherce ze Sexbomby od vedle, ale takového padoucha, který byl zpočátku jakože hodný, ale nikdo ho neposlouchal, tak jim chtěl dát lekci, můžeme vidět v každém druhém dílu seriálu Totally Spies. Naopak mnohem charismatičtějšího záporáka (záporačku) představuje ďábelsky andělská Maggie Q, která ale bohužel nedostane prostor k ničemu víc, než ke kung-fu, sexy pózování, nebo sexy pózování při kung-fu.
Co se ale prostoru týče, kdo si nemůže stěžovat, je Bruce Willis. Vedle nevýrazného záporáka a přicvrklého parťáka (který prostě ví, že má držet ústa a krok), nemá hlavní tahák na film žádnou konkurenci a tak může rozpustile vyvádět a nadávat (pravda, pokud chcete slyšet nějaké to „fuck“, budete si muset počkat až na DVD verzi) a na rozdíl od svého soukmenovce Rockyho nedává sešlost věkem vůbec znát a užívá si jako za starých časů. Ale bohužel i tady musím něco namítnout, protože v tomhle dílu je hrubá síla bohužel to jediné, čím může McClane disponovat. Holt, počítačovému analfabetovi je už dneska ten starý dobrý selský rozum docela na nic, a tak John jenom skáče kam ostatní písknou.
Podtrženo sečteno, Smrtonosná Past 4.0 je akční, napínavá a zábavná. Letecké záběry na kolabující dopravu, či výpadky proudu jsou dechoberoucí a roztomilé cameo Kevina Smithe v roli počítačového mága je prostě božské, ale něco… něco v mé hlavě mi při sledování našeptávalo, že něco není v pořádku.
Film který dostal do vínku víc štěstí než rozumu, u pětky už by to tak krásně vyjít nemuselo.
Naše hodnocení:
8
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: JCVD
Recenze: Válka Nevěst
Recenze: Chlapec v pruhovaném pyžamu
Recenze: Monstra vs Vetřelci 3D
Recenze: Marley a já
Recenze: Sedm životů
Recenze: Pochyby
Recenze: Strážci - Watchmen
Recenze: Milionář z chatrče
27. April 2007 - 23:00 — Václav Urbánek
Nejnovější komentáře