Kritiky.cz > Fotbal > TOP 5: Které evropské stadiony navštívit kvůli atmosféře?

TOP 5: Které evropské stadiony navštívit kvůli atmosféře?

Camp Nou Barcelona europes biggest football stadium
Camp Nou Barcelona europes biggest football stadium
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Mít vlast­ní sta­di­on, na kte­rém hos­tí­te své sou­pe­ře, zna­me­ná ve sku­teč­nos­ti jen polo­vi­nu úspě­chu. Kvalitní sedač­ky, vyhří­va­ný tráv­ník, super­mo­der­ní osvět­le­ní ani sebe­lep­ší záze­mí pro hrá­če vám totiž oprav­do­vou výho­du domá­cí­ho pro­stře­dí samo o sobě neob­sta­rá. Tím hlav­ním fak­to­rem, kte­rý prak­tic­ky při­chá­zí k „hoto­vé­mu“ a čas­to do jis­té míry závi­sí na všem výše zmí­ně­ném, jsou divá­ci, v lep­ším pří­pa­dě aktiv­ní fanouš­ci. Jednak jejich počet, ale zejmé­na pak orga­ni­zo­va­nost tzv. „kot­le“, tedy sek­to­ru s aktiv­ně pod­po­ru­jí­cí­mi pří­z­niv­ci, kte­ří na utká­ních nechá­va­jí své hla­siv­ky a trá­ví desít­ky hodin pře­dem tvor­bou pro­pra­co­va­ných cho­re­o­gra­fií, sklá­dá­ním nových popěv­ků a v posto­ji se svý­mi hrá­či drží v dob­rém, ale i zlém. Za kaž­dých okol­nos­tí.

Pojďme se spo­lu v násle­du­jí­cím pře­hle­du podí­vat na TOP 5 evrop­ských sta­di­o­nů, kde to při zápa­sech nej­ví­ce vře. Nutno podotknout, že čas­to bylo roz­ho­do­vá­ní o (ne)zařazení veli­ce těž­ké a samo­zřej­mě uzná­vá­me, že stej­ně jako v pří­pa­dě všech podob­ných srov­ná­ní a pořa­dí, i ten­to­krát veli­ce zále­ží i na sub­jek­tiv­ní strán­ce věci.

Signal Iduna Park proslavil 25tisícový kotel

Na prv­ní šta­ci se z tuzem­ské­ho pro­stře­dí nemu­sí­me vydat až tak dale­ko. Řeč je kon­krét­ně o 650 km od Prahy vzdá­le­ném Signal Iduna Parku – chcete-li dří­ve zva­ném Westfalenstadionu – kde svá domá­cí klá­ní hra­je Borussia Dortmund. Zde z čes­kých fot­ba­lis­tů v minu­los­ti zane­cha­li význam­nou sto­pu Jan Koller s Tomášem Rosickým.

Signal Iduna Park dis­po­nu­je kapa­ci­tou 83 000 divá­ků, což samo o sobě sli­bu­je skvě­lý záži­tek. Hlavní pří­či­nou popu­la­ri­ty seve­ro­ně­mec­ké aré­ny, kde je kaž­dým rokem po čas sezo­ny kolem 50-60 tisíc míst obsa­ze­no per­ma­nent­ní vstu­pen­kou (!), je pro­slu­lá Südtribune, tedy Jižní tri­bu­na.

Na tu se vejde 25 tisíc nej­ak­tiv­něj­ších fans, kte­ří se s pat­řič­nou váš­ní sta­ra­jí o sup­port svých miláč­ků v žlu­to­čer­ných dre­sech. Nehledě na to, že zrov­na v Dortmundu se ke zpě­vu cho­rá­lů veli­ce aktiv­ně při­dá­va­jí i ostat­ní tri­bu­ny, kte­ré umí domá­cí „ple­je­ry“ pořád­ně vybur­co­vat a dostat z nich byť posled­ní zbyt­ky sil. Stejným způ­so­bem to však domá­cí ocho­zy Signal Iduna Parku umí spo­čí­tat i nená­vi­dě­né­mu sou­pe­ři. S kli­dem mohu napsat, že napří­klad v kůži sto­pe­ra Matse Hummelse, kte­rý v létě 2016 přestou­pil z Dortmundu do Bayernu, bys­te při vzá­jem­ných utká­ních na dort­mund­ském sva­tostán­ku urči­tě být nechtě­li…

Společná chlouba AC a Interu: milánské San Siro

Jednu z nej­lep­ších atmo­sfér, kte­rou je na evrop­ském úze­mí při fot­ba­le nasát, nabí­zí bez­po­chy­by 80 tisí­co­vé San Siro, nachá­ze­jí­cí se v seve­ro­i­tal­ském Miláně. Stadion posky­tu­je domá­cí pro­stře­dí hned dvou tra­dič­ním cel­kům, a to AC a Interu, kde tak na jed­nom sta­di­o­nu síd­lí dva obrov­ští riva­lo­vé. Těžko si před­sta­vit, že by v čes­kých pod­mín­kách jeden sva­tostá­nek sdí­le­li účast­ní­ci der­by praž­ských „S“ – Slavia a Sparta – když před lety nefun­go­va­la ani dočas­né „spo­lubyd­le­ní“ prv­ně jme­no­va­né­ho cel­ku s Bohemians (Pozn.: V návaz­nos­ti na azyl Klokanů v Edenu vyhlá­si­li slá­vis­tič­tí ultras nekom­pro­mis­ní boj­kot domá­cích zápa­sů.)

Ať už na San Siru zrov­na hra­jí fot­ba­lis­té v mod­ro­čer­ných či čer­ve­no­čer­ných dre­sech, téměř vždy je vypro­dá­no a tri­bu­ny řád­ně – pro Itálii typic­ky – bou­ří. I pro­to se do nej­tra­dič­něj­ší ital­ské aré­ny, kte­rá na svě­tě sto­jí od roku 1926 a v sou­čas­né, mega­lo­man­ské podo­bě pak fun­gu­je od roku 1989, kaž­dý rok vypra­vu­jí dese­ti­ti­sí­ce a dese­ti­ti­sí­ce nejen čes­kých fot­ba­lo­vých fana­ti­ků. Hlasité cho­rá­ly, ale i pyro, vytr­ha­né sedač­ky a pou­lič­ní stře­ty. To je Itálie.

A jak to na San Siru vypa­dá tře­ba během ono­ho zmí­ně­né­ho Derby del­la Madonnina?

Do Anglie na Stamford Bridge

Anglie a Premier League, to je kapi­to­la sama pro sebe. Jedni brit­skou atmo­sfé­ru kolem zele­ných paži­tů ozna­ču­jí za ide­ál­ní pří­klad sluš­né, ale při­tom ohlu­šu­jí­cí atmo­sfé­ry, jiní ozna­ču­jí pub­li­kum na Old Trafford, Stamford Bridge, Emirates Stadium a dal­ších, ang­lic­kých sta­di­o­nech za ste­ril­ní, nevý­buš­né a nepři­ro­ze­ně potla­če­né.

Objektivně řeče­no, prav­du mají obě sku­pi­ny. Politická gar­ni­tu­ra po mno­ha­čet­ných prů­švi­zích z dru­hé polo­vi­ny minu­lé­ho sto­le­tí zakro­či­la a zača­la jaké­ko­liv nepří­stoj­nos­ti tvr­dě potí­rat. Odpálíte pyro­tech­ni­ku? Čeká na vás tvr­dý finanč­ní postih a zpra­vi­dla něko­li­ka­le­tý zákaz vstu­pu na fot­ba­lo­vé sta­di­o­ny. V hor­ší vari­an­tě tres­tu se navíc musí­te vždy v čase, kdy hra­je „váš“ celek, hlá­sit na oblast­ní poli­cej­ní sta­ni­ci.

I přes­to však v našem sezna­mu nej­lep­ších atmo­sfér nalez­ne koléb­ka fot­ba­lu zastou­pe­ní, a to díky Stamford Bridge. Stadion – v původ­ní podo­bě vybu­do­va­ný již v roce 1877 – slou­ží jako domov­ský stá­nek Chelsea a vejde se do něj 41 663. Jedná se sice o – vzhle­dem k před­cho­zím dvě­ma sta­di­o­nům – polo­vič­ní kapa­ci­tu, ovšem pokud tako­vý počet Angličanů jako jeden muž roze­zpí­vá nau­če­né cho­rá­ly, leze zde mráz po zádech i tak. Na sere­pe­tič­ky v podo­bě kon­fet, svět­lic, dělo­buchů, stro­bo­sko­pů a podob­ně však zapo­meň­te.

Balkán jako kapitola sama pro sebe. Hajduk však nemůže chybět

Balkánský fot­bal a atmo­sfé­ra na něm, to je spe­ci­fic­ké téma samo o sobě, kte­ré by zabra­lo hodi­ny a hodi­ny emo­tiv­ních dis­ku­zí. Českému fanouš­ko­vi sto­jí v z této loka­ce veli­ce blíz­ko chor­vat­ský Hajduk Split, kte­rý pod­po­ru­jí ultras zva­ní Torcida, a u jehož vzni­ku v roce 1911 v Praze asis­to­va­li před­sta­vi­te­lé Slavie.

Na jed­né stra­ně sto­jí v pří­pa­dě Hajduku, ale i divo­ké bal­kán­ské nátu­ry obec­ně skvě­lá, elek­tri­zu­jí­cí atmo­sfé­ra fana­tic­ky zapá­le­ných lidí, z nichž by někte­ří za svůj milo­va­ný klub polo­ži­li v pou­lič­ních bojích s pří­z­niv­ci sou­pe­ře snad i život. Na stra­ně dru­hé sto­jí pyro­tech­ni­ka pou­ží­va­ná v obrov­ském množ­ství, a to nejen ta efekt­ní, ale jaká­ko­liv. Světlice, stro­bo­sko­py, ben­gál­ské ohně, ale i dělo­buchy, čas­to po domác­ku vyro­be­né pumy a vše, co „sví­tí a vybuchu­je“.

Camp Nou, turistická atrakce 1. úrovně. Ale co atmosféra?

Jedním turis­tic­ky z vůbec nej­na­vště­vo­va­něj­ších stán­ků v Evropě je sta­di­on klu­bu FC Barcelona, kte­rý se nazý­vá Camp Nou a poj­me až 99 354 divá­ků.

Stadion je to vskut­ku zají­ma­vý a zís­kat sem per­ma­nent­ku není otáz­kou peněz. Celosezónní vstu­pen­ky jsou totiž kaž­do­roč­ně vypro­da­né a jedi­ný způ­sob, jak k nim může­te při­jít, tak před­sta­vu­je nákup od jiné­ho maji­te­le, pří­pad­ně podě­dě­ní po někte­rém z před­ků.

Bezmála sto tisíc lidí, kte­ří se při vět­ších klá­ních v ocho­zech kata­lán­ské aré­ny sku­teč­ně nachá­ze­jí, si před kaž­dým utká­ním sbo­ro­vě zapě­je klu­bo­vou hym­nu, během čehož všem pří­tom­ným leze mráz po zádech. Ale jinak?

Jako na vět­ši­ně sta­di­o­nů, kde nefun­gu­je vět­ší, orga­ni­zo­va­něj­ší kotel, je to tu bíd­né s „nabíd­kou“ cho­rá­lů. Kromě pokři­ků „Barca“ a peri­o­dic­ké­ho opa­ko­vá­ní „Meeeesssiiiiii, Meeeesssssiiiii“ se prav­dě­po­dob­ně niče­ho kro­mě ohlu­šu­jí­cí­ho potles­ku, pří­pad­ně pís­ko­tu, nedo­čká­te. Avšak kři­čet 100 tisíc lidí v jeden oka­mžik to samé, to urči­tě sto­jí za to.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Matěj Hádek a Kryštof Hádek20. února 2015 Matěj Hádek a Kryštof Hádek „Má smysl bojovat a být charakter, když máš podmínky, ale ještě větší frajeřina je, když ty podmínky nemáš a stejně rozpoznáš, co máš dělat ve svém životě správně,“ říká Matěj […] Posted in Rozhovory
  • Squirmfest II (1990)24. prosince 2019 Squirmfest II (1990) Dokážu si představit úplně jiné hrátky s přítelkyní, než tenhle humus!  Žena se rozhodla se svým přítelem udělat pěkný den a natočit své vlastní domácí video. Pokud […] Posted in Horory
  • Aquaman25. června 2022 Aquaman slabších 7/10 – Nechtěl bych to úplně řadit mezi tuctové superhrdinovky, na druhou stranu se ale nedá říct, že do toho James Wan nějak více promítl svůj režisérský styl (přestože náznaky […] Posted in Krátké recenze
  • Ruins, The (2008)18. listopadu 2016 Ruins, The (2008)  Mayové moc dobře věděli, proč toto místo mělo zůstat utajeno široké veřejnosti a hlavně náruživým dobrodruhům, hledajícím senzace… Dva mladé americké páry si užívají […] Posted in Horory
  • The Last of Us15. března 2023 The Last of Us Přehypováno. Hru Last of Us jsem nehrál, ale viděl jsem gameplaye, takže až tak nepolíben předlohou nejsem, každopádně výsledek je za mne rozpačitý. Cragin Mazin tvůrce geniálního […] Posted in Krátké recenze
  • Deadpool 2 - ROB LIEFELD – TVŮRCE KOMIKY & FANOUŠEK!18. května 2018 Deadpool 2 - ROB LIEFELD – TVŮRCE KOMIKY & FANOUŠEK!             „Jsem umělec, který chtěl psát, aby měl pod kontrolou obsah“, říká tvůrce „Deadpoola“ Rob Liefeld, který je fanouškem filmové postavy. „Ryan vytvořil „Deadpoola“ trošku […] Posted in Speciály
  • Najdu Edu na posedu - hledání rozdílů s logopedickou říkankou30. prosince 2019 Najdu Edu na posedu - hledání rozdílů s logopedickou říkankou Hledáte zajímavé inspirace pro práci s předškolními dětmi? Pracujete v mateřské škole a vedete kroužek logopedické prevence? Máte doma předškoláka, který má potíže s vyslovováním některých […] Posted in Recenze knih
  • #48 - Teď se nedívej (1973)3. února 2020 #48 - Teď se nedívej (1973) Donald Sutherland předvedl, jak je skvělým hercem ve filmu, který je skvělým italsko-britským giallo. Spojení nádherných Benátek se skvělými hereckými výkony a zajímavým příběhem prostě […] Posted in 101 nejlepších hororů
  • Ještě jeden výstřel13. ledna 2024 Ještě jeden výstřel James Nunn a Scott Adkins se vrací v sequelu jednozáběrové taktické strílečky a na béčkové poměry jde o vydarečnou akční jízdu. Film navazuje hned po druhém díle, kde Scott Adkins má za […] Posted in Krátké recenze
  • #2025: DC komiksový komplet 69: Superman - Krize karmínového kryptonitu14. srpna 2019 #2025: DC komiksový komplet 69: Superman - Krize karmínového kryptonitu DC komiksový komplet 69: Superman - Krize karmínového kryptonitu (Superman: Krisis of The Krimson Kryptonite)Vydalo Eaglemoss Collections v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo […] Posted in Recenze komiksů
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,25095 s | počet dotazů: 243 | paměť: 62432 KB. | 25.11.2024 - 00:52:36