Trápí vás, že vaše vyjadřovací schopnosti nejsou v úplně ideální kondici? Zní váš projev jako skřípající housle? Myslíte si, že umíte zformulovat myšlenky, ale lidé vám prostě nerozumí? Nebo vidíte, že vaše děti, co se týče vyjadřování, nestačí svým vrstevníkům? Pak právě pro vás je určená nová kniha Václava Martince „Mluvená mateřština. Jak se stát řečníkem během 15 lekcí“.
Jak řekl Karel Čapek“ „Řeč je sama duše a kultura národa. Projevuje tajemné zákony myšlení. Tam, kde skřípá a vrže řeč, tam skřípá něco v hlubokém bytí lidu. Každá jalovost řeči je symptomem něčeho zkaženého v našem kolektivním životě. Je-li naše mluva beztvará a zmatená, prohřešujeme se na duchovním bytí národa.“ Autor se tímhle Čapkovským „řečovým vlastenectvím“ snaží nakazit čtenáře a přesvědčit je o tom, že je na čase, v jakém stavu budeme jednou mateřskou řeč předávat svým dětem, tedy dalším generacím.
Pro systematiky kniha hned v úvodu obsahuje návod, jak s učebnicí zacházet a jak vést mluvní výuku dětí. Díky této knížce proniknete do tajů mateřštiny, aniž byste museli složit státnice z fonetiky a fonologie nebo lingvistiky.
Možná vás překvapí, že pokud chcete dobře mluvit, je na čase se naučit dobře slyšet. Pokud uskutečníte sedmero výzev: „1. Není ti dobře rozumět! Mluv výrazněji! Jako bys volal do dálky! 2. Když mluvíš, tak dýchej zhluboka! 3. Otevírej víc pusu! Tím se ti hlas rozezní a všichni ti budeme dobře rozumět. 4. Rozlišuj dlouhéééé a krátkéééé sla-bi-ky! Dlouhé slabiky musí znít čtyřikrát déle než ty krátké. 5. Vyslovuj výrazně i koncovky! Nepolykej je! 6. Drmolíš, mluv pomaleji! 7. Nedělej za každým druhým slovem pauzu! Tak se význam věty rozpadá. Nejprve si rozmysli, co chceš sdělit, a pak to řekni během jediného výdechu.“, slibuje autor, že budete „mluvit jako kniha“. Změnit zažité návyky, zvláště ty špatné, není jednoduché, a proto to bude chtít procvičování. Knížka nabízí řadu cvičení a také nahrávek, které si můžete stáhnout do svých počítačů či mobilů z webu nakladatelství. Díky názorným obrázkům zjistíte, jak procvičit dýchání, což je pro správnou mluvu velmi důležité. Dozvíte se také, proč jsou důležité vokály, proč jsou konsonanty klíčem ke srozumitelné mluvě nebo jak se vymýšlejí, a hlavně vyprávějí pohádky. Jednou z posledních kapitol učebnice je tzv. Mluvní maturita. V kapitole Poznámky a doplňky jsou zařazeny kladné ohlasy na knihu a postřehy prvních čtenářů – přátel a spolupracovníků autora.
Kniha je dobrým vodítkem k tomu, alespoň se zamyslet nad svým hlasovým projevem. Vhodná je pro rodiče, pedagogy, ale pro všechny, kteří čas od času musí něco přednést před veřejností. Nevím, jestli splňuje podtitul „Jak se stát řečníkem během 15 lekcí“, má k tomu ale slibně nakročeno.
Mluvená mateřština. Jak se stát řečníkem během 15 lekcí
Autor: Václav Martinec
Žánr: učebnice, populárně-naučná literatura
Počet stran: 152
Nakladatelství: Edika v Brně
Rok vydání: 2018
Kniha ke koupi: Albatros Media a.s.
Hodnocení: 95 %
Nejnovější komentáře