Kritiky.cz > Speciály > Vinnetou a míšenka Apanači – Winnetou und das Halbblut Apanatschi (1966)

Vinnetou a míšenka Apanači – Winnetou und das Halbblut Apanatschi (1966)

Misenka
Misenka
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Film Vinnetou a míšenka Apanači byl v pořadí šestým snímkem, ve kterém si zahráli společně Pierre Brice a Lex Barker. Oblíbenost obou herců byla tehdy stále velmi vysoká a byla to vlastně jejich zásluha, že i přes postupnou klesající úroveň filmů slavily mayovky relativní úspěch. Producent Horst Wendlandt se poučil z chyb, které napáchal při natáčení filmu Old Surehand a rozhodl se dát Pierru Briceovi více prostoru. Jeho Vinnetou však přestává být vážným, respektovaným náčelníkem a stává se spíše usměvavým Indiánem, ochráncem Happyho a Apanači. Co je však pro příznivce Karla Maye zcela nepřijatelné, jsou některé dialogy, které pro Old Shatterhanda napsal scénárista Fred Denger: „Násilí bychom měli oplatit násilím.“ Tuhle větu by přece Mayův Old Shatterhand nikdy nevyslovil.

Jedním z mladých hrdinů je tentokrát žena, objev producenta Wendlandta, kterému na jejím obsazení velmi záleželo. Dvaadvacetiletá bývalá sekretářka Ursula Glas, dobrými přáteli oslovována Uschi, hraje ve filmu svou první velkou roli, přesto vedle svých slavných kolegů vystupuje s nenucenou přirozeností. „Horsta Wendlandta jsem poznala při jednom rozhovoru po premiéře filmu Das Liebeskarussel,“ vzpomíná herečka. „Povídali jsme si o filmu, utrousila jsem pár kritických poznámek a jemu se to zřejmě líbilo. Zeptal se mě, zda bych chtěla hrát ve filmu, a když jsem přikývla, slíbil mi, že když pro mě něco bude mít, hned mi zavolá. Již za týden jsem získala malou roli ve filmu Tajemný mnich.“ Wendlandt neposkytl mladé herečce pouze herecké vzdělání, ale podepsal s ní zároveň exkluzivní smlouvu, čímž ji na pět let připoutal ke své produkční firmě. Investice se vyplatila a Wendlandt opět potvrdil, že svou přezdívku „Muž se zlatou rukou“ nosí oprávněně.

Další novou tváří v tomto filmu byl oblíbený jugoslávský herec Ilija Džuvalekovski, který ztvárnil padoucha Curly-Billa. Ve svém černém kabátě se sice snaží vypadat hrozivě, jenže místo toho působí spíše staromódně, jakoby byl šéfem bandy z donucení. Režisér Harald Philipp během natáčení pochopil, že tento bandita není dost krutý. Proto přepsal scénář a Curly-Billa nechal odstranit jeho podřízeným Judgem, jenž se tak místo něho stal hlavním padouchem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Autorka článků o knižních a filmových mayovkách, autorka Lexikonu postav a další informací z webu https://karel-may.majerco.net.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,78790 s | počet dotazů: 223 | paměť: 57383 KB. | 05.10.2024 - 23:29:29