Winnetou und das Halbblut Apanatschi je německo-jugoslávský film z roku 1966, velmi volně založený na motivy Karla Maye (Karl May film). Premiéra se konala 17. srpna 1966 v mnichovském Mathäser-Filmpalast.
Tento film je jedním ze tří filmů Karla Maye, k nimž byly vydány disky View-Master s trojrozměrným obrazem.
Děj
Winnetou zachrání život malému Happymu, když vleze do orlího hnízda pro orlí pírko k narozeninám své sestry Apanatschi a je orlem napaden. Apanatschi je dcerou farmáře Maca Hallera a apačské indiánky Mine-yoty, je míšenka. To však není překážkou pro impulzivního mladíka Jeffa Browna, který se s ní chce oženit.
Mac Haller dovede Winnetoua a Apanatschiho k zlaté žíle a dá jí ji jako dárek k narozeninám. Apanatschi však není příliš nadšená, protože ví, že zlato přináší jen smůlu. A skutečně, dva lovci kožešin Pinky a Sloan se o zdroji zlata dozvědí a zavraždí Maca Hallera, když jim odmítne prozradit místo. Apanatschi a Happy uniknou jen díky tomu, že Old Shatterhand včas zasáhne. Oba jsou v zájmu bezpečnosti odvezeni do železničního tábora Transkontinentální železniční dráhy (TCRR) a Old Shatterhand jede dál do Skalního města, kde banditská banda vedená Curly-Billem chystá neplechu.
Curly-Bill se od Pinkyho a Sloana dozvěděl, že Apanači ví o místě, kde se nachází zlato, a nechal své bandity přepadnout železniční tábor. Unesou Apanachiho a Šťastného do svého útočiště, zchátralého salonu. Jeffovi se podaří vplížit se dovnitř jako „kouzelník“ a na chvíli si získá důvěru banditů. Pomocí lsti získá klíč od pokoje, kde uvízli Apanači a Šťastný, a s pomocí paní domácí Bessy se jim podaří uniknout podzemní chodbou. Apanatschi se nyní musí dostat do bezpečí k indiánům kmene Kiowa.
Old Shatterhand mezitím zmobilizoval železničáře a spolu s Winnetouem přepadli bandity v jejich saloonu v Rocky-Townu. Některým z nich se však podaří uniknout. Kudrnáč chce znovu unést Apanačiho, ale podaří se mu chytit jen Šťastného. Winnetou se nabídne jako rukojmí a odvede bandity na místo, kde se nachází zlato. Kudrnáč pak Winnetoua a Happyho propustí, což se jeho podřízenému soudci vůbec nelíbí. Svého šéfa jednoduše zastřelí a udělá ze sebe nového vůdce.
Lupiči naloží na koně všechno zlato, na které dosáhnou, a vydají se zpět do Skalního města, kde už na ně čeká Old Shatterhand a železničáři. Tunel pod městem naplnili dynamitem, a když přijdou bandité, všechno vyletí do povětří. Při útěku je Judge přejet lokomotivou a zbytek bandy je zabit Kiowami pod Winnetouovým vedením. Apanatschi dá zbývajícím obyvatelům Rocky-Townu zlato na obnovu a přestěhuje se s Jeffem do starého srubu svého zesnulého otce.
Ostatní
Jedná se o zcela fiktivní příběh, který má s Karlem Mayem společné pouze jméno hlavních postav. Původně měl být natočen podle románu Halbblut, ale pak byl zcela přepracován.
Režie se měl ujmout Paul May, protože Harald Reinl byl zaneprázdněn Nibelungy Artura Braunera a Alfred Vohrer nesplnil plně očekávání s prvním dílem Old Surehanda. Natáčení začalo 4. dubna 1966 nedaleko Omiše. Osamělou farmu Mac-Haller postavil Vladimír Tadej na vzdáleném břehu Cetiny, kam se dalo dostat pouze na gumovém člunu. Po týdnu byl May Horstem Wendlandtem odvolán kvůli nevhodnému inscenačnímu stylu a nahrazen Haraldem Philippem. Bylo rozhodnuto, že všechny scény budou natočeny znovu.
V polovině dubna se tým přesunul do hotelové osady Crvena Luka jižně od Zadaru. U osady Rastevic nedaleko Benkovce byl železniční tábor Rocky Ground a na dohled od něj se nacházelo Skalní město. Železniční trať s malým kaňonem včetně lokomotivy byla použita již v 1. díle Old Surehand. Několik záběrů bylo pořízeno v průsmyku Prezed mezi Obrovcem a Plitvicemi, kde se nacházel Manitův prst se zlatou žílou a kde byl Mac Haller zavražděn. Scény s orly na začátku filmu se natáčely v Malém Alanu u Obrovce. Hlavním aktérem těchto scén byl dvaatřicetiletý zlatý orel Peter z Adlerwarte Berlebeck, který se objevil již ve filmech Der Adler vom Velsatal a Der Cornet - Die Weise von Liebe und Tod. Scény létání na skále však vznikaly na animačním stole.
Když Harald Philipp viděl, že vůdce gangu Curly-Bill je špatně obsazen, nechal ho bez dalších okolků předčasně zastřelit svými lidmi, ale tím prozradil povinné, dramaturgicky důležité závěrečné zúčtování s hlavním padouchem.
Při natáčení výbuchů v Crvené Luce v kulisách Skalního města 6. května vypukl požár, který zničil velkou část budov včetně saloonu. Ztráty na rekvizitách, materiálu a nářadí způsobené tímto požárem dosáhly 15 545,60 DM. Rekonstrukce stála 33 169,20 DM. Mezitím se opakovaly scény mimo jiné na farmě Mac-Haller, kde bylo třeba opravit jen několik částí. Další záběry byly pořízeny v provizorním studiu v Bibinje. 22. května se štáb vrátil do Crvené Luky a natáčel poslední scény v nově postaveném Skalním městě. Po třech dnech natáčení v berlínských ateliérech CCC bylo natáčení 8. června dokončeno. Celkové náklady na film činily necelé čtyři miliony marek.
Film je první hlavní rolí mladé hvězdy Uschi Glasové v roli Apanatschi, která je v úvodních titulcích stále uváděna jako Ursula Glasová. Teprve od následujícího filmu Mnich s bičem začala jako své umělecké jméno používat tvar „Uschi“. V dětství jí často říkali „malá černoška“, nyní jí její tmavá barva pleti pomáhala v roli „míšence“. Její vlastní hlas však ve filmu nezazní. Jako poloviční Indka s bavorským přízvukem by údajně nebyla věrohodná, a proto ji dabovala Marion Hartmannová. V červnu 2016 to však Uschi Glasová v rozhlasovém pořadu Die blaue Couch na stanici Bayern 1 opravila s tím, že se jedná o pouhou fámu, že byla jednoduše dabována, protože se tím ušetřily náklady na cestu do studia.
Původně byl film uveden ve věku 12 let. Hned po premiéře byl zkrácen o 9 minut, aby dosáhl premiéry 6+. Poté společnost Constantin-Film distribuovala do kin pouze tuto verzi. Původní prodloužená verze byla později vysílána v televizi.
Winnetou a míšenka Apanači byl druhým filmem společnosti Rialto Karla Maye, který nezískal Zlaté plátno.
- Photo © Constantin Film DE
- Zdroj článku: Německá Wikipedie
Části seriálu: Vinnetou a míšenka Apanači
- Vinnetou a míšenka Apanači - Winnetou und das Halbblut Apanatschi (1966)
- Vinnetou a míšenka Apanači - Přípravy na natáčení filmu
- Vinnetou a míšenka Apanači - Náčelník, který nechtěl být Indiánem
- Vinnetou a míšenka Apanači - Blesková výměna režiséra
- Vinnetou a míšenka Apanači - Neobvyklá metoda hašení
- Vinnetou a míšenka Apanači - Premiéra filmu
- Vinnetou a míšenka Apanači
Nejnovější komentáře