Máte chuť dozvědět se více o zazenu či zenovém buddhismu? Pak stojí za to prostudovat tuto knihu. Jedno čtení však nestačí. Je třeba se nad východním učením zamyslet.
V 60. letech 20. století se velmi rychle na Západě rozšiřovala centra zen-buddhismu. Potom začalo učení zapadat a vystřídal jej buddhismus théravádový i tibetský. Společnost nyní vyznává mindfulness, vycházející z meditace všímavosti a mající původ v théravádové odnoži. Zatímco tato učení svádějí k metafyzickým a intelektuálním spekulacím, ryzí zen, reprezentovaný Sawakim, je přímočarý.
V knize jsou uváděny myšlenky, promluvy i rady japonského učitele zenu Róšiho Kódó Sawakiho (1880–1965), zaznamenané jeho nejbližšími žáky. Sám nikdy nic nenapsal, namísto toho po celý život cestoval po Japonsku a vyučoval zen. Publikace je psána populární, srozumitelnou formou. Vyskytují se v ní dokonce i vulgarismy, aby spojitost se životem byla co nejautentičtější.
Kódó v raném dětství osiřel a do 15 let vyrůstal na periferii u rodinného známého, jenž obchodoval s lampiony, ale v podstatě se živil hazardem. V šestnácti letech utekl z domova, byl přijat do kláštera Eihedži a později se stal mnichem. Ve dvaceti jej povolali do armády. Vojenská služba trvala 3 roky, avšak vypukla válka mezi Ruskem a Japonskem, v níž bojoval až do jejího skončení v roce 1906. Poté studoval vyšší odbornou školu buddhistických studií a buddhistický seminář, který opustil až roku 1912. Po druhé světové válce se rozhodl se svým žákem Kóšó Učijamou proměnit opuštěný klášter Antaidži v místo zasvěcené čisté praxi zazenu a stal se jeho opatem. Mezi jeho následovníky patřil rovněž Jasuo Dešimaru, jeden z hlavních misionářů zenového buddhismu na Západě. Kódó cestoval po celé zemi a pořádal meditace zazenu, letní tábory, vyučoval mnichy i laiky, přednášel na universitách či věznicích. V dubnu 1935 byl jmenován profesorem na univerzitě v Komazawě a v prosinci téhož roku také jedním z hlavních kněží v Sódžiži, jednoho z předních chrámů školy Sótó.
Publikace obsahuje 48 krátkých kapitol s názvy, jež shrnují dané téma, mimo jiné Najít sám sebe a stvořit svůj vlastní život, Čím více ze sebe vydáš, tím budeš klidnější, Setkat se s pravým já, Zazen je starý patriarcha, který je zároveň tvým zcela novým „já“, Zazen je vznešený, protože univerzum je vznešené, Neexistuje žádný problém, který by se ihned nevyřešil, pokud bys odhlédnul od sebe sama, Tvůj pád začne ve chvíli, kdy se oddělíš od univerza jako celku, Zazen znamená potvrdit nejnovější já.
Výroky v jednotlivých oddílech jsou krátké a nenavazují na sebe, proto je lze číst zcela samostatně. Brožura vystihuje podstatu tohoto učení a vybízí k zamyšlení nad smyslem života, hromaděním majetku i dalšími tématy. Sawakiho promluvy jsou aktuální i dnes, šedesát let po jeho smrti. Zaujmou nejen znalce buddhismu a zazenu, ale též laickou veřejnost.
Na závěr bych zmínila autorova slova:
„Není třeba, abys tolik přemýšlel o tom, zda jsi šťastný nebo ne, a jestli tě život baví nebo ne. I toho, co tě baví, budeš mít jednou dost, a v tom, co tě tolik nebaví, zase můžeš najednou najít zalíbení.“
Autor: Kódó Sawaki
Název: Zen je ta největší lež všech dob
Vydal: Nakladatelský dům Grada pod značkou Alferia
Formát: 150 × 200 mm
Počet stran: 214 stran
Datum vydání: 2020
ISBN: 978-80-271-1020-9
Hodnocení: 85 %
Nejnovější komentáře