10 000 př. n. l. - Recenze
21.3.2008
recenze
Přečteno: 515 krát
Žánr: Dobrodružný
Režie: Roland Emmerich
Premiéra v ČR: 27.03.2008
Když se řekne Roland Emmerich, první věcí, která mě ve spojitosti s jeho jménem napadne, je Den nezávislosti. Už tento film by mi stačil jako důvod, proč jít do kina na 10 000 let před naším letopočtem, ale tenhle režisér má na kontě dobrých filmů mnohem víc…
Mezi další Emmerichova díla patří např. Univerzální voják s Jean-Claude Van Dammem, Hvězdná brána a nebo velice vlastenecký Patriot s Melem Gibsonem. Tento výčet snímků, který dokazuje, že se jedná o výjimečného režiséra, mě donutil se opravdu převelice těšit na jeho nový snímek. No, a jestli dopadl tak dobře jako předchozí filmy, to se dozvíte v naší recenzi.
Do rolí hlavních hrdinů si Emmerich vybral poměrně neznámé tváře, což je jedině dobře. Popravdě, já bych nechtěl v 10 000 let př.n.l sledovat pobíhajícího půltunového Stevena Segala či Willa Smithe, který by si z toho zase udělal další Já, Legendu, jenom o pár tisíc let dříve. Čím méně známých herců, tím lépe. Alespoň v tomhle případě. A tak za zmínku stojí jenom Omar Sharif, který se zde ujal role vypravěče a Cliff Curtis (Pán velryb, Fontána, Sunshine), jenž ve filmu hraje jednoho z pravěkých lidí.
Mne ale stejně úplně nejvíc zaujala herečka Camilla Belle, která je sice úplně neznámá, ale zato překrásná. Musím uznat, že takhle krásnou pravěkou ženu jsem si ani ve snu nepředstavoval. Mimochodem, oni tak nějak všichni ve filmu působí, jako kdyby si z Beverly Hills odskočili strojem času do pravěku. Prakticky nikdo tam nevzbuzuje dojem, že by do té doby patřil, a to je jeden z mnoha nedostatků a nelogičností v tomto filmu. A že tu je těch nelogičností požehnaně.
Kdyby se za ně rozdávali ceny na Oscarech, věřím, že tento film by byl zajisté první. Ale to už zase přebíhám, k tomu všemu se ještě dostaneme. Pojďme se podívat na to, o čem tenhle film vlastně je. Takže, zcela překvapivě se odehrává 10 000 let před naším letopočtem, ale nečekejte žádná historická fakta, tohle je pouze Emmerichova fantazie.
Hodně bujná fantazie, musím podotknout. Jednoho dne ke kmenu Jagalů, lovců macalů či tak nějak podobně (od teď mamutů), donesou malou modrookou holčičku, kterou našli poblíž její zavražděné matky. Místní vědma předpoví, že onu holčičku k nim do kmene seslali samotní bozi, aby ochránila jejich kmen před čtyřnohými démony. Což byli jezdci na koni, ale protože tenhle kmen žádné jiné zvíře než mamuta v životě neviděl, tak si své budoucí trýznitele pojmenoval takhle.
Vědma prorokovala, že v době posledního lovu ten, který probodne mamutovi srdce, vezme si onu dívčinu za svou právoplatnou ženu a získá velení nad kmenem Jagalů. To vše z povzdálí sleduje malý klučina, který se na první pohled do modrooké dívenky zamiluje. A jak to tak vypadá, ani on jí není lhostejný. Otec tohoto klučiny, současný vládce kmene a nejlepší lovec, se ale rozhodne, že zabrání čtyřnohým démonům dobýt jeho vesnici, a jednoho dne večer odchází z kmene pryč. To řekne pouze svému nejlepšímu příteli, kterému krom postarání se o svého syna předá i bílý oštěp, jehož vlastník se stává vůdcem kmene.
Před odchodem ještě poprosí svého přítele, aby nikomu neřekl, proč odchází, z obavy, že by ho většina mužů z kmene následovala. A tak ho všichni mají za zbabělce, což dávají „vyžrat“ jeho synovi. Hlavně tedy jeden kluk v jeho věku, který, jak se zdá, má ty nejlepší předpoklady stát se budoucím vůdcem. D´Lehovi přezdívanému „syn zbabělce“ je to ale jedno, protože on žije jen pro svou modrookou lásku. O několik let později nastává den posledního lovu. Nastal čas předat velení vesnice někomu mladšímu a zdatnějšímu. Ten, kdo probodne srdce mamuta, získává vše. Všichni očekávají, že tím budoucím vůdcem nebude nikdo jiný než D´Lehův úhlavní nepřítel Ka´Ren.
Všichni s heslem „Lovíme jako jeden muž“ se tedy vydávají ulovit mamuta. Řeknu vám, že jsem se divil, jak mohli lovci takovou dobu přežít a že už dávno nevymřeli hlady. Je sice možné, že všichni lovili jako jeden muž, ale jako muž, který to dělá poprvé v životě. Zde si máme možnost také poprvé všimnout zpracování mamutů, které je na film s tak vysokým rozpočtem opravdu hrozné. I v Putování za dinosaury na kanálu Discovery byli pravěcí tvorové zpracováni mnohem lépe než zdejší mamuti.
A to není všechno. Představte si, že se lovci rozhodnou ulovit mamuta do sítě. Úplně překvapivě se několikatunové zvíře ze sítě dostane a táhne ji za sebou společně s D´Lehem a Ka´Renem. Ka´Ren to vzdá, ale D´Leh se nemůže pustit, protože se mu ruka nešikovně zaklínila do sítě. Náhle se mamut zastaví a rozhodne se si to s D´Lehem rozdat na férovku. Nešťastnou náhodou mamut spáchá harakiri a D´Lah, pravda trochu neférově, vyhrává. Stal se vůdcem kmene a najednou ho všichni měli rádi.
Ani Ka´Renemovi nijak zvlášť nevadilo, že se D´Lah stal jeho nadřízeným. Modrooká dívenka, teď už mnohem větší pravěká topmodelka, byla taky naprosto spokojená, že člověk, se kterým si sem tam vrzne, je největší oblíbenec. Ale D´Laha dostihlo něco, co nečekal. Svědomí. A tak se dobrovolně vzdal vůdcovství i své lásky, která to jaksi nemohla pochopit, a já společně s ní také ne.
Nakonec bylo ale stejně úplně jedno, kdo získá bílou hůl, protože do vesnice dorazili jezdci, kteří přijeli rekrutovat nové otroky do svého starověkého koncentračního tábora. Pár lidí si odvedli s sebou a jako na potvoru zrovna i modrookou krásku. Ostatní ve vesnici nechali žít, aby si za pár let měli zase pro koho přijet. Až tak hodní byli. A kdyby si neodvedli onu dívku, asi by si žili ve svém táboře spokojeně až na věky věků.
D´Lah se rozhodl, že takhle to teda nenechá a že nikdo mu nebude brát to, co je právem jeho. Vydá se na dobrodružnou cestu, na jejímž konci čeká na záchranu jeho jediná láska. Víc prozrazovat nebudu. Pojďme si teď říct, jaký tedy film je a co mě na něm tolik trápilo. Pokud jste z traileru nabyli dojmu, že se jedná o ryze akční podívanou s naprosto úchvatnými digitálními efekty, tak na to rovnou zapomeňte. Akce je zde pomálu a ta, která tu je, nestojí ani za řeč. Vezměme si třeba šavlozubého tygra, který se v traileru také objevil. Tak nějak naivně jsem si myslel, ze se s ním ve filmu bude bojovat. Nebude.
Kdyby tam vlastně ani nebyl, tak by to vyšlo úplně nastejno. Objeví se jenom proto, aby mohl D´Laha očuchat a tím potvrdit jednu z mnoha legend, kterými je film doslova prošpikovaný. Konkrétně podle této legendy člověk, který mluví s tygrem, dovede jeden domorodý lid k vítězství nad jejich nepřáteli. Díky tomuto rádoby znamení si D´laha za svého generála zvolí jakýsi domorodý kmen křováků, který má další kamarády křováky, jež mají, a to se podržte, další kamarády křováky. A tak D´Lah sjednotí asi sto vojáků křováků, kteří mu mají pomoci zničit čtyřnohé démony a osvobodit jeho přítelkyni.
Už jsem říkal, že ona je vážně kus? Asi jo. 🙂 Každopádně, nebýt tam jí, tak jsem to asi ani nedokoukal. Zarážející ale je, že ti vojáci, které shromáždí, jsou v tomhle filmu tak nějak navíc. Vlastně mi připadalo, že s ním jdou k pevnosti, k pravěkému koncetráku, jenom proto, aby si při cestě měl s kým povídat. Úplně super je, že podle křováků používají čtyřnozí démoni k přepravě do své pevnosti obří ptáky. „Že by používali v té době k přepravě vězňů letadlo,“ řeknete si. Či si snad ochočili pterodaktyly? Ne, ani jedno. Obřími ptáky jsou totiž ve skutečnosti lodě.
Pokud jste zcela logicky očekávali, že vozí vězně na nějaký ostrov, kam se jinak nedá dostat, tak na to zapomeňte. Jenom je vezou po takové malé říčce, kam se dá prakticky úplně v pohodě dojít pěšky. Jenže před D´Lahem teď stojí obrovské dilema. Půjdeme podél říčky, což sice trochu trvá, ale máme stoprocentní šanci, že se k pevnosti dostaneme, či vezmeme celou armádu a pokusíme se ji provést pochybnou cestou skrz písečné duny, kde je desetiprocentní šance, že neumřeme žízní a hlady a dostaneme se k oné pevnosti? Co si asi vybere, ptáte se mě? Radši se ani neptejte…
Ještě lepší bylo, že se všichni křováci seřadili podél oné říčky, odkud právě vyjížděli lodě, a řvali na své unesené přátele, i když říčka byla prakticky tak úzká, že mohli na lodě klidně naskákat. A nebo (omlouvám se, ale mě to děsně baví) si představte pevnost, ve které je dejme tomu tisíc otroků. Z jedné strany je obklopena řekou a z druhé pouští. Určitě si myslíte, to bude asi těžké se do takové pevnosti dostat. To jsem si říkal taky.
D´Lah a jeho přátelé se dovnitř a ven dostávali úplně stejně, jako kdyby se jednalo o areál obchodního řetězce Hypernova. A to dokonce i přesto, že nepřátelé zjistili, že se někdo dostal dovnitř a zabil jim hlídkujícího kamaráda. Žádné povolání většího počtu stráží se nekonalo a já dokonce silně pochybuji, že tam více stráží bylo, protože mi připadalo, že celý obří komplex hlídalo tak dvacet lidí. Navíc, otroci byli v takové přesile, že by se odtamtud dostali hned, jak je přivezli. Ještě, že byli tak hloupí a mysleli si, že pracují pro boha a že v případě útěku by je neminul krutý trest.
Tolik nelogičností v jednom filmu jsem vážně ještě neviděl. Kdybych je chtěl všechny vyjmenovat, musel bych napsat román na pokračování, a tolik prostoru bohudík nemám. Celému filmu chybí pořádná akce. Digitální efekty jsou směšné. Pochopil bych, kdyby to dávali na Hallmarku, ale dát to do kina a ještě za to chtít peníze, to je ostuda.
Odmyslím-li si akční scény, zbude mi romantické putování za záchranou milované dívky. Na konci filmu možná i nějaká ta romantická dušička zapláče, i když tedy nevím, co by romantická dušička dělala na filmu, který z nepochopitelných důvodu slibuje akční podívanou.
Verdikt: Doporučuji Vám počkat si pár let, až tenhle film poběží v televizi a s penězi, které byste investovali za tento film, si raději zajděte do nějaké hospůdky na pivo. Věřte mi, uděláte mnohem líp. Emmerichu, poprvé jsi mne opravdu zklamal.
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Currently 4.00/5
1
2
3
4
5
Hodnocení: 4.0 z 5 (hodnoceno 5x)
Lubomír Hort
Vytisknout
badge = “;
document.writeln(badge);
badge = “;
document.writeln(badge);
Související články:Soutěž s 10 000 př. n. l. ukončena!10 000 př. n. l. - 2. CZ. Trailer10 000 př. n. l. - 2. Trailer10 000 př. n. l. - Trailer10 000 př. n. l. - CZ. Trailer
Komentáře
Eyghon
21.3.2008 14:24
1
Nemůžete si to nechat po sobě někým přečíst? To jsou desítky chyb, za které by se měl stydět i žák základní školy. (viz. malí klučina apod.)
Slávek Anlauf
21.3.2008 17:30
Administrátor
2
Dobrý den,
velice se omlouváme, ale nedopatřením se článek „dostal ven“, aniž by prošel korekcí textu. Tato závada je již odstraněna a vše by mělo být v pořádku.
Děkuji za pochopení…
Václav Urbánek
21.3.2008 18:08
Redaktor
3
Slávo, prosímtě, už konečně přestaň všude psát ty stylisticky naměřený eseje a uznej, že tu všichni píšem jak hovada. 🙂
superman26
21.3.2008 18:19
4
Eyghon: nevim jak zak zakladni skoly ale ja se za ne nestydim 🙂 Hlavni je preci obsah ne..nejsme ve skole 😀
lukshik
28.4.2008 09:31
5
Tak za prvé: Den nezávislosti že je dobrý film? Tak to si fakt nemyslím. A za druhé: když jdu na film, který vypráví legendu, beru ho s větším nadhledem a na nějaké logičnosti tolik nehledím. Filmu dávám čtyři hvězdičky. A téhle recenzi žádnou, byla to ztráta času, a to jsem ji dočetl tak do třetiny…
superman26
28.4.2008 21:13
6
Den nezávislosti oproti tomuhle byl uplne nejlepsi film na svete. A muzes tomu dat treba dvacet hvezdicek, to nemeni nic na tom, ze je to blbej film, a ze si to nemyslim sam ti potvrdi ne jenom skoro kazdy na csfd, ale vetsina recenzentu ze vsech casopisu zabyvajici se filmy. Ale nikdo ti tvuj nazor nebere, kazdej ma jinej vkus, jenom diky bohu ze vas co se vam libil tenhle film je opravdu minimum, protoze jinak by nedej boze natocili druhej dil 😀
Jméno
Zapamatovat
Email
Web
Zpráva
Formát Texy
Nejnovější komentáře