Obsáhlá publikace plná velkých barevných fotografií potěší nejen milovníky sakrální architektury, ale i ty, kteří rádi cestují po České republice a objevují její krásy.
Kostelů a kaplí je u nás více než sedm tisíc. Autor vybral do knihy jen zlomek z nich, který reprezentuje různorodost svatostánků napříč tisíciletím. Přihlédl jednak k uměleckému, tak i k duchovnímu výźnamu staveb, ale pokusil se do knihy „dostat“ také zastoupení jednotlivých slohů a regionů.
„Kostely vnímáme v české krajině jako samozřejmost. Stojí téměř v každé obci, dominují návsím, náměstím a stále ještě i panoramatům měst. Kostel má pro věřící i dnes jistou výjimečnost, duchovní obsah. Přitom od počátku křesťanství i architektury, už na Velké Moravě, byl kostel i místem, k jehož stavbě a výzdobě směřovaly nejlepší lidské schopnosti, byl vrcholem stavitelství i umění. Bohu dávali lidé ze sebe to nejlepší… Kostely jsou tedy vedle místa duchovního spočinutí i kulturními poklady, jedinečnými soubory vrcholných tvůrčích výkonů své doby a místa.“
Kniha poskytuje čtenářům nejen základní textovou a obrazovou informaci o historii, architektuře a výzdobě jednotlivých kostelů, ale i možnost sledovat na příkladech vývoj sakrální architektury od jejích předrománských počátků až po meziválečnou modernu. Proto autor řadil do knihy stavby chronologicky, tedy od počátku jejich založení. Zvláštními případy jsou památky, které prošly přestavbami. Pokud byla přestavba natolik zásadní, že převážil sloh přestavby nad slohem stavby původní, zařadil autor kostel do knihy dle doby jeho přestavby. „Tak je tomu třeba u Santiniho přestaveb gotických klášterních kostelů nebo u neogotických přestaveb katedrálních kostelů v Brně a Olomouci. Naproti tomu třebíčská bazilika je zařazena na pomezí románského a gotického slohu, protože barokní úprava středověkou architekturu nepotlačila.“
Ačkoli kostely nepatří na rozdíl od hradů nebo zámků k nejnavštěvovanějším stavbám, opomíjené jsou neprávem. Toto jedinečné kulturní dědictví stojí za poznání. Jedinečný genius loci, duch místa, který je nezaměnitelným součtem posvátné úcty a obdivuhodného uměleckého vzepětí, totiž nenajdete v žádném muzeu ani galerii.
Každé ze sedmdesáti sakrálních staveb věnoval autor jednu kapitolu, uvozenou malou mapkou s vyznačením místa stavby. Čtenář tak na první pohled získá informaci o tom, v jaké části republiky se stavba nachází.
Kromě celkové fotografie interiéru sakrální stavby doprovází text i fotografie z interiéru a fotografie mimořádných prvků, například malířské nebo sochařské výzdoby.
Text není jen chronologickým výčtem přestaveb, jde o celkový pohled na historii stavby a případně panství, dozvíte se informace staviteli nebo donátorovi. Autor upozorňuje na jednotlivé zajímavosti, čtenář právem získá pocit, že je každá stavba unikátní. Zajímavé jsou pasáže o současnosti staveb.
Na vnitřních deskách knihy je nakreslená mapa České republiky, na které je vyznačeno všech sedmdesát kostelů, respektive měst a obcí, ve kterých tyto skvosty stojí. Stačí vzít jen batoh na záda a obout dobré boty a výlet za kulturním dědictvím může začít – ať už za rotundou sv. Petra a Pavla na Budči, za kostely sv. Václava a sv. Klimenta do Staré Boleslavi, za rotundou sv. Kateřiny do Znojma nebo za kostelem sv. Jana Křtitele do Kroměříže.
- Kostely. Sedmdesát nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách a na Moravě
- Autor: Petr Dvořáček
- Vydala: Grada
- Rok vydání: 2020
- Počet stran: 304
- Hodnocení: 100 %
Foto: Grada Publishing a.s.
Nejnovější komentáře