Pětapadesát hradů Čech a Moravy zařadil do nové knihy gymnaziální profesor dějepisu Jan Kvirenc. Netradiční průvodce po hradech nabízí putování napříč celou historií od počátků státu Přemyslovců až o současnost. Hradními paláci a jejich pozůstalými ruinami mnohokrát procházely „velké dějiny“ i osobnosti, které je utvářely.
„Prožijte 55 příběhů osobních vášní, slávy i tragédií, uměleckého rozvoje i zkázy, politiky, diplomacie i válek. Oživte známá i pozapomenutá sídla středověku a jejich novověké osudy, začtěte se do písemných svědectví přímých aktérů, svědků i bezejmenných letopisců,“ zve autor čtenáře.
Kritériem výběru zařazení hradů do knihy byly podle autora „české dějiny“, tedy význam sídla pro českou historii. Nečekejte chronologicky seřazený výčet rozvoje či přestavby sídla nebo jmenný seznam jeho držitelů. Těšit se můžete na poutavé příběhy těch, kteří na hradě žili či ho navštívili či těch, které hrad podnítil k uměleckým či jiným výkonům.
Hrady jsou řazeny abecedně – co kapitola, to hrad. Krakovci a Kozímu hrádku je věnována jedna kapitola, stejně jako Žebráku a Točníku. Podtitulek dává tušit, jaký příběh se ve zdech hradu odehrál. Mnohdy budete překvapeni. Například kapitola Bečov nad Teplou má podtitulek Dobrodružství kriminalistiky. Autor rozehrává příběh relikviáře svatéh Maura, artefaktu nedozírné ceny i hodnoty, který byl za 2. světové války ukryt pod podlahu hradní kaple v Bečově nad Teplou. V listopadu 1985 ho nalezl tým kriminalistů pod vedením Františka Maryšky. V kapitole se dočtete, kdy a za jakých okolnostírelikviář vznikl, jak se dostal do Bečova nad Teplou a jaké jsou další jeho osudy.
Každý kapitola, kromě krátkého úvodního popisu historie hradu obsahuje úvodní dobové texty, které se váží k příběhu, v případě Bečova nad Teplou jsou to vzpomínky kriminalisty Františka Maryšky z roku 2010. Následuje příběh objevení relikviáře a odstavec o této cenné památce. Nechybí ani zmínka o dalším bečovském unikátu – kamenné šibenici.
Obdobné členění textu mají i další kapitoly. Autor nezapře povolání učitele – výkladový článek je prokládán úryvky z dobových pramenů a historické literatury. Některé úryvky byly nově přeloženy nebo nejsou přčíliš známé. Každou kapitolu uvozuje perokresba hradu – většinou rekonstrukce podoby stavby v době jejího největšího rozkvětu. Nechybí ani erb některého z majitelů hradu či přímo zakladatelského rodu. Kapitoly jsou doplněny barevnými fotografiemi exteriérů hradů.
Škoda, že autor do knihy nezařadil mapu České republiky s vyznačenými hrady, případně na začátku každé kapitoly nezmínil, kde hrad stojí (např. kraj). Kvituji seznam použité literatury a pramenů a výběrový místní rejstřík, který usnadňuje orientaci v knize.
Známé i neznámé příběhy hradů Čech a Moravy jsou napínavým čtením, které zároveň poučí i pobaví.
- Hrady Čech a Moravy. Známé i neznámé příběhy a osudy
- Autor: Jan Kvirenc
- Vydala: Grada
- Rok vydání: 2020
- Počet stran: 320
- Hodnocení: 100 %
Foto: Grada Publishing a.s.
Nejnovější komentáře