ONDŘEJ VETCHÝ / 1962
role Vladimíra
Jeden z nejrespektovanějších současných českých herců,
oceňovaný divadelní, filmový a televizní herec. Narodil se
v Jihlavě. Po studiích na Pražské konzervatoři účinkoval v letech 1984 - 1987 v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v letech 1987 - 1989 v pražském divadle E. F. Buriana. Od roku 1989 působí v angažmá v pražském Činoherním klubu. Na filmovém plátně debutoval v roce 1981 malou rolí v dětském dobrodružném filmu Neříkej mi majore!. Začátky jeho filmové kariéry jsou spojeny s postavami outsiderů (např. šikovný zloděj z Lásky z pasáže, 1984). Dále se objevil ve filmech uznávaných režisérů: v psychologickém snímku Karla Kachyni Sestřičky (1983) či v pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984). Ale opravdový rozjezd své kariéry zažil až v roce 1987 vytvořením již hlavní role roztomilého frajírka v dramatu Miloše Zábranského Dům pro dva, za kterou byl oceněn Evropskou filmovou cenou Félix. Byl celkem devětkrát nominován na prestižní filmovou cenu Český lev, kterou nakonec získal za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za svéráznou postavu kapitána Jirky Luňáka ve sportovní komedii Jana Prušinovského Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012), která mu vynesla i cenu TýTý (za TV seriál v roce 2010). Výběr z filmografie: tragikome-die Golet v údolí (1995) a Kolja (1996), komedie Báječná léta pod psa (1997), válečná dramata Všichni moji blízcí (1999) a Tmavomodrý svět (2001), drama Vendeta (2011), krimi Příběh kmotra (2013), tragikomedie Láska je láska (2012), rodinné snímky Pojedeme k moři (2014) a Jak jsme
hráli čáru (2014), komedie Život je život (2015), tragikomedie Po strništi bos (2017), pohádka Čertí brko (2018), romantické komedie Pohádky pro Emu (2016), Bezva ženská na krku (2016) a Ženy v běhu (2019).
Představte vaši postavu Vladimíra, politika, ministra, který vytváří nové hodnoty, ale doma se mu vše hroutí.
Pan režisér mi svěřil postavu podnikatele, který není spokojen se stavem společnosti, a to na mnoha úrovních, a uvěří, že by mohl něco změnit nebo se o to alespoň pokusit, a vrhne se do politiky. Právě ho zastihujeme při vrcholící před-volební kampani, kdy na něj útočí ze všech straJe ironií osudu, že slušnému, upřímnému, pracovitému chlapovi, snažícímu se skutečně změnit svět k lepšímu, uniká jeho vlastní autentický život, a nejvíce se tím poškozuje vztah s vlastní dcerou.
V čem vás fascinoval scénář?
Scénář mě překvapil a myslím, že na rozdíl od knihy Radky Třeštíkové může oslovit i značnou část mužské populace.
Bábovky jsou komediální drama o vztazích plné emocí, humoru a každodenních situací. Film je trefnou sondou do současné české společnosti, o čem film podle vás vypráví?
Film je reflexí složitého soužití mužů a žen při vší rozličnos-ti, pestrobarevnosti, individuálnosti a to jak v přístupu, tak v osudech. Přivádí nás na to nejdůležitější a zároveň nejtěž-ší kolbiště našich životů, totiž pokoušet se žít s někým jiným.
Nejnovější komentáře