Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení (známý také jako The Naked Gun) je americká kriminální komedie z roku 1988, kterou režíroval David Zucker a vydala společnost Paramount Pictures. Ve filmu hraje Leslie Nielsen roli nemotorného policejního poručíka Franka Drebina. Ve vedlejších rolích se dále objevují Priscilla Presleyová, Ricardo Montalbán, George Kennedy a O. J. Simpson.
Film se vyznačuje rychlou slapstickovou komedií, včetně mnoha vizuálních i slovních hříček a gagů. Film vychází z postavy, kterou Nielsen ztvárnil v televizním seriálu Policejní komando! a je zároveň jeho pokračováním. Základní tvůrčí tým, který stojí za seriálem Policejní oddíl! a filmovou sérií, tvoří David Zucker, Jim Abrahams a Jerry Zucker a také Pat Proft v různých kombinacích.
Děj
Policejní oddíl poručíka Franka Drebina na dovolené v Bejrútu naruší konferenci největších nepřátel Ameriky (Idi Amina, Muammara Kaddáfího, ajatolláha Chomejního, Jásira Arafata, Fidela Castra a Michaila Gorbačova), kteří se snaží vymyslet teroristický plán na pokoření USA.V Los Angeles se policista Nordberg pokouší překazit drogovou operaci s heroinem, kterou organizuje podnikatel Vincent Ludwig, a je zastřelen Ludwigovými nohsledy. Po návratu do L. A. a seznámení s případem navštíví Drebin Nordberga v nemocnici. Nordberg mu poskytne záhadné indicie, včetně obrázku Ludwigovy lodi, na níž byl obchod organizován. Frank se také dozvídá, že Nordbergova bunda byla pozitivně testována na heroin.
Policejní komando je pověřeno ochranou při návštěvě královny Alžběty II. v Los Angeles a kapitán Ed Hocken Frankovi sdělí, že má 24 hodin na to, aby Nordberga očistil, než se to rozkřikne a znehodnotí královninu návštěvu.
Po Frankově návštěvě se Ludwig dozvídá, že Nordberg je stále naživu. Ludwig požádá svou asistentku Jane Spencerovou, aby Frankovi pomohla při vyšetřování, a oba se do sebe zamilují. Jane však o nezákonných aktivitách svého zaměstnavatele neví. Mezitím se Ludwig setkává s Pahpshmirem, účastníkem bejrútské schůzky, aby s ním projednal spiknutí proti královně. Ludwig souhlasí, že to udělá za 20 milionů dolarů, a vysvětlí, že použije pípák, který dokáže vytvořit atentátníka pomocí posthypnotické sugesce. Ludwig se pokusí nechat Nordberga zabít v nemocnici tím, že zhypnotizuje lékaře. Frank úspěšně ochrání Nordberga, ale zároveň způsobí, že atentátník nabourá autem do benzinového vozu, pak do balistické rakety a nakonec do továrny na ohňostroje. Díky tomu se Frankovi nepodaří odhalit motiv pokusu o vraždu.
Frank se poté vloupá do Ludwigovy kanceláře a hledá důkazy. Najde vzkaz od Pahpshmira adresovaný Ludwigovi, který potvrzuje jeho podezření, ale nechtěně založí požár, který vzkaz i kancelář zničí. Frank později konfrontuje Ludwiga se svými obviněními na recepci u příležitosti královnina příjezdu. Ludwigovo předvedení muškety královně si špatně vyloží jako útok a snaží se ji chránit, ale způsobí jen větší problém a je vyhozen z policejního oddílu. Poté Jane zjistí, že plán bude proveden na baseballovém zápase na stadionu v Anaheimu a že jeden z hráčů provede čin.
Policejní komando dorazí na stadion. Aby mohl prohledat hráče, Frank vyřadí rozhodčího na domácí metě, zaujme jeho místo a prohledává hráče, zda nemají zbraně, zatímco jsou na pálce. Ludwig nakonec aktivuje svého „spícího“ Reggieho Jacksona. Jane zalarmuje Franka, který Jacksona pronásleduje a napadne ho, ale Jacksonovi se podaří utéct, když Frankova akce odstartuje rvačku na lavičce. Ludwig drží na Janea pistoli a začne opouštět stadion, zatímco Jackson si bere na mušku královnu. Frank se pokusí Jacksona zneškodnit uspávací šipkou, ale mine a zasáhne velkou ženu na horní palubě. Ta přepadne přes zábradlí a přistane na Jacksonovi, čímž ho zneškodní a zachrání královně život.
Frank sleduje Ludwiga na horní palubu stadionu a postřelí Ludwiga další šipkou, čímž způsobí, že Ludwig spadne přes okraj stadionu, kde ho srazí projíždějící autobus, přejede parní válec a ušlape pochodová kapela USC. Někteří členové kapely nechtěně šlápnou na Ludwigův pípák, což spustí Janeův pokus o zabití Franka. Ten přeruší Janin hypnotizovaný stav tím, že jí otevřeně vyzná své city a dá jí zásnubní prsten. Frank a Jane se setkávají se starostou Barkleym, který Franka znovu přijímá na policejní oddělení, a uzdravený Nordberg mu gratuluje. Bohužel Frank omylem shodí Nordbergův invalidní vozík ze schodů na stadionu a vypustí ho na hřiště.
Produkce
Film se natáčel na různých místech v Los Angeles v Kalifornii a jeho okolí.
Hlavní natáčení probíhalo od 22. února do 6. května 1988.
Baseballové utkání mezi kalifornskými Angels a Seattle Mariners nebylo původně plánováno. Protože jsou Zuckerovi a Abrahamsovi rodáci z Wisconsinu, požádali MLB, aby jim umožnila použít jako jeden z týmů Milwaukee Brewers, ale místo toho jim bylo doporučeno použít Mariners. Pokus minnesotského rodáka Profta, aby se tento tým jmenoval Twins, byl klubem odmítnut. Soupeřem Mariners měl být tým Los Angeles Dodgers, který i přes svou ochotu umožnit využití Dodger Stadium pro natáčení odmítl být ve filmu zmíněn kvůli nesouhlasu se scénou rvačky na lavičce. Scénáristé potřebovali domácí tým sídlící ve Velkém Los Angeles, které bylo dějištěm filmu, a tak se úspěšně dohodli na Angels.
Ricardo Montalbán byl producenty vybrán do role padoucha poté, co byl zařazen na seznam jmen, který sestavili lidé zodpovědní za obsazení filmu. Bratři Zuckerové viděli jeho výkon ve filmu Star Trek II: Khanův hněv.
Recepce
Kritické ohlasy
Film je považován za jednu z nejlepších komedií všech dob. Na serveru Rotten Tomatoes má film na základě 57 recenzí hodnocení 86 % s průměrným hodnocením 7,5/10. Shoda kritiků na této stránce zní: „Bláznivá střela je plná gagů, které jsou hloupé, neomluvitelně drsné a nakonec zábavné.“ Na serveru Metacritic má film na základě hodnocení 13 kritiků 76 bodů ze 100, což znamená „obecně příznivé hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „A-“ na stupnici od A do F.
Roger Ebert z deníku Chicago Sun-Times udělil filmu tři a půl hvězdičky (ze čtyř možných) a řekl: „Film je skvělý: „Film je, řekněme, stejně vtipný jako všechny komedie, které letos vyšly...“ (více) Člověk se směje a pak se směje sám sobě, že se směje.“
V anketě televizní stanice Channel 4 byl zvolen 14. nejlepší komedií všech dob. Deník The New York Times film vybral jako jeden z 1000 nejlepších filmů, které kdy byly natočeny. V anketě časopisu Empire byl označen za 7. nejvtipnější komedii všech dob.
Box office
Film byl uveden do kin 2. prosince 1988 a o premiérovém víkendu se umístil na prvním místě v pokladnách kin ve Spojených státech a Kanadě s výdělkem 9,3 milionu dolarů. O druhém víkendu vydělal 6,1 milionu dolarů a propadl se na druhé místo za nově vydaná Dvojčata (11,2 milionu dolarů).
Film dále vydělal v pokladnách kin ve Spojených státech a Kanadě 78,8 milionu dolarů a v zámoří 73,7 milionu dolarů, celkem tedy celosvětově 152,4 milionu dolarů.
Zdroj: Anglická wikipedie
Části seriálu: Bláznivá střela
- Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení
- Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu
- Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas
Nejnovější komentáře