Dnes na svátek svatého Valentýna jsem dostala dárek od šéfredaktora pana Borového, který mne poslal do kina na romantickou komedii zkušeného režiséra Michaela Morrise s názvem Láskou šílená s oskarovou herečkou Renéé Zellweger v hlavní roli, za což mu tímto děkuji a přináším recenzi, která snad nikoho neurazí. Snímek by si neměli nechat ujít zejména fanoušci oskarové Renéé Zellweger a spisovatelky Helen Fielding.
Po veleúspěšných snímcích Deník Bridget Jonesové (2001), Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004) a Dítě Bridget Jonesové (2016) letos přichází do kin další pokračování vztahovky na motivy knih světoznámé autorky Helen Fielding. I tento úplně nový snímek si evidentně klade za cíl diváka rozesmát a romanticky pobavit, což se v mém případě podařilo - občas jsem se uchichtla mezi salvami smíchu v kinosále, ačkoliv to kvůli mírně sentimentálnímu ladění není taková řachanda jako předchozí díly. Nové pokračování vztahové trilogie ztvárňuje naši známou Bridget Jonesovou (Renéé Zellweger), která evidentně zraje spolu s mojí generací a pomalu se tak přesouvá do středního věku. Naše hlavní hrdinka, která se stala po smrti svého manžela Marka Darcyho (Colin Firth) vdovou, je opět sama, tedy bez muže. Sympatická blondýnka je stále svá a moc se nezměnila: stále stejně mladistvě praštěná lítá v průšvizích a šokuje diváky – zkrátka zůstala taková, jakou ji mají všichni rádi. Bridget je nyní matkou na plný úvazek, která sama pečuje o devítiletého syna Billyho a čtyřletou dceru Mabe, kteří jí dávají občas pěkně zabrat. Sama vychovává své dvě děti, řeší besídky, domácí úkoly a už potřebuje brýle na čtení. Jedním z mnoha mužů, kteří se filmem mihnou, je bývalý milenec Daniel Cleaver (Hugh Grant), kterého však využívá jen na občasné hlídání dětí. Klíčový moment zlomu nastává, když ji i její děti zachrání mladý student Roxstere (Leo Woodall), se kterým se do sebe ihned bezhlavě zamilují navzdory generačnímu rozdílu. V závěru snímku se naše hrdinka sbližuje také s panem Wallakere (Chiwetel Ejiofor), s učitelem svého syna, se kterým tráví volný čas v přírodě v rámci skautských výprav dětí. Monotónní zápletky mi trochu vzdáleně připomínají seriál Sex ve městě.
Ve zhruba dvouhodinovém koprodukčním filmu (Velká Británie/Francie/USA) se všemu dostává „americké“ preciznosti: vidíme téměř postarší, ale stále neodolatelnou Bridget, jejíž dokonalý makeup, účes, milý úsměv, vybělené zuby, vtipné slovní hříčky a výrazná barevná aranžmá interiéru podtrhují její téměř bezchybný zevnějšek. Molly Emma Rowe si vyhrála s kostýmy a zvládla to na jedničku. Snímek začíná záběrem domácnosti hlavní hrdinky, která se s pánví v jedné ruce a hráškem v ruce druhé pokouší uvařit jídlo za současného zvládání provozního nepořádku ve svém sídle, kde hravě pobíhají její dvě malé děti. V hlavě jí přitom běží myšlenky na všechny muže jejího života a samozřejmě na sex, který teď po smrti manžela není tak pestrý, jako býval. Děj se rozvíjí svižným tempem, připomínajícím listování stránkami holčičího růžového deníčku. S Bridget, která je doslova magnet na trapasy, je to zkrátka jízda: s naší pohlednou blondýnkou prožíváme nejen její trable ve vztahu s muži, randění, ale také každodenní starosti s dětmi, ženské tlachání s přítelkyněmi a nakonec i hledání nového zaměstnání. Mohlo by se zdát, že ústředním tématem je vyrovnání se se smrtí svého manžela anebo napravení sexuální frustrace hlavní hrdinky. Postupem času domnělá dokonalost padla, například když Bridget vyběhla ven nedbale jen v pyžamu, omylem zašla s dcerou ke gynekoložce namísto na pediatrii a vylezla za dětmi na strom, z něhož je museli sundávat záchranáři. Zdá se, že i tyto nové průšvihy Bridget sluší a činí ji ještě přitažlivější.
Série o Jonesové patří k nejúspěšnějším světovým filmovým sériím, neboť příběhy o této charismatické ženě shlédlo okolo milionu diváků a jednotlivé díly vydělaly přes 200 milionů dolarů, přičemž nejúspěšnější byl, jak to bývá, díl první . Druhý díl byl o něco slabší a třetí nejslabší. Vzhledem k dosavadní obrovské oblibě v uplynulých letech očekávám podobný vývoj zájmu i v tomto případě. Hořkosladký růžový deníček Bridget Jonesové opět nezklamal - pokračování navazuje na předchozí díly série svou odlehčenou komičností se špetkou romantiky okořeněný kapkou erotiky - proto zřejmě není přístupný dětem do 12 let. Rozhodnou-li se tvůrci pro další díl, v příštím pokračování bude Bridget nejspíše procházet krizí středního věku, řešit své pubertální děti, zažívat zcela nové peripetie – a já bych přidala více průšvihů a ještě více erotiky! Myslím si, že v mém případě snímek svůj účel splnil. Navodil příjemně romantickou atmosféru na dnešní svátek zamilovaných, zabavil mě na dvě hodinky, rozesmál i rozplakal a přitom jsem zapomněla na své vlastní starosti. Dustin O’Halloran podbarvil snímek příjemnou hudbou. Pokud se také budete chtít příjemně naladit, snímek vstupuje do českých kin 20. února 2025. Závěrem dodám, že film působí jako příjemně osvěžující, ale současně nenáročná a odlehčená komedie pro pobavení nenáročného diváka.
Části seriálu: Bridget Jones
- Bridget Jonesová je už zase láskou šílená - 65 %
- Bridget Jonesová - S rozumem v koncích
Nejnovější komentáře