Řada z nás nostalgicky vzpomíná na klasické české pohádky, které nám v dětství vyprávěli rodiče před spaním. Klasika, která se nikdy neomrzí a přece ji lze inovovat a dále rozvíjet. Názorně se o tom můžeme přesvědčit v knize Marie Tetourové Z pohádky do pohádky. Půvabnými ilustracemi dílo doplnil Antonín Šplíchal.
Autorka nám v knize nabízí jedenáct klasických notoricky známých pohádek. Najdeme zde například vyprávěnku O Otesánkovi, O perníkové chaloupce, O Budulínkovi, Hrnečku vař!,.. Řeknete si, co je na nich tak inovativního, že vycházejí znova? Autorka text převedla do jazyka srozumitelného i pro nejmenší čtenáře a text proložila obrázky, aby malí čtenáři udrželi pozornost a lehounce si od čtení odpočinuli. Ve větě, kde se pojednává o prasátku, tak v textu místo psaného názvu najdeme jeho obrázek a začínající čtenáři, tak názorně vidí, o čem právě čtou.
Čtení se tak stane zábavnějším a dítě je bude samo aktivně vyhledávat. O oblibě této formy textu svědčí i fakt, že kniha vychází už ve třetím vydání, což u dětských titulů nebývá pravidlem. Nutno také zmínit smutný fakt, že autorka se bohužel úspěchu svého díla nedožila, protože nás v roce 2015 opustila navždy.
K oblibě Z pohádky do pohádky určitě přispívá i to, že texty jsou psané velkým hůlkovým písmem, tak aby skutečně i ti začínající měli šanci rozpoznat alespoň něco málo písmen, která znají. A ta radost, pokud se jim z nich povede sestavit slovo a jako nápovědu k dalšímu najdou obrázek.
Nakladatelství Fragment pro své malé čtenáře vypracovalo podrobný čtenářský systém a dětské knihy jsou rozřazené do čtyřech skupin (A – D). Písmeno A, kde najdeme i Z pohádky do pohádky, označuje knihy pro děti předškolního věku a prvňáčky, kteří se se čtením teprve seznamují. Kromě už zmiňovaného velkého hůlkového písma zde najdeme pouze celá slova bez dělení.
Snaha děti zaujmout a motivovat je ke čtení je patrná z každé stránky a pokud máte doma dítě, které s písmenky teprve začíná, těžko najdete na knižním trhu vhodnější vánoční dárek než Z pohádky do pohádky.
16. prosince 2024 Grinch – americký Vánoční příběh – 90 % Neotřesitelným kultem se stal snímek Grinch, který již získal dvě animované a jednu hranou podobu. Neodmyslitelně patří ke koloritu nejen amerických Vánoc, ale i těch mých, českých. Tuto […] Posted in Retro filmové recenze
11. prosince 2024 S čerty nejsou žerty – Retro pohádková recenze – 90% Velice vtipný a diváky oblíbený snímek režiséra Hynka Bočana, který na motivy pohádkové předlohy Čertův švagr Boženy Němcové zfilmoval v roce 1984 kameraman Jaromír Šofr. V rolích excelují […] Posted in Retro filmové recenze
Nejnovější komentáře