Před čtenářem se rozprostře rychlý, ale moudrý příběh. Představte si, že svět se najednou změní a vše, co uděláte, nač pomyslíte, projde pověstnou karmou a okamžitě vám vydá výsledek. Dobrý, nebo špatný? Každé po svém. Snad každý, kdo někdy nad karmou přemýšlel, měl podobnou myšlenku. A David Michie se buddhismem pro zaneprázdněné západní lidi zabývá už dlouho řadu let. Takže není lepšího člověka, který by toto téma měl vložit na stránky knihy.
Ano, je to fantazie, je to smyšlenka, a dokonce s něčím nemusíte s autorem vůbec souhlasit. Občas také příběh působí naivně a předvídatelně, ale i neuvěřitelně, ale tohle ráda autorovi odpustím, hned ze dvou důvodů. Prvním je ten, že tento styl psaní je prostě jeho, a pokud ho milujete, tak ho milujete. Je to ta malá krásná naivita, do které se můžete občas ponořit a která nám vlastně krásně očistí duši. A druhý důvod je ten, že bez této dávky dětinské pohádkovosti by příběh prostě nefungoval, právě na tom nám může David Michie ukázat, jak by taková karma teoreticky fungovala v praxi.
Zákon karmy funguje: Každý se v příběhu najde?
Zákon karmy je příběh, který je kaleidoskopem příběhů lidí, emocí a zákona karmy. Přívětivý úvod o mnichovi, který žije na okraji lidského hemžení je nejen úvodem, který doslova pomazlí duši, ale také se příběhem prolíná. On je ten, kdo vnímá hlubší důvody té velké proměny uspěchaného světa. Láma Taši a jeho kočka Šanti celý příběh zase krásně uzavřou a svět bude zase v pořádku.
V příbězích se opravdu může najít každý, snad proto, že je to směsice různorodých lidí, povah, příběhů a osudů. Malinko se dotýkají každého z nás a máme tak možnost třeba i lehce nahlédnout, jak by taková karma v našem případě pracovala. Mnohdy si opravdu pozdechnete - ach, kéž by!
Doporučuju si dávkovat.
A mlsat.
Třeba právě proto je příběh takový, jaký je.
Ukázka:
„Po tváři se jí koulely horké slzy. Schoulila se do klubíčka a cítila se mizerně. Tiše plakala a zdálo se, že okamžitá karma nijak nepůsobí. Člověk, který páchá zlo, se má dál dobře, zatímco všichni okolo, máma, Matias i ona, se s tím holt musí nějak vypořádat.
Když jí však pohled padl na notebook na posteli, vrátila se v myšlenkách k otci. Vypadá to, že ho Čůza jenom využívá, a on to ani netuší. Co když se ta špatná karma, kterou vytvořil, vrátí a udeří ho náhlou, nemilosrdnou silou? A je něco špatného na tom přát si, aby udeřila?“
Kolik z nás někdy prožilo situaci, kdy si pokládal tu naši vytučněnou větu?
Tak moc si někdy přejeme, aby karma zasáhla. Podobných příběhů, jako jsou ty v ukázce, tu najdete mnoho. Jsou často vyloženě okaté, ačkoliv se dá říci, že možná jen víc ukazují to, co skrýváme před druhými, protože se ta myšlenka nesluší, ale... s Gabby se v příběhu zase za pár kapitol (kousků dalších příběhů) setkáme a uvidíme. Zrovna tento příběh působí dojmem ostrého jazýčku, jiné jsou poklidnější a pokornější. Ale jak známo, některé situace jsou prostě plné ohně.
Zajímavé mi také přišlo, jak se obecná zpráva o okamžité karmě šíří světem. Je to něco jiného než covid, ale mnohé faktory tu jsou společné. Lidé pochybují, mají strach. Nebo se těší, protože někdy opravdu jen trpně čekáme, až nás osud osvobodí od nespravedlností a dodá konečně to, co si zasloužíme.
Tak já vám přeji, ať si v tomto odpočinkovém příběhu najdete sami to, co potřebujete. A potěší vás.
Na mne opravdu působí jako malý zákusek, jako lehké čtení s přesahem do moudrosti, kterou je prostě dobré si čas od času připomínat.
O autorovi: Zákon karmy napsal jako chytrý příběh odhalující principy fungování této duchovní teorie. Je autorem bestsellerové série Dalajlamova kočka a ve svém životě praktikuje buddhismus.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2023
https://www.metafora.cz/zakon-karmy-11753/
Nejnovější komentáře