Kniha.osudu
„Knihu osudu“ od autorky Parínúš Saníí si v sobě ponesu asi velmi dlouho, neboť předkládá velmi silný příběh jedné iránské ženy, jež se snažila vzepřít zakořeněným tradicím, a pokud možno žít trochu snesitelnější život. To, co my v západním světě požadujeme za samozřejmost tj. rozhodovat si o svém vlastním životě sama, mít možnost studovat nebo pracovat, je naopak jinde zakázaným ovocem....
Popravdě se ani nedivím tomu, že se tato kniha stala jednou z nejprodávanějších románů v Iránu, a to i přesto že ji tamní vláda několikrát zakázala, možná kvůli tomu, že je to velmi podrobná sonda do každodenního „muslimského“ života bez jakýchkoliv příkras a „zkreslování“.
Hlavní hrdinkou celého příběhu je dívka Masúme, s níž máme možnost prožít skoro padesát let jejího života, a to vše na pozadí probíhajících zásadních změn politického režimu. Sledujeme tuto velmi citlivou ženu a její nelehkou a někdy i dosti drsnou životní etapu od útlého mládí až po její staří.
Jsme svědky prvních záchvěvů lásky, domluveného sňatku z rozumu, celoživotní touze studovat a osamostatnit se, nezdolnou houževnatost v péči o děti a domácnost, obrovské síly vzdorovat a bojovat proti nepřízni osudu, aby na sklonku života po zradě svých dětí nakonec na vše „vnitřně“ rezignovala a podvolila se „muslimským“ tradicím i za cenu ztráty své nově objevené životní lásky a štěstí, a dožít svůj život v samotě.
Masúme, kým vlastně byla? Byla ženou vzbouřence a zrádce, anebo ženou hrdiny, který bojoval za svobodu? Byla matkou disidenta, anebo obětavým rodičem bojovníka za svobodu? V našem světě by byla Masúme dámou, dobrou a milující manželkou, laskavou a moudrou matkou, dychtivou číst a učit se, a ochotnou obětovat se pro celou svou rodinu.
Ovšem v Íránu jako kdyby nikdy neexistovala, neměla žádná práva a nebyla snad ani lidskou bytostí, nikdy neměla právo něco si zvolit nebo rozhodnout, a nikdy se jí nikdo nezeptal, co opravdu od života chce.... jediné, co se tu od ní jako ženy očekávalo, bylo pracovat v kuchyni a sloužit v ložnici.
„Všichni nakonec najdeme způsob, jak vyzrát na život a vést snesitelnou existenci....“
Kniha osudu je knihou, která ochromí své čtenáře nejen těžkým a drsným údělem života jedné íránské ženy, ale i pro nás nepochopitelnými tradicemi, kdy jsou utiskována a pošlapávaná základní lidská práva žen.
Kromě toho se v knize setkáváme i s dalšími silnými tématy, jež rozhodně stojí k zamyšlení, jako je sebeobětování se, loajalita a čest rodiny, síla morálních hodnot, zodpovědnost, síla přátelství, věrnost, mateřská láska, nesobeckost a v neposlední řadě i nezištná pomoc.
KNIHA OSUDU je velmi čtivá, obsahuje spoustu zajímavých a velmi zásadních myšlenek nutící k dalšímu zamyšlení. A i když je tento román poměrně rozsáhlý, své čtenáře si získá již od první stránky pro strhující tempo a zvrat jednotlivých událostí, jež zásadním způsobem formovaly život a osud hlavní hrdinky.
Je to silně nezapomenutelný román, jež se vryje nejen do srdce, ale i hluboko do mysli. Rozhodně by si ho měl přečíst každý a přesvědčit se tak, že tuhle knihu jen tak z ruky neodložíte....
„Všichni máme osud vepsaný na čele od narození.“
KNIHA OSUDU
Napsala: Parínúš Saníí
Přeložila: Simoneta Dembická
Vydalo: Nakladatelství JOTA, s.r.o.
V Brně roku 2024
Vydání první
Počet stran: 494
ISBN: 978-80-7689-368-9
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější komentáře