Pokud jste si někdy mysleli, že už jste viděli opravdu pořádný horor, pak vám samozřejmě věřím. I my si to tehdy v roce 1987 mysleli.
Když se však pustilo do televize COSI, co mělo několik zlidovělých názvů, z nichž „Chata“ a nebo „Lesní duch“ byly pro nás nejvýstižnější, málokdo tehdy tušil, že se díváme na opravdový a přelomový kulťácký horor, který určí budoucí zaměření mnohých dalších tvůrců.
Evil Dead z roku 1981 je dnes už velkou kultovní hororovou klasikou a právem patří k hlavním základním pilířům takzvaných „splatter“, nebo „gore“ hororů. Troufám si tvrdit, že co se týká některých „amatérských“ přímočarých záběrů v kombinaci s důvtipem tehdy filmařů amatérů v čele se Samuelem Raimim A Brucem Campbellem tak toto dílo dodnes má jen velmi málo konkurence.
Film se v USA a západní Evropě na počátku svého uvedení moc neprosadil a nikde jej nechtěli v kinech promítat s tím, že „je nechutný a zvrácený“. Film získal hlavně svůj kultovní status paradoxně díky pirátským kopiím šířeným v tehdejší totalitní Východní Evropě a tak lidé z těchto zemí mohli toto dílo vidět v nesestříhané a plné podobě už tehdy, na rozdíl od západní Evropy, kde jsou dodnes k mání převážně o několik minut kratší kopie prostříháné o nejdrsnější záběry.
Spoilerové dějovité střípky ze začátku:
V první řadě je znát, že jde o nezávislý film. Nezačíná to žádným velkolepým soundtrackem, ani nějakou epicku hororovou scénou. V jednom záběru vidíme, jak kamera letí nad močálem v lese, ze kterého se valí mlha. Hned na to je střih a vidíme mladou pětici jedoucí v Oldsmobilu ze 73-tího, jak kibicuje do řízení kamarádovi a že „už určitě přejeli hranice státu Tenessee“. Pak zase střih a kamera nalítává směrem k cestě, kde jedou ti mlaďoši. Prostřihy dávají tušit, že se tvůrci snažili a že hodně inovativně improvizovali. Všimněte si hned na začátku toho ladného letmého průletu kamery nad močálem, pak mezi větvemi spadlého stromu a znovu nad močálem.
Naši milí mládežníci dorazí do místa, kde si pronajali od někoho chatu na víkend. Chata je v lesích, vede tam cesta po starém dřevěném mostě (jedna nepříjemná scéna na mostě s autem) a pak lesní příjezdová cesta mezi stromy. Chata nevypadá zrovna přívětivě uprostřed tohoto starého lesiska, kde lišky dávají pac a pusu na dobrou noc.
Po pár jemně mrazivých scénách na začátku se zabydlují v chatě. Scotty najde starý „cívkáč“ - tedy magnetofon (předchůdce pozdějších „kazeťáků“) a hned se zajímá co je na pásku nahráno. Ostatní se mezitím baví na různá témata. Scotty je fascinován nahrávkou, kterou namluvil nějaký starší pán. Vypráví v ní, že se vrátil nedávno z vykopávek kdesi z území bývalé Starosumerské říše a přivezl si odtamtud zvláštní knihu, Necronomicon, která je z lidské kůže a psána lidskou krví. Tuhle knihu i s nějakou rituální dýkou si bere sem, na tuto chatu, aby zde se svou ženou Henriettou v klidu bádal, ale po přečtení rituálů z knihy se podle vypravěče na záznamu prý dějí nějaké podivné věci a něco posedlo a změnilo jeho ženu. Následuje pak předčítání prvního ze starodávných rituálů...
Scotty má z toho vyprávění legraci. Ihned pasáž na pásce vrací a nahlas pouští všem ostatním. Znovu je slyšet hlas ze záznamu, jak odříkává slova prvního z rituálů a ostatní se smějí, až na Cheryll, která začně křičet, ať to proboha vypnou! Ostatní se smějí ještě víc, ale vypnou to.
Jenže ZLO už bylo vypuštěno do jejich světa...
- - -
Dál už je to hororová jízda jedna báseň a právem si to zaslouží kultovní status. Kromě klasických a neškodných lekaček, které slouží hlavně k přípravě diváka na pořádnou řezničinu - můžeme sledovat postupné cvokatění Ashe (ve skvělém podání Bruce Campbella), kdy se sám nakonec mění ve výborného protihráče temných sil, které postupně začinají vládnout jak v chatě, tak v okolí.
Kultovní a nadčasové záběry z mého pohledu:
- Jasně, že stromisko, co odchytí jednu z utíkajících dívek, omotá si ji šlahouny a prachsprostě znásilní jednou z větví. Je fakt, že to se musí vidět, to nejde jen tak popsat.
- Záběr na Ashe, jak zahrabává zombie_mrtvolu a pak záběr z jámy, do které Ash háže hlínu přímo na kameru, takže máte pocit, že hlína letí přímo na vás.
- Rozporcování zombie_potvory motorovou pilou.
- Doslova mistrovsky vygradovaná situace, kdy jednu z dívek posedne ZLO. Jednak záběr, kdy se změní v příšeru - je celkem slušně načasovaný a pak vynikající zápletka, kdy už si všichni myslí, že posedlá dívčina je mrtvá a ta se najednou posadí a bodne svou bývalou kamarádku „krajonem kooh-i-noorákem“ do nohy. To vše je doprovázeno skvělým a naprosto nepopsatelným patřičným zvukovým doprovodem Josepha LoDucy, který k filmu složil hudbu na koleně na svám domácím synthezátoru.
- Luxusně vygradovaný záběr, kdy si zombie_potvora odhryzává vlastní ruku s dýkou.
- zastavené kyvadlové hodiny tak, že kyvadlo zůstane viset na šikmo, jakoby v půli cesty.
- Ze všech elektrických zásuvek vytékající krev a měnící se v gejzír.
- Zrcadlo, jako možná inspirace pro tvůrce Hvězdné Brány. Nevěříte? Tak si na to schválně vzpomeňte ve chvíli, kdy absolutně vynervovaný Ash sáhne do zrcadla „o)
- Závěrečné rozpadávání se zombie_potvor.
- Výborný zvukový doprovod. LoDuca se vytáhl. Jeho zvukové efekty na pozadí dodávají snímku občas monstrózně temný charakter - kvílivý opakující se zvuk a nebo zvuk doprovázející nájezdy kamery (ZLA) na chatu a nebo jeho obyvatele.
- Ze zvukových efektů - legendární hláška „Join Us...“
- - -
Víte, že Evil Dead je remake staršího krátkého snímku Samuela Raimiho na podobné téma - Within The Woods?
Když se film začal natáčet, pracovala na něm celá parta lidí. Ale pak se natáčení protahovalo, ke konci natáčel prakticky už jen Bruce se Samem, protože ostatní se museli připravovat ke studijním zkouškám.
Chata, která posloužila k natáčení, nedlouho po natáčení za podivných okolností vyhořela.
Necronomicon má původ u H.P.Lovecrafta.
Chata neměla sklep, takže veškeré záběry ze sklepa se natáčely na jiném místě.
Oldsmobil 1973 se stal kultovním vozem filmů Evil Dead a původně to byl vůz Otce Sama Raimiho, který jim jej půjčil na natáčení.
Když Ash střílí do oken chaty, nebylo použito žádných triků. Střelba byla opravdová.
Tvůrci původně nečekali, že se jejich dílko dostane za hranice USA a už vůbec nečekali takový ohlas z tehdejší východní Evropy.
- - -
Příště, až zase někde vyrazíte s partou přátel do lesů, luk, hor a strání na chatu užít si pařbu a náhodou tam najdete starý cívkový magneťák (například B700 od Tesly a páskou od Emgetonu a pododobně) - tak ho ani za nic na světě nepouštějte, protože nikdy nevíte, co by vám jinak příjemný víkend mohlo zkazit „o)
Někdy chodívám za tmy lesní pěšinou a mohl bych přísahat, že občas zaslechnu tiché a tlumené šepotavé zvuky, ve terých je slyšet cosi, co připomíná temné volání - „pojď k nám..“ Ale to víte, to je u nás v Beskydech normální, hlavně v období 26 června, kdy veškeré temné síly mají velkou moc... „o)
Části seriálu: Evil Dead
- Evil Dead - Klasický horor, který vás vážně dokáže vyděsit. První film ze série, kde se Sam Raimi ještě zdržel komediálních prvků a pokusil se o skutečně děsivý film. Podařilo se.
- Evil Dead II - Sam Raimi překonal sám sebe a vytvořil pokračování, které je lepší než originál. Alespoň pro mnohé fandy. Dvojka je vtipnější, ale původní „Evil Dead“ je pro mě ten pravý horor.
- Armáda temnot - Třetí díl legendární série „Evil Dead“ je pro mě osobně tím nejslabším, protože humor zde zachází až příliš daleko.
- Evil Dead (1981) - 100 % - kultovní masakr nejen motorovou pilou
- Evil Dead 2 (1987) - 80 % za tu Ashovu single pracku bez závazků
- Evil Dead 3 - Army of Darkness (1992) - 65 % za Ashe. „Hail to the King, baby!“
Nejnovější komentáře