Fanfán Tulipán je francouzsko-italský film režiséra Christiana-Jaquea, který byl uveden do kin v roce 1952.
Tento film o pláštích a dýkách s Gérardem Philipe v hlavní roli zaznamenal v padesátých letech velký divácký úspěch.
Synopse
Děj se odehrává během sedmileté války (1756-1763). Aby unikl sňatku s dcerou sedláka, do kterého ho chtějí přinutit, vstoupí Fanfan (Gérard Philipe) do francouzské armády poté, co mu Adeline (Gina Lollobrigida), údajná věštkyně, předpověděla skvělou kariéru, a dokonce i sňatek s dcerou krále Ludvíka XV. Fanfan přísahá, že předpověď splní. Zachrání život králově milence madame de Pompadour (Geneviève Page) a králově dceři madame Henriette (Sylvie Pelayo), které po nehodě přepadnou lupiči na dálnici. Jako poděkování dostane od paní de Pompadour brož ve tvaru tulipánu a vyslouží si přezdívku „Fanfan la Tulipe“.
Když chce o něco později navštívit Henriettu a vstoupit na její zámek, je zatčen a odsouzen k smrti. Adelině se ho podaří zachránit tím, že požádá Ludvíka XV. (Marcel Herrand) o milost, ale ten chce na oplátku její laskavost. Odmítne jeho návrhy, dá mu facku a ukryje se v klášteře. Lebel (Jean-Marc Tennberg), králův komorník, objeví její útěk a vydá se ji hledat. Fanfan a jeho kamarád se vydávají za ním. Přitom narazí na nepřátelské velitelství a podaří se jim zajmout nepřátelské generály. To je vítězství. Fanfán je na oplátku jmenován kapitánem a má právo oženit se s Adelínou, kterou mu král představí jako svou „adoptivní dceru“. Lamželezo je povýšen na maréchal des logis a la Franchise je jmenován tchánem s přiznáním trojnásobného platu.
O filmu
- Francouzská princezna Henrietta zemřela v roce 1752, čtyři roky před začátkem sedmileté války, takže její přítomnost ve filmu je anachronismem.
- Exteriéry se natáčely převážně v Grasse, zejména ve čtvrti Paoute (Domaine St Donat), na zámku Castellaras (poblíž Mouans-Sarthoux) a na zámku Maintenon a v Sospelu.
- Na čtrnáct dní přerušily natáčení nehody: Gérard Philipe byl zraněn (měl propíchnutou ruku a vykloubená žebra), stejně jako Olivier Hussenot (vykloubené rameno) a Nerio Bernardi (zlomené zápěstí). Gina Lollobrigida se také stala účastnicí nehody během scény únosu Adeline.
- Jednalo se o první francouzský film dabovaný do čínštiny.
- Tento film byl zlomovým bodem v kariéře Gérarda Philipa a proslavil ho na mezinárodní úrovni.
- Film byl adaptován do stejnojmenného komiksu scenáristy Jeana Prada a kreslíře Étienna Le Rallica ve francouzském týdeníku L’Intrépide od dubna 1952 do dubna 1956.
- Fanfán Tulipán román Georgese G. Toudouze, vydalo nakladatelství Taillandier v roce 1952. Tato novelizace doplnila původní scénář.
- Film byl natolik úspěšný, že od roku 1952 vznikaly vedlejší filmy.
- V roce 1980 se v projektu na obnovení filmu počítalo s Patrickem Dewaerem v hlavní roli. Režie se ujal Claude Miller a spoluautorem scénáře měl být Luc Béraud, ale k realizaci filmu nikdy nedošlo.
- Film byl v roce 2000 znovu vydán na DVD společností René Chateau Vidéo, a to v původní verzi na jedné straně a v digitálně kolorované verzi na straně druhé. Na kolorování dohlížela Sophie Juin ze společnosti Films Ariane. V roce 2021 vyšla u Coin de Mire DVD-Bluray edice „La séance“, která obsahuje i kolorovanou verzi na Blu-ray.
- V roce 2003 natočil Gérard Krawczyk remake Fanfan la Tulipe s Vincentem Pérezem a Penélope Cruz v hlavních rolích.
- Fanfán Tulipán přilákal v době uvedení do kin 6,73 milionu diváků, zatímco remake Gérarda Krawczyka jen něco přes 1,2 milionu. Film byl od počátku pařížským triumfem, což dokazují čísla exkluzivních pařížských vydání i kritiky.
- Byly pořízeny kamerové záznamy dokumentující natáčení: bitevní pole, honičky, kaskadérské kousky, souboje, atmosférické scény z natáčení. Tuto 27 minutovou němou montáž si můžete prohlédnout na webových stránkách Národního institutu pro audiovizi.
- Zdroj: Francouzská Wikipedie
- Fotka © Cosortium du Film
Nejnovější komentáře