Studio Marvel nám po sérii WandaVision přináší další kousek ze skládanky 4. fáze MCU. A jak měl na starost předchozí seriál muž dohlížející na spíše ženskou stránku, tak zde má na povel tu spoustu testosteronu žena. Tou je režisérka Kari Skogland, mající za sebou několik televizních filmů, ale především slušné množství seriálů. A jak už bývá zvykem, i zde se o přípravu scénářů podělilo několik lidí.
Plynule přecházíme do období po událostech „Endgame“. Kapitán Amerika prožil svůj dlouhý život tak, jak si přál a předal svůj štít Samovi (Anthony Mackie). Ten se cítí až příliš zavázán svému příteli, takže se rozhodne štít svěřit muzeu jako odkaz hodnot, které Steve Rogers představoval. Nicméně to, že se Sam vzdal štítu tak snadno, se ani pramálo nelíbí Buckymu (Sebastian Stan). Pro něho má štít mnohem větší význam a osobní hodnotu. A nejen to, už fakt, že kapitán předal štít symbolicky Samovi musí přeci znamenat něco víc.
Ale než se rozhodnou tuto zápletku oba hrdinové rozplést, každý si jde na chvíli svou cestou. Na scéně se však objevuje skupinka supervojáků ne nepodobných svoji silou Stevovi a nebo Buckymu. A tato hrozba svede Sama i Buckyho opět dohromady. Musí tak čelit nové hrozbě, spojit síly s nemyslitelným „spojencem“ a zároveň vyřešit otázku, zda může někdo další nahradit Kapitána Ameriku.
Seriál má tentokrát pouhých šest dílů, což by napovídalo tomu, že se bude muset spěchat. Nakonec tomu až tak není. A je to hlavně tím, že seriál je úplně o něčem jiném, než jsem si já představoval.
Pojďme si tedy nejprve říct, co jsem od seriálu čekal. Sam i Bucky mají oba se Stevem dlouho historii, i když každý trochu z jiné perspektivy. A je pravdou, že na konci Endgame, když byl štít předán Samovi, dávalo to i mě větší smyls. Bucky je sice supervoják, ale také osoba s pohnutou minulostí, člověk, kterému nemůže ani největší optimista věřit na 100%. Tady se prostě Steve Rogers rozhodl jako správný voják a dál na svůj profesionální úsudek. Avšak Sam Wilson alias Falcon je pouze běžný člověk. Bylo by tak poměrně nasnadě, kdyby byl seriál o tom, kdo je vlastně v výše zmíněných dvou ten vhodnější do role nového Kapitána Ameriky. Zda-li vůbec některý z nich, a seriál mohl být tak spíš cestou za nalezením někoho úplně nového.
Z té druhé poloviny toho, co jsem teď napsal se vlastně značná část vyplnila. Alespoň na chvíli. Avšak morálních dilemat a rozporů mezi Samem a Buckym v tomto seriálu příliš není. Určitě ne na úrovni, kdo by mohl být další Kapitán Amerika, a kdo z dvojice je k tomu vhodnější. Párkrát na to téma řeč přijde, ale vlastně jen na krátko a nikdy v konkrétních konotacích.
Nechci příliš odhalovat příběh stejně jako v recenzi na WandaVision, takže si teď stručně povíme, co jsme tedy dostali.
Seriál jako celek působí až komorním dojmem, protože řeší jednu poměrně jasně nalinkovanou zápletku, která je ještě navíc obyčejná až praští. O zvraty v příběhu se tak musí postarat několik vedlejších postav, ať už s větší či mizivou mírou dopadu na budoucí události MCU. Často se tak divák přistihne, že se docela nudí a na obrazovce se nic moc neděje. Spousta času je prostě jen výplň, fungující jako berlička pro napojování scén, které se alespoň odehrávají v zajímavých lokacích včetně Prahy a dalších evropských měst. Pokud pak dojde na skutečnou akci, tak ta nevypadá zle a propojení se zápletkou je vyřešeno solidně. Akce tak nepůsobí jen jako „fanservis“, ale má skutečný význam i pro zodpovězení otázky, jestli je Falcon skutečně možný nástupce Kapitána Ameriky.
Po shlédnutí celé série jsem se ale neubránil dojmu, že to bylo vlastně všechno úplně o něčem jiném. Hlavním tématem se totiž ukázal fakt, že Sam Wilson je černoch a všechno to dilema pramení z toho. Otázkou, která v seriálu skutečně zazní tedy je: „Může být nový Kapitán černoch?“. Tady prostě vůbec nejde o to, kdo má jakou fyzickou sílu a kondici, nebo kdo má jaké charakterové vlastnosti a morální kredit. Je to prosté, velmi brzy divák zjistí, že má být Kapitán Amerika Sam Wilson, ale v seriálu se po celou dobu jen hledá opodstatnění této volby a upozorňuje se na kontroverzi, že je Falcon černé pleti.
V souvislosti s tím, co se kolem lidí s odlišnou barvou pleti děje po světě si myslím, že je to buď zvláštní náhoda, nebo je to čistý úmysl, jak skrze hrdinský seriál nalít lidem po světě, že je ok, když černoch dělá důležitou a záslužnou práci (čím samozřejmě nechci vůbec tvrdit, že by tomu taky být nemohlo nebo nemělo). Bohužel se obávám, že pravděpodobnější je ta druhá varianta a kvůli tomuto faktu u mě seriál klesl hodně hluboko.
Nejen, že působí jen jako natažená část většího filmu do extrému, ale nemá ani žádný větší přesah do MCU kromě samotného nového Kapitána Ameriky a pár dalších vedlejších postav. Být tato zápletka v nějakém samostatném MCU filmu, tak se jí věnuje maximálně půl hodiny nikdo by se nedivil. Ale hlavně by byli všichni spokojeni. Fajn scenérie a velmi slušný hudební doprovod Henryho Jackmana tohle nezachrání.
Nemohu říct, že bych se u sledování celou dobu nudil, jen jsem prostě čekal trochu víc akce, mnohem víc morálního dilematu, a hlavně nějaký větší přes do MCU podobný, jako to bylo v případě WandaVision. Smutné je, že nejlepší postavou seriálu je jedna z vedlejších, a že Sam Wilson sice může vypadat sebelíp v novém obleku, ale jako Kapitán Amerika by dlouho nepřežil (i přes to, že se diváka tvůrci snaží všemožně přesvědčit o opaku). Jen díky tomu, že byl jeden díl opravdu velmi nadstandardní dávám 65%.
Photo © Disney+
Nejnovější komentáře