Forrest Gump je americký komediálně-dramatický film z roku 1994, který režíroval Robert Zemeckis a scénář napsal Eric Roth. Film byl natočen podle stejnojmenného románu Winstona Grooma z roku 1986 a v hlavních rolích se představili Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson a Sally Field. Film sleduje několik desetiletí života pomalého a dobrosrdečného muže z Alabamy jménem Forrest Gump (Hanks) a jeho zážitky ve Spojených státech 20. století. Film se od románu podstatně liší.
Prvotní natáčení probíhalo od srpna do prosince 1993, převážně v Georgii, Severní a Jižní Karolíně. K začlenění Hankse do archivních záběrů a k rozvinutí dalších scén byly použity rozsáhlé vizuální efekty. Soundtrack obsahuje písně odrážející různá období, která jsou ve filmu vidět.
Forest Gump byl uveden do kin ve Spojených státech 6. července 1994 a získal uznání kritiky za Zemeckisovu režii, herecké výkony (zejména Hankse a Siniseho), vizuální efekty, hudbu a scénář. Film zaznamenal obrovský kasovní úspěch; stal se nejvýdělečnějším filmem v Americe uvedeným v tom roce a během svého uvedení v kinech vydělal celosvětově přes 678,2 milionu USD, což z něj učinilo druhý nejvýdělečnější film roku 1994, hned po Lvím králi. Soundtracku se prodalo přes 12 milionů kopií. Forrest Gump získal šest Oscarů: Nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec Hanks, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší vizuální efekty a nejlepší střih. Získal mnoho nominací na ceny, včetně Zlatých glóbů, cen Britské filmové akademie a Screen Actors Guild Awards.
Byly vytvořeny různé interpretace hlavního hrdiny a politické symboliky filmu. V roce 2011 vybrala Knihovna Kongresu USA film k uchování v Národním filmovém registru Spojených států jako „kulturně, historicky nebo esteticky významný“.
Děj
V roce 1981 na autobusové zastávce v Savannah v Georgii vypráví muž jménem Forrest Gump svůj životní příběh cizím lidem, kteří náhodou sedí vedle něj na lavičce. Jako chlapec v roce 1956 má Forrest IQ 75 a je vybaven ortézou na nohu, která má korigovat zakřivenou páteř. Žije v Greenbow v Alabamě se svou matkou, která vede penzion a povzbuzuje ho, aby žil nad rámec svého postižení. Mezi jejich dočasnými nájemníky je i mladý Elvis Presley, který Forrestovi hraje na kytaru a do svých vystoupení zapojuje chlapcovy trhavé taneční pohyby. První den ve škole se Forrest seznámí s dívkou Jenny Curranovou a stanou se z nich nejlepší přátelé.
Šikanovaný kvůli svým rovnátkům na nohou a mdlému vzhledu Forrest uteče před skupinou dětí, ale když se mu rovnátka utrhnou, ukáže se, že je rychlý běžec. Díky tomuto talentu získá v roce 1962 fotbalové stipendium na univerzitě v Alabamě, kde ho trénuje Bear Bryant, stane se nejlepším hráčem na vracení míčů, je jmenován do celoamerického týmu a v Bílém domě se setká s prezidentem Johnem F. Kennedym. V prvním roce studia se stane svědkem akce guvernéra George Wallace Stand in the Schoolhouse Door a vrátí upuštěnou knihu Vivian Malone Jonesové, jedné ze studentek přijatých přes odpor státu.
Po ukončení studia v roce 1966 Forrest narukuje do americké armády. Během základního výcviku se spřátelí se spolubojovníkem Benjaminem Bufordem Blueem (přezdívaným „Bubba“), který Forresta přesvědčí, aby s ním po skončení služby začal podnikat v lovu krevet. Později téhož roku jsou posláni do Vietnamu, kde slouží u 9. pěší divize v oblasti delty Mekongu pod velením poručíka Dana Taylora. Po měsících rutinních operací je jejich četa při hlídce přepadena a Bubba je v boji zabit. Forrest zachrání několik zraněných kolegů z čety - a poručíka Dana, který přijde o obě nohy. Taylor je rozhořčen, že ho Forrest zachránil; raději by zemřel v boji jako jeho předkové před ním, ale je vrácen do Spojených států. Forrest je za své hrdinství vyznamenán prezidentem Lyndonem B. Johnsonem Medailí cti.
Na protiválečném shromáždění Pochod na Pentagon se Forrest setkává s Abbie Hoffmanovou a krátce se znovu setkává s Jenny, která se stala drogově závislou hippie a protiválečnou aktivistkou. Rozvíjí také svůj talent pro ping-pong a stává se sportovní celebritou, která soutěží s čínskými týmy v ping-pongové diplomacii, což mu vynese rozhovor vedle Johna Lennona z Beatles v The Dick Cavett Show. Zdá se, že ovlivnil Lennonovu píseň „Imagine“. Forrest tráví Silvestra 1972 v New Yorku s poručíkem Danem, který se stal alkoholikem, stále zahořklým kvůli svému postižení a lhostejnosti vlády vůči vietnamským veteránům. Forrestův pingpongový úspěch nakonec vede k setkání s prezidentem Richardem Nixonem. Pro tuto událost dostane pokoj v komplexu Watergate, kde nevědomky odhalí skandál Watergate.
Propuštěn z armády se Forrest vrací do Greenbow a podporuje firmu, která vyrábí pingpongové pálky. Za vydělané peníze si koupí loď na lov krevet v Bayou La Batre, čímž splní slib daný Bubbovi. V roce 1974 se k Forrestovi přidává poručík Dan a zpočátku se jim příliš nedaří. Poté, co jejich loď jako jediná přežije hurikán Carmen, vytáhnou obrovské množství krevet a vytvoří ziskovou společnost Bubba Gump Shrimp Company. Poručík Dan nakonec Forrestovi poděkuje za záchranu života. Dan investuje do raných akcií společnosti Apple, které Forrest považuje za „nějakou ovocnářskou firmu“, a oba se stanou milionáři. Forrest věnuje polovinu svého výdělku Bubbově rodině za to, že ho inspirovala k podnikání s krevetami. Forrest se vrací domů k matce a pečuje o ni během její smrtelné nemoci způsobené rakovinou.
V roce 1976 se Jenny - zotavující se z let drog a zneužívání - vrací za Forrestem. Ten ji požádá o ruku a ona ještě té noci Forrestovi řekne, že ho miluje, a oba se pomilují, i když druhý den ráno odejde. Forrest se zlomeným srdcem se „bez zvláštního důvodu“ vydá běhat a následující tři roky stráví neúnavným běžeckým maratonem, který se proslaví dalším výkonem, než se vrátí do Greenbow. V roce 1981 Forrest prozradí, že čeká na autobusové zastávce, protože dostal dopis od Jenny, která ho žádá, aby ji navštívil. Forrest se konečně znovu setkává s Jenny, která mu představí jejich malého syna, jehož pojmenovala Forrest Gump junior. Jenny Forrestovi sdělí, že je nemocná „neznámým virem“. Všichni tři se přestěhují zpět do Greenbow a Jenny a Forrest se konečně vezmou, ale o rok později umírá. Film končí tím, že Forrest posílá svého syna první den do školy.
Obsazení
-Tom Hanks jako Forrest Gump: V raném věku je Forrest považován za člověka s podprůměrným IQ 75. Forrest se však v průběhu života stává obětí neúspěchu. Má okouzlující povahu a projevuje oddanost svým blízkým a povinnostem, což jsou povahové rysy, které ho přivedou do mnoha životních situací. Na své cestě se v průběhu života setkává s mnoha historickými postavami a událostmi.
-Michael Conner Humphreys jako mladý Forrest Gump: Hanks v rozhovorech prozradil, že místo toho, aby nechal Michaela kopírovat svůj přízvuk, okopíroval do přízvuku starší postavy Michaelův jedinečný přízvuk.
-Robin Wrightová jako Jenny Curranová: Ta je Forrestovou kamarádkou z dětství, do které se okamžitě zamiluje a kterou nepřestane milovat po celý život. Jenny, oběť sexuálního zneužívání dětí ze strany svého zahořklého ovdovělého otce, se vydává jinou cestou než Forrest, vede sebedestruktivní život a stává se součástí hnutí hippies v Kalifornii v 60. letech a následující sexuální a drogové kultury Me Decade v 70. letech. V dospělosti se v různých obdobích vrací do Forrestova života. Jenny se nakonec stane servírkou v Savannah v Georgii, kde žije v bytě se svým (a Forrestovým) synem Forrestem juniorem. Nakonec se vezmou, ale brzy poté umírá na komplikace způsobené nejmenovanou nemocí. Touto neznámou nemocí měl být podle autora původního románu Winstona Grooma žloutenka typu C, která sama o sobě byla až do definice v dubnu 1989 „neznámým virem“, ačkoli někteří tvůrci filmu uvedli, že neznámou nemocí měl být HIV/AIDS.
-Hanna R. Hall jako mladá Jenny Curranová
-Gary Sinise jako poručík Dan Taylor: který je velitelem čety Forresta a Bubby Bluea během války ve Vietnamu, jehož předkové padli ve všech amerických válkách a který považuje za svůj osud udělat totéž. Poté, co při přepadení přijde o nohy a Forrest ho proti jeho vůli zachrání, je zpočátku vůči Forrestovi zahořklý a nepřátelský, protože ho nechal „mrzákem“ a upřel mu osud jeho rodiny, a upadá do hluboké deprese. Později slouží jako Forrestův první důstojník ve společnosti Bubba Gump Shrimp Company, vydává většinu rozkazů, spolu s Forrestem zbohatne a znovu získá chuť do života. Nakonec Forrestovi odpustí a poděkuje mu za záchranu života. Na konci filmu je zasnouben se svou snoubenkou Susan a má „kouzelné nohy“ - protézy ze slitiny titanu, které mu umožňují znovu chodit.
-Mykelti Williamson jako Benjamin Buford „Bubba“ Blue: Bubba měl být původně starším parťákem v Bubba Gump Shrimp Company, ale kvůli jeho smrti ve Vietnamu ho nahradil velitel jejich čety Dan Taylor. Společnost posmrtně nesla jeho jméno. Forrest později předal Bubbově matce Bubbův podíl v podniku. Po celou dobu natáčení nosil Williamson nástavec na rty, aby vytvořil Bubbův vystouplý ret.
-Sally Fieldová jako paní Gumpová: Forrestova matka. Fieldová o této postavě přemýšlela: „Je to žena, která bezvýhradně miluje svého syna. ... Spousta jejích dialogů zní jako slogany, a to je přesně to, co zamýšlí.“
-Haley Joel Osment jako Forrest Gump Jr: Osment byl do filmu obsazen poté, co si ho castingový režisér všiml v reklamě na Pizza Hut. Byla to jeho debutová role v celovečerním filmu.
-Peter Dobson jako Elvis Presley: Ačkoli Kurt Russell nebyl v roli uveden, poskytl Elvisovi ve scéně hlas.
-Dick Cavett jako on sám: Cavett hrál v 70. letech 20. století svou zestárlou verzi, která byla nalíčena tak, aby vypadala mladší. V důsledku toho je Cavett jedinou známou osobností, která ve filmu hraje spíše epizodní roli, než aby byla zastoupena pomocí archivních záběrů jako John Lennon nebo prezident John F. Kennedy.
-Sam Anderson jako ředitel Hancock:
-Geoffrey Blake jako Wesley: člen skupiny SDS a Jennin násilnický přítel
-Siobhan Fallon Hogan jako Dorothy Harris: řidička školního autobusu, která vozí Forresta a později i jeho syna do školy
-Sonny Shroyer jako trenér Paul „Bear“ Bryant
-Grand L. Bush, Michael Jace, Conor Kennelly a Teddy Lane Jr. jako Černí panteři
-Richard D’Alessandro jako Abbie Hoffman
-Tiffany Salerno a Marla Sucharetza jako „Mazaná“ Carla a „Dlouhonohá“ Lenore: dvojice prostitutek, s nimiž Forrest a Dan stráví silvestrovský večer a později je odmítnou
Produkce
Scénář
„Scénárista Eric Roth se podstatně odchýlil od knihy. Převrátili jsme dva prvky knihy, takže milostný příběh byl primární a fantastická dobrodružství sekundární. Také kniha byla cyničtější a chladnější než film. Ve filmu je Gump naprosto slušná postava, vždy věrná svému slovu. Nemá žádný program a žádný názor na nic kromě Jenny, své matky a Boha.“
-režisér Robert Zemeckis
Film je natočen podle románu Winstona Grooma z roku 1986. V centru obou je postava Forresta Gumpa. Film se však zaměřuje především na prvních jedenáct kapitol románu a poté přeskočí na konec románu se založením společnosti Bubba Gump Shrimp Co. a setkáním s Forrestem juniorem. Kromě přeskočení některých částí románu film přidává několik aspektů Gumpovy životní dráhy, které se v románu nevyskytují, například to, že jako dítě potřeboval ortézu na nohu, a jeho běh napříč Spojenými státy.
Gumpova základní postava a osobnost jsou také oproti románu změněny; mimo jiné je jeho filmová postava méně šetrná - v románu při hraní fotbalu na univerzitě propadá z řemesel a tělocviku, ale v pokročilé hodině fyziky, kterou mu trenér zapsal, aby splnil požadavky na vysokou školu, získá výborný výsledek. V románu se Gump objevuje také jako astronaut, profesionální zápasník a šachista.
Dvěma režisérům byla nabídnuta možnost režírovat film, než byl vybrán Robert Zemeckis. Terry Gilliam nabídku odmítl. K filmu byl připojen Barry Sonnenfeld, ale odešel režírovat Addams Family Values.
Osazení
John Travolta byl původní volbou do titulní role a říká, že odmítnutí role byla chyba. Do role byli zvažováni také Bill Murray a Chevy Chase. Sean Penn v rozhovoru uvedl, že byl pro roli druhou volbou. Hanks prozradil, že se filmu upsal po hodině a půl čtení scénáře. Původně chtěl zmírnit Forrestův výrazný jižanský přízvuk, ale nakonec ho režisér Robert Zemeckis přesvědčil, aby ztvárnil silný přízvuk zdůrazněný v románu. Hanks také uvedl, že mu trvalo tři dny, než se naučil roli hrát, a záběry z té doby nemohly být zařazeny. Winston Groom, který napsal původní román, popisuje, že film zbavil postavu, kterou podle jeho představ hrál John Goodman, „hrubých hran“. Tomův mladší bratr Jim Hanks je navíc ve filmu jeho hereckým dvojníkem ve scénách, kdy Forrest běží napříč USA. Tomova dcera Elizabeth Hanksová se ve filmu objevuje jako dívka ve školním autobuse, která odmítá, aby si vedle ní sedl mladý Forrest (Michael Conner Humphreys). Do role poručíka Dana Taylora byl zvažován Joe Pesci, nakonec ji dostal Gary Sinise. David Alan Grier, Ice Cube a Dave Chappelle dostali nabídku na roli Benjamina Buforda Bluea, ale všichni tři ji odmítli. Chappelle, který řekl, že věřil, že film nebude úspěšný, se nechal slyšet, že lituje, že roli nevzal. Hanks si byl vědom Chappellova zklamání, že roli nedostal, a souhlasil, že s ním bude spolupracovat na některém z budoucích filmů. O čtyři roky později navrhl režisérce Noře Ephronové, aby Chappelle hrál Hankova nejlepšího přítele ve filmu Máte poštu. Ephronová souhlasila a Chappelle byl do tohoto filmu obsazen jako kompenzace za to, že mu unikla role Bubby.
Natáčení
Natáčení začalo v srpnu 1993 a skončilo v prosinci téhož roku. Ačkoli se většina filmu odehrává v Alabamě, natáčení probíhalo hlavně v Beaufortu v Jižní Karolíně a jeho okolí, stejně jako v některých částech pobřežní Virginie a Severní Karolíny, včetně běžícího záběru na Blue Ridge Parkway. Části centra fiktivního města Greenbow se natáčely ve Varnville v Jižní Karolíně. Scéna Forrestova běhu Vietnamem pod palbou se natáčela ve státním parku Hunting Island a na ostrově Fripp v Jižní Karolíně. Další natáčení probíhalo na panství Biltmore v Asheville v Severní Karolíně a podél Blue Ridge Parkway poblíž Boone v Severní Karolíně. Nejpozoruhodnějším místem byla hora Grandfather Mountain, kde se část cesty následně stala známou jako „Forrest Gump Curve“.
Scéna domu rodiny Gumpových byla postavena podél řeky Combahee poblíž Yemassee v Jižní Karolíně a nedaleký pozemek byl využit k natáčení Curranova domu i některých scén z Vietnamu. Pro vylepšení vietnamských scén bylo vysazeno přes 20 palmetových stromů. Forrest Gump vyprávěl svůj životní příběh na severním okraji náměstí Chippewa v Savannah ve státě Georgia, když seděl na lavičce na autobusové zastávce. V oblasti Savannah a okolí se natáčely i další scény, včetně běžícího záběru na most Richard V. Woods Memorial Bridge v Beaufortu při rozhovoru s novináři a na West Bay Street v Savannah. Většina scén z univerzitního kampusu se natáčela v Los Angeles na University of Southern California. Maják, přes který Forrest běží, aby se poprvé dostal k Atlantickému oceánu, je maják Marshall Point v Port Clyde ve státě Maine. Další scény se natáčely v Arizoně, v Monument Valley v Utahu a v národním parku Glacier v Montaně.
Vizuální efekty
Vizuální efekty filmu měl na starosti Ken Ralston a jeho tým z Industrial Light & Magic. Pomocí techniky CGI bylo možné zobrazit Gumpa, jak se setkává se zesnulými osobnostmi a podává jim ruku. Hanks byl nejprve natočen proti modrému plátnu spolu s referenčními značkami, aby se mohl srovnat s archivními záběry. Pro nahrání hlasů historických postav byli natočeni hlasoví herci a pomocí speciálních efektů byla změněna synchronizace rtů pro nové dialogy. Byly použity archivní záběry a s pomocí technik, jako je chroma key, deformace obrazu, morfing a rotoskopie, do nich byl Hanks začleněn.
V jedné scéně z vietnamské války Gump odnáší Bubbu před blížícím se napalmovým útokem. K vytvoření tohoto efektu byli původně použiti kaskadéři pro účely kompozice. Poté byli natočeni Hanks a Williamson, přičemž Williamson byl podepřen lanem, zatímco Hanks s ním běžel. Poté byl natočen výbuch a herci byli digitálně doplněni tak, aby se objevili těsně před výbuchy. Stíhačky a napalmové kanystry byly rovněž přidány pomocí CGI.
CGI odstranění nohou herce Garyho Sinise poté, co byly jeho postavě amputovány, bylo dosaženo obalením jeho nohou modrou látkou, což později usnadnilo práci „roto-paint“ týmu, který jeho nohy vymaloval z každého jednotlivého záběru. V jednom okamžiku, kdy se zvedá na invalidní vozík, jsou jeho nohy použity jako opora.
Scéna, kdy Forrest spatří Jenny na mírovém shromáždění u Lincolnova památníku a zrcadlového bazénu ve Washingtonu, D.C., vyžadovala vizuální efekty pro vytvoření velkého davu lidí. Během dvou natáčecích dnů bylo použito přibližně 1 500 komparzistů. Při každém dalším záběru se komparsisté přeskupovali a přesouvali do jiného kvadrantu od kamery. Pomocí počítačů se komparsisté znásobili a vytvořili tak dav několika set tisíc lidí.
Recepce
Tržby
Forrest Gump, který byl vyroben s rozpočtem 55 milionů dolarů, byl uveden v 1 595 kinech ve Spojených státech a Kanadě a během premiérového víkendu vydělal 24 450 602 dolarů. Konzultant v oblasti filmového obchodu a scenárista Jeffrey Hilton na základě zhlédnutí rané kopie filmu navrhl producentce Wendy Finermanové zdvojnásobit P&A (marketingový rozpočet filmu). Rozpočet byl v souladu s jeho radou okamžitě navýšen. O premiérovém víkendu se film umístil na prvním místě v amerických pokladnách a těsně porazil Lvího krále, který byl ve čtvrtém týdnu uvedení v kinech. Prvních dvanáct týdnů po uvedení do kin se film držel na prvních třech místech amerického žebříčku návštěvnosti a pětkrát se dostal na první místo, včetně desátého týdne uvedení do kin. Společnost Paramount film stáhla z amerických kin, když jeho tržby v lednu 1995 dosáhly 300 milionů dolarů, a s 305 miliony dolarů se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku za Lvím králem. Film byl znovu uveden do kin 17. února 1995 po vyhlášení nominací na Oscary. Po repríze v 1 100 kinech vydělal film ve Spojených státech a Kanadě dalších 29 milionů dolarů, čímž se jeho celkové tržby vyšplhaly na 329,7 milionu dolarů, čímž se stal v té době třetím nejvýdělečnějším filmem za filmy E.T. Mimozemšťan a Jurský park a překonal i film Dobyvatelé ztracené archy. Forrest Gump držel rekord nejvýdělečnějšího filmu společnosti Paramount až do roku 1997, kdy jej o tři roky později převzal Titanic. Dvanáct let zůstal nejvýdělečnějším filmem s Tomem Hanksem v hlavní roli, a to až do roku 2006, kdy jej překonal film Šifra mistra Leonarda. Box Office Mojo odhaduje, že se v USA a Kanadě při prvním uvedení do kin prodalo přes 78,5 milionu vstupenek.
Filmu trvalo 66 dní, než překonal hranici 250 milionů dolarů, a byl nejrychleji vydělávajícím filmem Paramountu, který překonal 100, 200 a 300 milionů dolarů v tržbách (v době svého uvedení). Po reprízách má film hrubé tržby ve výši 330 252 182 dolarů v USA a Kanadě a 347 693 217 dolarů na mezinárodních trzích, celkem tedy celosvětově 677 945 399 dolarů. I s takovými příjmy byl film označován za „úspěšný neúspěch“ - kvůli vysokým poplatkům distributorů a vystavovatelů se „ztráty“ Paramountu vyšplhaly na 62 milionů dolarů, takže si vedení uvědomilo nutnost lepších obchodů. To bylo také spojeno s hollywoodským účetnictvím, kdy jsou náklady nadsazovány, aby se minimalizovaly podíly na zisku. Jedná se o dosud nejvýdělečnější film Roberta Zemeckise.
Kritické přijetí
Na stránkách agregátoru recenzí Rotten Tomatoes je 71 % ze 106 recenzí kritiků pozitivních, s průměrným hodnocením 7,5/10. Na serveru Rotten Tomatoes je film hodnocen kladně, na serveru Rotten Tomatoes je průměrné hodnocení 7,5/10. Na serveru Rotten Tomatoes je film hodnocen kladně. Shoda na webu zní: „Forrest Gump je sice příliš sentimentální film s poněkud problematickým poselstvím, ale jeho sladkost a šarm obvykle stačí k tomu, aby se přiblížil skutečné hloubce a půvabu.“. Na webu Metacritic si film na základě 20 recenzí mainstreamových kritiků vysloužil hodnocení 82 bodů ze 100, což svědčí o „všeobecném uznání“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu vzácnou známku „A „.
Příběh ocenilo několik kritiků. Roger Ebert z deníku Chicago Sun-Times napsal: „Nikdy předtím jsem ve filmu nepotkal nikoho, jako je Forrest Gump, a když na to přijde, nikdy jsem neviděl film, jako je „Forrest Gump“. Jakýkoli pokus o jeho popis bude znamenat riziko, že film bude vypadat konvenčněji, než ve skutečnosti je, ale pokusím se o to. Je to asi komedie. Nebo možná drama. Nebo sen. Scénář Erica Rotha má složitost moderní fikce... Herecké výkony úchvatně balancují mezi komedií a smutkem, v příběhu bohatém na velký smích a tichou pravdu... Jaký to kouzelný film.“ Todd McCarthy z Variety napsal, že film „je velmi dobře propracovaný na všech úrovních a daří se mu nelehký úkol být komorním, až křehkým příběhem hraným s přitažlivou lehkostí na pozadí epického příběhu“. Naproti tomu Anthony Lane z The New Yorker označil film za „hřejivý, moudrý a pekelně únavný“. Owen Gleiberman z časopisu Entertainment Weekly uvedl, že film je „upovídaný, povrchní a monotónní“ a „redukuje bouřlivé dění posledních desetiletí na zábavní park ve virtuální realitě: babyboomerskou verzi disneyovské Ameriky.“
Gump si vysloužil přirovnání k fiktivní postavě Huckleberryho Finna, stejně jako k americkým politikům Ronaldu Reaganovi, Patu Buchananovi a Billu Clintonovi. Peter Chomo píše, že Gump působí jako „společenský prostředník a zprostředkovatel vykoupení v rozdělené době“. Peter Travers z časopisu Rolling Stone nazval Gumpa „vším, co obdivujeme na americkém charakteru - čestným, statečným a loajálním se zlatým srdcem“. Recenzentka New York Times Janet Maslinová označila Gumpa za „dutého muže“, který je „samolibý ve své blažené nevědomosti, vřele přijímaný jako ztělesnění naprostého ničeho“. Marc Vincenti z Palo Alto Weekly nazval postavu „ubohým pacholkem, který si bere koláč života do tváře a zamyšleně si olizuje prsty“. Bruce Kawin a Gerald Mast ve své učebnici filmové historie poznamenávají, že Forrest Gump svou matností představoval metaforu okouzlené nostalgie, neboť představoval prázdnou tabulku, na kterou generace Baby Boomer promítala své vzpomínky na tehdejší události.
Přehodnocení
Ve 21. století se film dočkal negativního přehodnocení. Časopis Entertainment Weekly v roce 2004 napsal: „Téměř deset let poté, co vydělal miliardy a vymetl Oscary, óda Roberta Zemeckise na Ameriku 20. století stále představuje jednu z nejjasněji nakreslených čar v písku kinematografie. Jedna polovina lidí v něm vidí umělé popové melodrama, zatímco všichni ostatní nadšeně tvrdí, že je sladký jako bonboniéra.“ Film byl kritizován za svou údajnou konzervativní politiku. Eric Kohn v roce 2019 pro Indiewire napsal: „Tento nicnetušící běloch se stává válečným hrdinou a boháčem jen díky tomu, že se čachruje a podílí se na životě země, která mu diktuje každý krok. Nikdy nepochopí rasismus ani složitost Vietnamu; film líčí politický aktivismus a hippies kulturu jako obrovskou karikaturu mimo Forrestovo chápání, zatímco jeho apolitický postoj prezentuje jako vrchol všech ctností.“ Dále Brandon Griggs v článku pro CNN z roku 2014, v němž diskutoval o přehodnocení filmu, napsal o možných výkladech proti filmu: „Forrest v podání Toma Hankse je ztělesněním zdravé slušnosti: bohabojný, celoamerický fotbalista a válečný hrdina, který nemá nic společného s kontrakulturními hnutími konce 60. let. Přestože má IQ 75, dosáhne slávy a finančního úspěchu. Dokonce pochází z rudé Alabamy!“
V retrospektivě k 20. výročí reprízy filmu v roce 2014 Amy Nicholsonová kritizovala film za jeho apolitičnost a napsala: „Forrest nikoho nezabíjí. Nemá posttraumatickou stresovou poruchu. Nemá ani tušení, proč je ve Vietnamu. Film se tak bojí rozvířit debatu, že když Abbie Hoffmanová předá Forrestovi mikrofon na protiválečném shromáždění, někdo odpojí reproduktory, abychom ho neslyšeli - což se hodí k filmu, který nemá co říct.“ Kritici z řad LGBTQ kritizovali „povrchní“ ztvárnění epidemie AIDS, které „opomíjí význam této nemoci tím, že vymaže její pouhou zmínku“. V roce 2015 provedl časopis The Hollywood Reporter průzkum mezi stovkami členů Akademie a požádal je, aby znovu hlasovali o minulých kontroverzních rozhodnutích. Členové akademie uvedli, že kdyby měli druhou šanci, udělili by Oscara za nejlepší film roku 1994 raději filmu Vykoupení z věznice Shawshank.
Spory o autorské odměně
Winston Groom dostal za práva na scénář ke svému románu Forrest Gump 350 000 dolarů a byl s ním uzavřen kontrakt na tříprocentní podíl z čistého zisku filmu. Společnost Paramount a producenti filmu mu však toto procento nevyplatili a pomocí hollywoodského účetnictví tvrdili, že filmový trhák prodělal. Naproti tomu Tom Hanks měl ve smlouvě místo platu procentuální podíl z hrubých zisků filmu a on i režisér Zemeckis obdrželi po 40 milionech dolarů. Kromě toho nebyl Groom ani jednou zmíněn v žádném ze šesti projevů držitelů Oscara za film.
Groomův spor se společností Paramount byl později fakticky vyřešen poté, co Groom prohlásil, že je spokojen s vysvětlením společnosti Paramount ohledně jejich účetnictví, což se shodovalo s tím, že Groom získal od Paramountu sedmimístnou smlouvu na filmová práva k další ze svých knih, Gump & Co. Tento film nebyl nikdy natočen, zůstal v pekle vývoje nejméně tucet let.
Domácí video
Forrest Gump byl poprvé vydán na VHS 27. dubna 1995 a na Laserdiscu o den později. Laserdisk měl certifikaci THX a byl vydán bez kapitol, což vyžadovalo sledování filmu od začátku do konce. Filmové časopisy v té době uváděly, že to bylo na žádost Zemeckise, který chtěl, aby si diváci film vychutnali celý. Film se stal nejprodávanějším videem pro dospělé s více než 12 miliony prodaných kusů. Film byl vydán 28. srpna 2001 na dvoudiskovém DVD. Speciální funkce zahrnovaly komentáře režiséra a producenta, featuretty z natáčení a kamerové zkoušky. V listopadu 2009 byl film vydán na Blu-ray. V červnu 2018 vydala společnost Paramount film na disku Ultra HD Blu-ray. Dne 7. května 2019 vydala společnost Paramount Pictures nově remasterovaný dvoudiskový disk Blu-ray, který obsahuje bonusový obsah.
Ceny
Hlavní článek: Film byl vydán v roce 2018: Forrest Gump získal na 67. ročníku udílení Oscarů ocenění za nejlepší film, nejlepšího herce v hlavní roli (Hanks zvítězil o rok dříve za film Philadelphia), nejlepší režii, nejlepší vizuální efekty, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší střih. Film byl nominován na sedm Zlatých glóbů a tři z nich získal: Nejlepší herec - filmové drama, Nejlepší režisér - film a Nejlepší film - drama. Film byl také nominován na šest cen Saturn a získal dvě ceny za nejlepší fantasy film a nejlepšího herce ve vedlejší roli (film).
Kromě mnoha ocenění a nominací byl film také oceněn Americkým filmovým institutem na několika jeho seznamech. Film se umístil na 37. místě v žebříčku 100 Years...100 Cheers, na 71. místě v žebříčku 100 Years...100 Movies a na 76. místě v žebříčku 100 Years...100 Movies (10th Anniversary Edition). Kromě toho je zde uveden citát „Maminka vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co dostaneš,“ se umístil na 40. místě v žebříčku 100 Years...100 Movie Quotes. Film se také umístil na 61. místě v žebříčku 100 nejlepších filmů všech dob časopisu Empire.
V prosinci 2011 byl Forrest Gump vybrán k uchování v Národním filmovém registru Kongresové knihovny. Registr uvedl, že film byl „oceněn pro své technologické inovace (digitální vložení Gumpa plynule do historických archivních záběrů), pro svůj ohlas v kultuře, která Gumpa (a to, co představuje z hlediska americké nevinnosti) povýšila na lidového hrdinu, a pro svou snahu hravě i vážně se vypořádat se spornými aspekty traumatické historie doby.“
American Film Institute lists
-AFI’s 100 Years...100 Movies - #71
-AFI’s 100 Years...100 Laughs - nominace
-AFI’s 100 Years...100 Passions - nominace
-AFI’s 100 Years...100 Passions - nominace
-AFI’s 100 Years.. 100 hrdinů a padouchů:
oForrest Gump - nominovaný hrdina
-AFI’s 100 Years...100 Movie Quotes:
o „Maminka vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co dostaneš.“ - #40
o „Máma říkala: „Blbost je, jak se blbě dělá“.“ - Nominace
-AFI’s 100 Years of Film Scores - nominace
-AFI’s 100 Years...100 Cheers - #37
-AFI’s 100 Years...100 Movies (10th Anniversary Edition) - #76
-AFI’s 10 Top 10 - nominace Epic Film
Symbolika
Pro pírko přítomné v úvodu a závěru filmu byly navrženy různé výklady. Sarah Lyallová z deníku The New York Times zaznamenala několik návrhů, které byly ohledně pírka učiněny: „Symbolizuje bílé pírko Nesnesitelnou lehkost bytí? Narušený intelekt Forresta Gumpa? Náhodnost zkušenosti?“ Hanks interpretoval pírko jako: „Náš osud je určen pouze tím, jak se vypořádáme s náhodnými prvky našeho života, a to je jakési ztělesnění pírka, jak přichází. Tady je ta věc, která může přistát kdekoli a která přistane u vašich nohou. Má to teologické důsledky, které jsou opravdu obrovské.“ Sally Fieldová přirovnala pírko k osudu, když řekla: „Vane ve větru a prostě dopadne sem nebo tam. Bylo to plánované, nebo to byla jen náhoda?“ Vedoucí vizuálních efektů Ken Ralston přirovnal pírko k abstraktnímu obrazu: “
Politické interpretace
Hanks prohlašuje, že „film je nepolitický, a tudíž neodsuzující“. Přesto se v roce 1994 v pořadu Crossfire na CNN diskutovalo o tom, zda film propaguje konzervativní hodnoty, nebo je obžalobou kontrakulturního hnutí 60. let. Thomas Byers jej v článku Modern Fiction Studies označil za „agresivně konzervativní film“.
Na celé politické mapě lidé označovali Forrest za svůj. Ale Forrest Gump není o politice ani o konzervativních hodnotách. Je o lidskosti, je o respektu, toleranci a bezpodmínečné lásce.
-producent Steve Tisch
Upozorňuje se, že zatímco Gump vyznává velmi konzervativní životní styl, Jennyin život je plný kontrakulturního objetí, doplněného užíváním drog, promiskuitou a protiválečnými shromážděními, a že jejich případné manželství by mohlo být jakýmsi smířením. Jennifer Hyland Wangová v článku v Cinema Journal tvrdí, že Jennyina smrt na nejmenovaný virus „symbolizuje smrt liberální Ameriky a smrt protestů, které definovaly desetiletí“ v 60. letech. Upozorňuje také, že scenárista filmu Eric Roth vypracoval scénář podle románu a přenesl na Jenny „všechny Gumpovy chyby a většinu excesů, kterých se Američané dopouštěli v 60. a 70. letech“.
Jiní komentátoři se domnívají, že film předpověděl republikánskou revoluci v roce 1994 a využil image Forresta Gumpa k propagaci tradičních, konzervativních hodnot vůdce hnutí Newta Gingriche. Jennifer Hyland Wangová poznamenává, že film idealizuje 50. léta, což je patrné z absence cedulí „Pouze pro bílé“ v Gumpově jižanském dětství, a 60. léta si představuje jako období sociálních konfliktů a zmatků. Tvrdí, že tento ostrý kontrast mezi dekádami kritizuje hodnoty kontrakultury a potvrzuje konzervatismus. Wang tvrdí, že republikánští politici film využili k ilustraci „tradiční verze nedávné historie“, aby naladili voliče na svou ideologii pro volby do Kongresu. Prezidentský kandidát Bob Dole prohlásil, že poselstvím filmu je „bez ohledu na to, jak velká je nepřízeň osudu, americký sen je na dosah každému“.
V roce 1995 časopis National Review zařadil Forresta Gumpa do svého seznamu „100 nejlepších konzervativních filmů“ všech dob a na seznamu 25 nejlepších konzervativních filmů posledních 25 let jej zařadil na čtvrté místo. „Tom Hanks hraje titulní postavu, sympatického ňoumu, který je příliš chytrý na to, aby přijal smrtící hodnoty 60. let. Jeho životní láska, kterou skvěle ztvárnila Robin Wright Pennová, si zvolí jinou cestu; stane se drogově závislým hipíkem, což má katastrofální následky.“
Profesor James Burton ze Salisburské univerzity tvrdí, že konzervativci prohlásili Forresta Gumpa za svého méně kvůli obsahu filmu a více kvůli historickému a kulturnímu kontextu roku 1994. Burton tvrdí, že obsah filmu a reklamní kampaň byly ovlivněny kulturním klimatem 90. let, které zdůrazňovalo rodinné hodnoty a americké hodnoty, ztělesněné v knize Hollywood vs. Amerika. Tvrdí, že toto klima ovlivnilo apolitičnost filmu, která umožnila mnoho různých politických interpretací.
Někteří komentátoři považují konzervativní čtení Forresta Gumpa za projev smrti ironie v americké kultuře. Vivian Sobchacková poznamenává, že humor a ironie filmu se opírají o předpoklad historických znalostí diváků.
Soundtrack
Dvaatřicetipísňový soundtrack z filmu byl vydán 6. července 1994. S výjimkou dlouhé suity z hudby Alana Silvestriho jsou všechny skladby již dříve vydané; soundtrack obsahuje mimo jiné písně Boba Dylana, Elvise Presleyho, Creedence Clearwater Revival, Arethy Franklin, Lynyrd Skynyrd, Three Dog Night, The Byrds, Beach Boys, Jimi Hendrix Experience, The Doors, Mamas & the Papas, Doobie Brothers, Simona & Garfunkela, Boba Segera a Buffalo Springfield. Hudební producent Joel Sill se zamyslel nad sestavováním soundtracku: „Chtěli jsme mít velmi rozpoznatelný materiál, který by přesně určoval časové období, ale zároveň jsme nechtěli narušovat to, co se děje ve filmu.“ Na dvoudiskovém albu se nachází rozmanitá hudba z 50.-80. let v podání amerických umělců. Podle Silla to bylo na Zemeckisovo přání: „Všechen materiál, který tam je, je americký. Bob (Zemeckis) to cítil velmi silně. Měl pocit, že Forrest si nekoupí nic jiného než americký materiál.“
Soundtrack dosáhl na druhé místo v žebříčku Billboard. Soundtracku se dále prodalo dvanáct milionů kopií a patří mezi nejprodávanější alba ve Spojených státech. Hudbu k filmu, nominovanou na Oscara, složil a dirigoval Alan Silvestri a byla vydána 2. srpna 1994.
Novinka-sequel
Scénář k pokračování napsal Eric Roth v roce 2001. Vychází z pokračování původního románu Gump a spol. z roku 1995, které napsal Winston Groom. Rothův scénář začíná scénou, kdy Forrest sedí na lavičce a čeká, až se jeho syn vrátí ze školy. Po útocích z 11. září se Roth, Zemeckis a Hanks rozhodli, že příběh už není „aktuální“. V březnu 2007 se však objevily informace, že producenti Paramountu se scénářem znovu zabývali.
Na první stránce románu na pokračování Forrest Gump čtenářům vzkazuje: „Nikdy nedovolte, aby někdo natočil film o vašem životním příběhu,“ a „Ať už to pochopí správně, nebo špatně, na tom nezáleží.“ „Ať už to pochopí správně, nebo špatně, na tom nezáleží,“ říká Roth. První kapitola knihy naznačuje, že skutečné události, které provázely film, byly začleněny do Forrestova příběhu a že Forrestovi se díky filmu dostalo velké pozornosti médií. V průběhu románu na pokračování Gump narazí na Toma Hankse a na konci románu v době uvedení filmu zahrnuje Gumpovu účast v Show Davida Lettermana a účast na předávání Oscarů.
Remake
Oficiálním remakem Forresta Gumpa je indický film Laal Singh Chaddha, který byl uveden do kin v srpnu 2022 a v němž hlavní roli ztvárnil Aamir Khan. Film režíroval Advait Chandan a produkovaly ho společnosti Aamir Khan Productions, Viacom18 Studios a Paramount Pictures.
Zdroj: Anglická wikipedie
Nejnovější komentáře