Umění je krásná věc, ale ještě lepší je sám ho tvořit. To si asi myslí divadelní ochotníci, kteří se rozhodli nastudovat známou divadelní hru Ze života hmyzu od bratří Čapků. Malé skupině nadšenců velí režisér, který zároveň hraje postavu Cvrčka. Dalšími ochotníky jsou paní Růžena (Cvrčková), pan Václav (Tulák), ajznboňák Kopřiva (Parazit), slečna Jitka (Larvička), pan Borovička (Chrobák). Na zkoušku hry sice nedorazily Chrobáčice a Kukla, ale to nebrání ostatním ve zkoušení. Hlavní slovo má jako vždy režisér. Jeho snahu ale narušuje paní Růžena s panem Václavem, kteří jsou milenci, a před ostatními si projevují všemi možnými způsoby své sympatie. Naopak nenápadný je pan Borovička, který miluje divadlo, a svou roli bere velmi vážně. Stejně jako slečna Jitka, která vyplňuje čas pletením, nebo pan Kopřiva, který během zkoušky dospává. Na celou skupinu má ale vliv název zkoušené hry – Ze života hmyzu, protože každý z nich se dostává do své role a některým se toto převtělení povede dokonale.
Film natočil animátor a představitel českého surrealismu Jan Švankmajer a je to jeho nejnovější a podle něj i poslední celovečerní film. Snímek byl natočen po dlouhých sedmi letech od vzniku posledního Švankmajerova filmu. Scénář k filmu Hmyz byl napsán Janem Švankmajerem před natáčením, ale čerpal z filmové povídky napsané v 70. letech. Tehdy ale nebylo přijato barrandovským studiem k natočení, a tak vznikl film Hmyz až v roce 2017. Stejně jako v předchozích filmech využívá Jan Švankmajer herce, které doplňuje hraní s loutkami a animace a triky. Jeho práce pak měla vliv nejen na české umělce, ale i na některé zahraniční, jako je např. Tim Burton, Terry Gilliam, ad.
Do hlavních rolí byli vybráni herci, kteří ztvárňují jednak amatérské herci a zároveň postavy ze hry Ze života hmyzu. Postavu režiséra si zahrál Jaromír Dulava, který mu dodal temperament a v postavě Cvrčka hraje zase milujícího manžela. Jeho protivníkem je Jan Budař, který zahrál zamilovaného pana Václava i nevýrazného tuláka. Kamila Magálová pak skvěla ztvárnila lehkomyslnou Růženu i veselou paní Cvrčkovou. Jiří Lábus si zahrál jak nesmělého pana Borovičku, tak cílevědomého Chrobáka. Šikovnou slečnu Jitku a mladinkou Larvičku si zahrála Ivana Uhlířová, která je v těchto rolích velmi přesvědčivá. Bylo zajímavé sledovat herecké proměny a děj filmu, který doplňují záběry ze skutečného natáčení filmu.
Zvuk k filmu vytvořil Ivo Špalj, který má na svém kontě již tři České lvy za nejlepší zvuk. Do scén využil známé hudební ukázky, např. Let čmeláka, Věrné milování z Prodané nevěsty, atd., které zvýraznily jednotlivé scény. Za kamerou stál Jan Růžička, který točil hlavně scény s herci a animace, a za druhou kamerou stál Adam Oľha, který natáčel hlavně film o filmu. Scény ve filmu, které natočili oba kameramani, pak nastříhal a dal do konečné verze Jan Daňhel.
Film je směsicí dramatu a komedie, místy až černé komedie. Snímek je dlouhý 98 minut, a protože se scény pravidelně střídají, plyne děj velice plynule a divák se nikdy nenudí. Film je vhodný pro všechny, kteří mají rádi humor, drama, znají styl a díla pana Švankmajera a nejsou jim nepříjemné scény a přímé kontakty s různým hmyzem.
Nejnovější komentáře