Máte rádi silné příběhy? Milujte romány Barbory Šťastné? Pokud ano, tak právě vám je určena novinka s názvem Hotel Atlantic. Román vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media letos v Praze.
Sledujte osudy dvou dívek a chlapců v kulisách holokaustu, na útěku před nacismem a pronásledováním, kteří plují do Palestiny na lodi Atlantic, kde chtějí najít svobodu. Jejich osudy se ocitnou na nečekané křižovatce, kde se v přístavu v Haifě potopí parník Patria. Dočkají se konce války? Jakými zkouškami si vlastně museli projít? Vrátí se ještě do svého domova? Budou opět šťastní a najdou to co hledají? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do velmi silného a nezapomenutelného příběhu, který se vám zaryje pod kůži. Román vypráví o dlouhé cestě Židů do Palestiny. Příběh je smyšlený, ale postava Bertholda Stofera je skutečná. Ten, který opravdu organizoval převoz lodí do Palestiny. Sám zemřel v roce 1944 v Osvětimi.
Minulost naší rodiny nás ovlivňuje, i když ji neznáme..
Kniha se mně velmi líbila. Musím říci, že si nesmírně vážím v jaké době prožívám svůj život, jelikož si vůbec nechci představovat, co vše tito mladí lidé museli válkou okusit.
Kniha o naději, o snech, o neskutečné touze jít dál i přes obrovské překážky. V závěru knihy se dostanete až do roku 1990, což může pro některé čtenáře být velmi matoucí. Autorka dost často mění časové linie a některé dějové linky mohou připadat nezajímavé. Na autorčin styl psaní jsem si již zvykla. Četla jsem od ní již několik knih a její styl je velmi specifický, pro někoho komplikovaný, takže mnoho čtenářů může zpočátku odradit od čtení další knihy, případně knihu odložit. Což si myslím, že je škoda. Já jsem si k ní tu cestu našla a jsem za to moc ráda. Historické, válečné knihy se nečtou nikdy lehce. Patří to ale k našim dějinám. V dějepise jsme se tomu příliš nevěnovali a čím jsem starší, tím si k těmto románům nalézám cestu. Knihu doporučím všem, co nehledají oddechové čtení, těm, co se chtějí něco dozvědět z naší historie, ale i těm, co mají rádi silné příběhy. Román Hotel Atlantic k nim rozhodně patří.
Ukázka z knihy:
Tentokrát vyšel kapitán na můstek s břichem nacpaným do záchranného kruhu, což samo o sobě působilo komicky. Vypadal jako přerostlý chlapeček, který se jde učit plavat.
Mezi lidmi to ale vyvolalo znepokojení. „Itálie vyhlásila nám válku. Válku Řecku, mé vlasti. To znamená, že my už ne na neutrální půdě. Všude miny a ponorky. Další cesta moc nebezpečná,“ zachrčelo v megafonu.
Jasně, zatímco doteď to byla jenom taková výletní plavba, ušklíbla se Ferda.
„Vsadím se, že toho využije, aby z nás dostal všechny peníze a cennosti, co ještě komu zbyly,“ dodal Tomáš.
Uhlí od Stofera kvůli nové situaci ve Středomoří nedorazilo, ale židovská obec V Heraklionu jim ho začátkem listopadu věnovala jako velkorysý dar, výsledek sbírky ve městě.
Atlantic zvedl kotvy za jasného pozdního večera a Ferda se pohledem loučila s pobřežím, na které nikdy nevstoupila, s kamennými domečky na nábřeží, s uličkami, které tušila za nimi, a s konturami kopců v dálce, na které se z temně modré oblohy sypaly hrsti hvězd. Nechtělo se jí spát a zůstávala na palubě i potom, co Tomáš nastoupil na noční hlídku.
Několik slov u autorce:
Barbora Šťastná
Barbora Šťastná vyrostla v Kynšperku nad Ohří a v Karlových Varech. Vystudovala scenáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka v časopisech Týden, Premiere, Elle a Moje psychologie. Nyní je editorkou archivu Paměť národa společnosti Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků na střetávání s dramatickými okamžiky dějin. V letech 2010–2018 zachycovala postřehy z každodenního života na svém Šťastném blogu, který se stal inspirací pro její prvotinu Šťastná kniha a další sbírky fejetonů Jak jsem sebrala odvahu a Dobrá tak akorát. Po nich následovala Láska pro samouky (zfilmováno pod názvem Život pro samouky), rodinný příběh Hezčí svět a trojgenerační román Samotářky. V Hotelu Atlantic zachycuje putování Židů ze střední Evropy do Palestiny během druhé světové války.
Autorka: Barbora Šťastná
Žánr: historická próza, česká próza, román
Vydáno: 2023, Motto ve společnosti Albatros Media, Praha
Počet stran: 344
Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem bez laminace
ISBN: 978-80-267-2522-0
Knihu můžete koupit zde
Velice děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku i malého přívěšku. Moc mě potěšil.
Nejnovější komentáře