Čas od času ráda zabloudím ke knihám, které se odehrávají v období druhé světové války, a výjimkou není ani kniha s příznačným názvem Múzy za ostnatým drátem od skvělého spisovatele J. C. Mateise, autora Schindlerova seznamu a Tatéra z Osvětimi.
Tato kniha velmi barvitě líčí osudy dvou spisovatelů (přátel Mathiase a Johannese) a jejich rodin, do jejichž poklidných životů vtrhla válka a válečné běsnění, nikdy nekončící strach a samozřejmě i velké ambice zachránit nejen sebe, ale i své nejbližší a svou milovanou rodinu.
Krátce potom, co Hitler převzal moc nad Rakouskem, ztrácejí Židé postupně veškerá svá práva a stávají se pro nacisty štvanou zvěří, která nic nemůže, možná jen odevzdat veškerý svůj majetek a zemřít v některém z koncentračních táborů.
Díky svému židovskému původu nesmí již Mathias s Johannesem psát své knihy pod vlastním jménem, a i když se s touhle myšlenkou nechtějí smířit, mají daleko jiné starosti, neboť ve svém životě musí čelit daleko horšímu nepříteli tj. masivní nacistické propagandě, jež má pouze jediný cíl: zbavit se židů, cikánů a jiných živlů společnosti.
„Život se pomalu v ulicích měnil , židovské obchody skončily zabedněné, některé byly zavřeny na příkaz, jiné opustili jejich majitelé, mnoho z nich bylo ocejchováno Davidovou hvězdou nebo nápisem JUD, často ve žluté barvě.. .“
Na obou přátelích je, aby si každý našel a zvolil svou vlastní cestu, jak toto šílené „nacistické“ běsnění přežít a nijak hlavně na sebe neupoutat žádnou pozornost. V jednom okamžiku se cesty těchto dvou přátel rozdělí a my máme možnost sledovat dva naprosto odlišné osudy.
Na jedné straně dobrovolná volba žít v ilegalitě s novou identitou, možná trochu svobodněji, ale s neustálými obavami, co kdyby se něco pokazilo… Teď z nich byli noví lidé, a museli se držet nových pravidel. Vypadali jinak, měli jiná jména.
A na straně druhé nedobrovolnou volbou muset nastoupit strastiplnou cestu do jednoho z nejhorších vyhlazovacích koncentračních táborů Sobibor. Jsem si jist, že nakonec uděláte tu správnou, ušlechtilou věc a rozhodnete se svou rodinu zachránit. Někdy se člověk musí něčeho vzdát – i když je to vlastní život – aby zachránil druhé.
Kdo z těchto přátel dokáže přežít? A koho nakonec dožene jeho starý život?
Múzy za ostnatým drátem jsou dechberoucím příběhem, který ve vás bude ještě dlouhou dobu po přečtení rezonovat. Díky skvělému vypravěčskému talentu si hravě představíte nejen ponurou a stísněnou atmosféru Vídně pod vládou nacistického Německa, ale i prostředí koncentračního tábora Sobibor, kterému vládla všudypřítomná smrt a beznaděj.
Navíc k dokreslení příběhu autor použil v úvodu každé kapitoly buď některý z typických výroků Sigmunda Freuda nebo úryvky z nacistické propagandy namířené proti židům, jež v knize více umocnily pocit strachu a beznaděje.
Při čtení jsem se několikrát neubránila slzám, neboť Múzy za ostnatým drátem jsou velmi silným a emotivním příběhem. Stanete se tichými svědky utrpení lidí v koncentračních táborech, konání nacistů bez jakýchkoliv známek slitování a soucitu či řádění členů gestapa. Z každé stránky této knihy na vás doslova křičí spousta bolesti, utrpení a beznaděje.
Kniha Múzy za ostnatým drátem se velmi dobře čte, velmi rychle vtáhne do děje a dokonale vykreslí prostředí a atmosféru doby druhé světové války. Navíc po přečtení zjistíte, že nic na světě není tak podstatné, jako je láska, nezištné přátelství a chvíle s rodinou…
Může trvat mnoho let, než to břemeno spadne docela, ale dnešek mě nade vší pochybnost naučil alespoň jedno: s každou další oslavou života a naděje v těch letech, která mám ještě před sebou, bude zase o špetku lehčí.
Múzy za ostnatým drátem
Napsal: J. C. Maaetis
Přeložila: Eva Kadlecová
Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2023 ve společnosti Albatros Media a.s.
1. vydání
Počet stran: 396
ISBN: 978-80-264-4576-0
Nejnovější komentáře