Mám ráda příběhy, které napsal sám život a skutečně se staly, nebo alespoň částečně vycházejí ze vzpomínek hlavních protagonistů. I tahle kniha Únik z Osvětimi od Jonathana Freedlanda není výjimkou, protože je to příběh Žida Rudolfa Vrby, jediného muže, který utekl z Osvětimi, aby varoval celý svět.
Rudolf Vrba byl právem nazýván králem útěků a jeho skutek patří k největším hrdinským činům tohoto století. Tím, že utekl z Osvětimi, dokázal to, co se žádnému Židovi před ním nepodařilo. A pak světu řekl, co tam viděl. Ačkoli nikdy neunikl stínu Osvětimi, žil život naplno, jako opravdový muž. Stal se vědcem, učencem, manželem, otcem i dědečkem. Pomáhal světu i historikům říct pravdu o holocaustu. Díky němu stovky tisíc dalších lidí mohly žít dlouhé a bohaté životy. A stejně tak i jejich děti, vnoučata a pravnoučata - bylo jich tolik, že ani on je nedokázal spočítat....
Hlavním hrdinou knihy je náctiletý mladíček Rudolf Vrba, který i když se všemožně snažil utéci před samotným transportem do Osvětimi, tak mu nakonec stejně neunikl. Jsme tichými svědky jeho strastiplné a pomalé cesty dobytčákem až k branám Osvětimi, kde nacisté vybudovali továrnu na smrt, až po jeho zdařilý únik z Osvětimi.
Krok za krokem sledujeme nejen osud samotného Rudy, ale i osudy jednotlivých Židů přijíždějících transporty to osvětimského tábora. Chudáci si byli jistí, že ať už dojeli kamkoli, musí to tu být zcela určitě lepší než to, co právě zažili. To se však velmi mýlili, neboť na ně čekala tvrdá selekce. Na jedné straně číhala okamžitá smrt a na druhé otrokářská dřina vykoupená bídnou smrtí.
Osvětim - Březinka byla místem, kde dokázala lidská rasa zhmotnit své představy o pekle do reality. Bylo to místo plné strachu, zoufalství, beznaděje, bolesti a všudypřítomné smrti. Jedinou zárukou na život byla práce, a to doslova těžká práce, a kdo ji nezvládal, byl ihned odstraněn a nahrazen někým jiným.
Ruda tohle všechno moc dobře věděl, a i když byl několikrát sražen na nohy, vždy dokázal vstát a zachránit se před jistou smrtí, někdy sám za sebe, jindy naopak s pomocí svých nejbližších spojenců.
Ostatně byl mladým mužem, který přežil víc než mnoho jiných, plynně hovořící česky, slovensky, německy, polsky, rusky a trochu maďarsky... možná právě proto byl tak cennou devízou, kterou bylo potřeba chránit.
V dubnu roku 1944 se mu nakonec podařilo z Osvětimi uprchnout a předat své hrůzné svědectví na vyšší místa, aby tak odhalil skutečnou pravdu o táboře smrti a varoval poslední Židy v Evropě mířících do táborů smrti.
Rudolfův popis Osvětimi se tak dostal až k Franklinu D. Rooseveltovi, Winstonu Churchillovi nebo papeži, kteří však nedokázali nikterak zasáhnout. V tom
okamžiku jsem měla při čtení opravdový vztek, že i když jsou těmi nejvyššími hlavami států a mocností, přesto mají natolik svázané ruce, že nakonec stejně nemůžou nic udělat... možná většina z nich jeho slovům nevěřila, jiní to naopak ignorovali či zamlčovali....
Kniha je napsána očima hlavního hrdiny, čímž máme možnost nahlédnout do jeho vlastního nitra, jeho myšlenek a seznámit se s jeho případnými plány a cíly. do budoucna.
Zároveň díky podrobnému popisu a plánku Osvětimi si můžeme představit, jak taková zrůdná továrna na smrt vypadala a hlavně na jakém principu fungovala, a poodkrývá i ta nejtemnější tajemství holocaustu.
Celý příběh je o houževnatosti a síle jednoho mladého muže, který se zapřísahal, že pokud se mu podaří utéci, tak světu sdělí pravdu o Osvětimi. Zároveň je to i o obrovské vytrvalosti a snaze přežít i ty nejhorší nelidské podmínky a zacházení, a o touze žít a dostat se na svobodu.
Rozdíl mezi vědomím a nevědomostí, mezi pravdou a lží, je rozdílem mezi životem a smrtí.
ÚNIK Z OSVĚTIMI
JONATHAN FREEDLAND
Přeložila: Olga Engelthaler Neumanová
Vydalo Nakladatelství XYZ v Praze roku 2023 ve Společnosti Albatros Media a.s.
Vydání první
Počet stran: 517
ISBN 978-80-7683-328-9
Nejnovější komentáře