Dnešní uspěchaná doba s sebou nese řadu patologických jevů, jako je šikana, potloukání se po ulici, či účast v partách s asociálním chováním. Týká se to čím dál mladších dětí, nejen teenagerů.
Příručka „Hry a aktivity pro zkoumání emocí“ je určena pro děti školního věku, od 7 do 13 let.
Tato kniha obsahuje řadu her a aktivit, pomocí níž se děti naučí zorientovat ve svých pocitech. Je určena pro učitele, vychovatele a vedoucí dětských oddílů. Využijí je i učitelky i vychovatelky při volnočasových aktivitách ve škole.
Každá hra je detailně popsaná. Co je cílem, čeho má být při hře dosaženo, potřebné pomůcky i celkový průběh hry.
Kniha je rozdělena do několika částí. Např. tvorba pravidel, poznáváme se navzájem, umět se vyjádřit a přátelství.
V příručce najdete hry, které upevňují vztahy mezi vrstevníky, podporující zdravé sebevědomí, ambice a motivace v kolektivu, hry podporující kooperativní myšlení. Pomocí dalších her se dokážeme cítit bezpečně na místě, kde jsme, pochopit druhého, získávat sebeúctu a emocionální vyrovnanost. Velice důležité je ve vztahu umět říci „NE“.
Pracovní listy, které v knize najdete, jsou určeny, jak pro individuální, tak i skupinovou činnost.
Při hrách je třeba zajistit dětem přátelskou atmosféru, prostředí, kde nic nedělají „za trest“, ale chtít se vzájemně poznat. Dbát na individuální rozdíly a věnovat zvýšenou pozornost dětem s ADHD nebo s jinými poruchami chování. Vzájemně respektovat názory druhých lidí, umět jim naslouchat. Ne vždy chtějí děti svůj názor prezentovat. Nutné to respektovat.
Při výsledcích testů je třeba zachovat mlčenlivost. Mohlo by pak dojít ke zklamání důvěry u dětí.
Pomocí her lze také posuzovat pozitivní a negativní vztahy ve skupině. Důvěra, upřímnost, vzájemnost a čestnost, by měla naprosto převažovat. Vnímání sebe samého ne vždy zcela odpovídá tomu, jak nás vnímají ostatní.
Příručka mě opravdu nadchla. Pro mou praxi s dětmi je naprosto přínosná. Práce s dětmi vždy vyžaduje připravenost, Mít něco v zásobě. Tyto hry nám pomohou odhalit mnoho věcí, které se před vámi mohou skrývat. Lépe tam porozumíte vašim dětem.
Nejvíce se mě líbila hra „Můj opuštěný ostrov“. Děti si na papír namalují svůj opuštěný ostrov, koho tam chtějí. Osoby, které na ostrově nechtějí mohou uvrhnout do moře žralokům. Tato hra pomáhá dětem určit, kdo je pro ně v životě důležitý.
Vanessa Rogers je držitelka magisterského titulu v oboru komunitní vzdělávání, aprobovaná učitelka a sociální pracovnice pro mládež a autorkou řady knih.
Autor: Vanessa Rogers
Žánr: příručka pro učitele a vychovatele
Vydáno: 2015 , Portál, Praha
Počet stran: 144
Vazba knihy: měkká
ISBN: 978-80-262-0920-1
Nejnovější komentáře