Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Hvězdné války – příběh jednoho kultu

Hvězdné války – příběh jednoho kultu

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

„Star Wars“, jeden z těch mála poj­mů, o kte­rém by se dalo říct, že ho zná oprav­du snad celý sou­čas­ný glo­ba­li­zo­va­ný svět. Jistě, mož­ná je pří­mo vylo­že­ně nezná­te, neví­te ani o čem vlast­ně jsou, nebo k nim tře­ba cítí­te i zášť, ale urči­tě jste někdy sly­še­li něco o svě­tel­ných mečích či moc­né Síle, a urči­tě jste už někdy zaslech­li ten sípa­vý zvuk, linou­cí se z chláp­ka v čer­ném pláš­ti a s hla­vou jako špat­ně sli­so­va­ná piv­ní ple­chov­ka. Star Wars je pros­tě mezi­ná­rod­ní pojem, je to jazyk, kte­rým se domlu­ví i v jiných ohle­dech napros­to cizí lidé, je to úpl­ně jiný vesmír, do kte­ré­ho se spous­ta z nás ráda vra­cí, ale proč? Proč je kolem toho tako­vý poprask? Co je na tom všem tak zvlášt­ní­ho?

Chceme-li se zabý­vat něčím tak epic­kým a  roz­sáh­lým jako Hvězdné vál­ky, což ony beze­spo­ru jsou, musí­me se podí­vat úpl­ně na začá­tek, do roku 1973.

A tam stál teh­dy devě­ta­dva­ce­ti­le­tý George Walton Lucas, dnes pro někte­ré bůh, pro jiné blá­zen, hlav­ně ale jed­na z nej­vět­ších ikon science ficti­on a  svě­to­vé kine­ma­to­gra­fie vůbec. To všech­no mělo ale ješ­tě při­jít. Před těmi­to více než tři­ce­ti lety byl Lucas pou­ze jeden z mno­ha těch men­ších reži­sé­rů sna­ží­cích se zre­a­li­zo­vat svou vizi. A tu George viděl ve svém  inter­ga­lak­tic­kém náčr­tu s názvem „Příběh Mace Windu“. Už z toho­to pra­pů­vod­ní­ho nákre­su budou­cí­ho veli­ce pro­pra­co­va­né­ho svě­ta byl znát sil­ný důraz na vlast­ní myto­lo­gii. Z toho důvo­du se pro potře­by jed­no­ho samo­stat­né­ho fil­mu hod­ně věcí pozmě­ni­lo, a od někte­rých se dokon­ce úpl­ně upus­ti­lo, ale to jen pro­to, aby se v násle­du­jí­cích letech moh­ly zno­vu plně vyu­žít.


Samotný prů­běh natá­če­ní fil­mu (kte­rý byl z  původ­ní­ho „Příběhu Mace Windu“ pře­jme­no­ván na „Hvězdné vál­ky“ -tedy Star Wars-) není zase tak pod­stat­ný, jako výsle­dek. Možná by se ale hodi­lo ale­spoň podotknout, jaké napří­klad během natá­če­ní pro­ží­val Lucas depre­se, a to hlav­ně kvů­li sni­žo­vá­ní roz­počtu a nedů­vě­ře pře­váž­ně brit­ské­ho štá­bu, ze kte­ré­ho mu byla opo­rou jedi­ná zná­má tvář fil­mu, teh­dej­ší fil­mo­vá i  diva­del­ní hvězda, herec Alec Guinness. Jeho víra v pro­jekt se mu nako­nec vypla­ti­la, jeli­kož jeho dvě pro­cen­ta ze zis­ku, na kte­rých se s Georgem domlu­vil, pro něj jed­nou budou zna­me­nat zla­tý důl. Podobně chyt­rý tah udě­lal i  samot­ný Lucas, když si zajis­til pří­jmy ze všech reklam­ních před­mě­tů k fil­mu, což mu stu­dio ochot­ně schvá­li­lo. Kdo taky mohl tušit, co má v násle­du­jí­cích letech nastat.

Hvězdné vál­ky měly pre­mi­é­ru 25. květ­na 1977 a k pře­kva­pe­ní všech se sta­ly bez­kon­ku­renč­ním hitem. A tady začí­ná to, o čem to celé je. Postupem času se ze sto­vek fanouš­ků sta­ly tisí­ce a nako­nec i mili­ó­ny. Kolik musel, a musí dodnes Lucas vydě­lá­vat na všech těch blbůst­kách oko­lo (figur­ky, kar­ty, mas­ky, poz­dě­ji kni­hy, komiksy, počí­ta­čo­vé hry a pros­tě všech­no, na co si jen vzpo­me­ne­te) se ani nedá před­sta­vit. Amerika šíle­la. Tato mánie by se v pod­sta­tě dala srov­nat s o dva­cet let star­ším úspě­chem kniž­ní tri­lo­gie Pán prs­te­nů (kte­rou se nechal Lucas para­dox­ně do jis­té míry inspi­ro­vat). Lidé náh­le měli zase kam utéct a kde snít. Ten tři­ce­ti­le­tý chlá­pek z Kalifornie jim při­ne­sl něco úžas­né­ho, revo­luč­ní­ho, ale co na tom vlast­ně tak „revo­luč­ní­ho“ bylo?


Je cel­kem zby­teč­né nějak podrob­ně­ji tu roz­ví­jet pří­běh fil­mo­vých Hvězdných válek. Pro ty, co je zna­jí by to bylo zby­teč­né čte­ní, a ty co ne by to zase moh­lo mým špat­ným podá­ním odra­dit. Na roz­díl od dneška (viz. tři odstav­ce dolů) to na začát­ku vel­ké pou­ti Star Wars nemu­sel být ani tak pří­běh, co všech­ny fas­ci­no­va­lo. Ten vlast­ně ani nijak zvlášť neod­bo­ču­je z napří­klad již zmí­ně­né fan­ta­sy, stře­do­vě­ké lite­ra­tu­ry, či dokon­ce pohád­ky. „Za sed­me­ro řeka­mi a sed­me­ro hora­mi“ vystří­da­lo „Kdysi dáv­no v jed­né pře­da­le­ké Galaxii“ a v pod­sta­tě tu sle­du­je­me pří­běh mla­dé­ho far­má­ře Luka Skywalkera, kte­rý se vydá­vá napříč vesmí­rem, aby za pomo­ci staré­ho men­to­ra ovlá­da­jí­cí magic­kou Sílu a  sar­kas­tic­ké­ho mezihvězd­né­ho cow­boye zachrá­nil krás­nou prin­cez­nu a utkal se s  tem­ným rytí­řem (děj záměr­ně uvá­dím pře­hna­ně, až iro­nic­ky, jed­no­du­še, tak­že se oprav­du nenech­te odra­dit!).


Ne, Lucasovou hlav­ní zbra­ní byla beze­spo­ru for­ma. Jistě, pro vyzna­va­če sci-fi tu byl sta­rý dob­rý Star Trek, ale tam se ke všem těm cizím svě­tům při­stu­po­va­lo jak­si z „naše­ho“ úhlu pohle­du, tzn. z pohle­du lid­ské posád­ky, kte­rá s úža­sem sle­du­je všech­ny ty nové kul­tu­ry a rasy, ale pří­běh Hvězdných válek se ode­hrá­vá v úpl­ně jiném čase a Galaxii, kde jsou všech­ny ty tech­no­lo­gie a vesmír­né potvo­ry na den­ním pořád­ku, z čehož navíc vyplý­vá, že napros­to všich­ni, včet­ně hlav­ních hrdi­nů, jsou mimo­zemš­ťa­né. A to byl pod­le mě ten základ­ní impulz ke vzni­ku této pozo­ru­hod­né mánie. A ano, jis­tě.... ješ­tě tu jsou ty per­fekt­ní vesmír­né bitvy. 🙂


Po tom­to neče­ka­ném úspě­chu Hvězdných válek násle­do­val zce­la logic­ký krok: nato­čit pokra­čo­vá­ní. Během násle­du­jí­cích šes­ti let se nato­či­ly cel­kem dvě, Impérium vra­cí úder a Návrat Jediho. U těch­to fil­mů zane­chal Lucas reži­sér­skou žid­lič­ku vol­nou, aby se mohl plně věno­vat scé­ná­ři. A že se sna­žil. To, co původ­ně vypa­da­lo jako samo­stat­ný uza­vře­ný pří­běh bylo náh­le sou­čás­tí pev­ně sjed­no­ce­né tri­lo­gie. A sku­teč­ně, všech­ny díly byly na stej­né kva­li­ta­tiv­ní úrov­ni, což celé tri­lo­gii dodá­va­lo vizáž oprav­du pev­né­ho cel­ku. A myto­lo­gie se zase roz­ví­je­la dál, nové svě­ty, nové posta­vy, ale i  pro­pra­co­vá­vá­ní postav stá­va­jí­cích. V prů­bě­hu tri­lo­gie se z  mla­dé­ho nezku­še­né­ho Skywalkera stá­vá ostří­le­ný bojov­ník pro­ti dik­tá­tor­ské­mu Impériu, navíc vstu­pu­je do pra­staré­ho řádu rytí­řů Jedi, aby mohl odha­lit tajem­ství moc­né (již zmí­ně­né) Síly a obdr­žet tra­dič­ní jedij­skou zbraň, (již zmí­ně­ný) svě­tel­ný meč. Již jsem tu zmí­nil také hlav­ní­ho zápo­rá­ka tri­lo­gie (i když při  hlub­ším bádá­ní by se o tom­to ozna­če­ní moh­lo dlou­ze špe­ku­lo­vat :), ali­as Darth Vadera, kte­rý jis­tě, i při tom nej­hrub­ším nastí­ně­ní děje, roz­hod­ně sto­jí za zmín­ku. Jeho sípa­vý dech, tem­nou uni­for­mu, hrů­zostraš­ný hlas a ten­den­ce pořád něko­ho škr­tit pou­hou myš­len­kou si zami­lo­va­ly mili­o­ny lidí na svě­tě. V nesčet­ném množ­ství anket a sou­tě­ží o  nej­lep­ší fil­mo­vé zlo­du­chy vždy oku­po­val prv­ní mís­ta, a navíc je to ve fil­mo­vé his­to­rii jis­tě také padouch nej­ne­o­by­čej­něj­ší a při  sle­do­vá­ní tri­lo­gie Star Wars jis­tě brzy zjis­tí­te, že stej­ně jako má od své­ho pro­ti­kla­du, hlav­ní­ho kla­ďa­se Skywalkera dale­ko, tak k němu má i blíz­ko.


Před tře­mi odstav­ci jsem vás odká­zal sem s otáz­kou, jaký je roz­díl mezi chá­pá­ním „sta­rých“ Hvězdných válek v minu­los­ti a dnes. Proto se teď pře­ne­se­me do obdo­bí mezi lety 1983 (Návrat Jediho) až 1999 (Skrytá hroz­ba), kdy nastá­vá asi nej­vět­ší tak­zva­ná „okur­ko­vá sezó­na“. Po  uve­de­ní Návratu Jediho Lucas pro­hla­šu­je, že plá­nu­je nato­čit „nové“ Hvězdné vál­ky, dějo­vě před­chá­ze­jí­cí těm „sta­rým“, ale až na to bude dost vyspě­lá počí­ta­čo­vá tech­no­lo­gie, načež se uza­ví­rá do své­ho krá­lov­ství, spo­leč­nos­ti Lucasfilms, kte­rá se brzy pro­pra­cu­je k nej­lep­ším zpra­co­va­te­lům fil­mo­vých tri­ků (ILM) či fil­mo­vé hud­by a zvu­ku (Skywalker Sound). Sám Lucas pak spo­lu­pra­cu­je hlav­ně s uzná­va­ným reži­sé­rem a  pří­te­lem Stevenem Spielbergem, se kte­rým dá napří­klad vznik­nout dal­ší legen­dár­ní fil­mo­vé tri­lo­gii, a sice pří­bě­hům o  odváž­ném arche­o­lo­go­vi Indiana Jonesovi, ale o tom snad zase někdy jin­dy. 🙂 Teď zpát­ky k Hvězdným vál­kám.


Jestliže byl prv­ní film z roku 1977 pou­hé myto­lo­gic­ké semín­ko, kte­ré­mu pak daly vyrůst násle­du­jí­cí dva fil­my, tak podob­ným semín­kem by se dala nazvat  celá původ­ní tri­lo­gie, na kte­ré pak v  obdo­bí, kdy se pros­tě nic nedě­lo, nava­zo­va­ly dal­ší a dal­ší pro­jek­ty. Tak začal vzni­kat oprav­du slo­ži­tý a pro­pra­co­va­ný vesmír Star Wars, kte­rý se však od těch ostat­ních lišil. Zatímco kvan­ti­ta­tiv­ně se blí­žil pro­lí­na­jí­cím se svě­tům např. Vetřelce, Predátora nebo Terminátora, kva­li­ta­tiv­ně se veli­ce podo­bal svě­tu J. R. R. Tolkiena a jeho již zmí­ně­né­ho Pána prs­te­nů. Dějiny Středozemě totiž vymýš­lel Tolkien prak­tic­ky sám a pro­to si sice žád­né udá­los­ti nebo leto­poč­ty nemoh­ly odpo­ro­vat, ale v  porov­ná­ní s jiný­mi svě­ty ten jeho nebyl tak roz­sáh­lý. Naopak Vetřelčí, Predátoří a Terminátoří uni­ver­sa byla sice roz­sáh­lá, ale pro­to­že neby­la pod dosta­teč­nou kon­t­ro­lou, navzá­jem se vylu­čo­va­la (vzpo­meň­me napří­klad na bizard­ní komiks Alien vs. Predator vs. Terminator, ve kte­rém se hlav­ní hrdin­ka Vetřelčí quad­ri­lo­gie muse­la spo­jit s Predátory, aby spo­leč­ně zabrá­ni­li vzni­ku nové­mu dru­hu Terminátorů s Vetřelčí krví -uff). Ne, tohle Lucas nemohl dopus­tit. Mezi kaž­dý­mi díly, ale hlav­ně mezi onou pro­pas­tí mezi sta­rou a novou tri­lo­gií, vzni­ka­ly tuc­ty komik­sů, knih a her, ale všech­no to muse­lo per­fekt­ně paso­vat a nic se nesmě­lo vyvra­cet. A uvnitř toho­to vše­ho, této „omáč­ky“, kra­lo­va­ly původ­ní tři fil­my, na kte­ré najed­nou nava­zo­va­lo straš­ně moc dal­ších tvůr­ců, což tedy zna­me­ná nejen, že Hvězdné vál­ky byly pod­ně­tem pro tvo­ři­vost tisí­ců jedin­ců, ale hlav­ně (koneč­ně se k tomu dostá­vám) byly původ­ní fil­my náh­le chá­pá­ny úpl­ně jinak. Každý záběr náh­le na něco odka­zo­val, kaž­dý tvor měl náh­le jmé­no, svou oso­bi­tou kul­tu­ru a domov­skou pla­ne­tu, kaž­dá stí­hač­ka byla od něja­ké spo­leč­nos­ti, kaž­dá dějo­vá pro­past byla vypl­ně­na desít­ka­mi dal­ších pří­bě­hů...... a tak se postu­pem času sta­lo, že původ­ní tři fil­my ze svě­ta Hvězdných válek pře­sta­ly být fil­my, ale sta­ly se z nich kle­no­ty. Ale ne díky Georgi Lucasovi. To díky jeho fanouškům.


Ano, sym­bi­ó­za je to jis­tě pozo­ru­hod­ná, ale o její důle­ži­tos­ti si kaž­dý utvoř­te názor sami. My teď jde­me dál a to do roku 1997, kdy tri­lo­gie Star Wars vychá­zí ve spe­ci­ál­ní edi­ci na VHS, s mno­hem vybrou­še­něj­ším obra­zem a zvu­kem, nový­mi scé­na­mi, ale hlav­ně se zdo­ko­na­le­ný­mi vizu­ál­ní­mi efek­ty. Z  prv­ních Hvězdných válek se tak sta­ly „Hvězdné vál­ky: Epizoda IV – Nová nadě­je“ a Impérium vra­cí úder a Návrat Jediho tak logic­ky obdr­že­li štít­ky s titu­ly epi­zo­da V a VI. Celá upra­ve­ná tri­lo­gie se pak u nás pro­mí­ta­la i v kinech a bylo to his­to­ric­ky popr­vé, co se do naší malé zemič­ky dosta­la (vlast­ně kro­mě Nové nadě­je, kte­rá měla u  nás jako jedi­ná pre­mi­é­ru již dří­ve, a sice 25. 7. 1991). Po tom­to remas­te­rin­gu své slav­né tri­lo­gie se tedy může Lucas koneč­ně pus­tit do dal­ších fil­mů.


Star Wars: Epizoda I  – Skrytá hroz­ba (pozor, pro nás už žád­né „Hvězdné vál­ky“ v názvu, pro novou tri­lo­gii vydal Lucas roz­kaz pojem „Star Wars“ nepře­klá­dat, aby tak více zdů­raz­nil jeho... pojmo­vost 🙂 měla pre­mi­é­ru 16. 9. 1999. Před kinosá­ly se tvo­ři­ly stej­né fron­ty jako před více než dva­ce­ti lety, ale už je neza­stu­po­va­lo hej­no pře­váž­ně nad­še­ných stu­den­tů a dítek, nýbrž klid­něj­ší dav čty­ři­cát­ní­ků, kte­ří si svou kri­zi střed­ní­ho věku chtě­jí tro­chu uleh­čit zavzpo­mí­ná­ním na sta­ré dob­ré Star Wars a při té pří­le­ži­tos­ti na ně navyk­nout i své potom­stvo. To se jim ale pře­váž­ně nespl­ni­lo. S dneš­ním, sko­ro již dese­ti­le­tým odstu­pem, je prv­ní díl nové tri­lo­gie sice roz­hod­ně o něčem jiném, než jeho před­chůd­ci, ale není špat­ný. Bohužel, před těmi osmi lety na Lucasovo nové podá­ní svě­ta Hvězdných válek nebyl nikdo při­pra­ven (men­ší per­lič­ka: Lucas do nových Star Wars pro­cpal i posta­vu, jejíž jmé­no hono­si­lo název původ­ní­ho scé­ná­ře, a sice Mace Windu). Protože jest­li se původ­ní tri­lo­gie na prv­ní pohled toči­la hlav­ně oko­lo mla­dé­ho Luka Skywalkera, tri­lo­gie nová (a v glo­bá­le pak vlast­ně celé Hvězdné vál­ky) vyprá­ví život­ní pří­běh Darth Vadera. A jak může­me pocho­pit něko­ho, v kom síd­lí zlo, aniž bychom sle­do­va­li jeho život před­tím, než se stal „zlým“? Výsledkem toho tak Skrytá hroz­ba vyzní­vá tro­chu jako film pro děti a násle­du­jí­cí Star Wars: Epizoda II: Klony úto­čí, jako (s veli­kou dáv­kou nad­sáz­ky) tee­nager­ská roman­ce. Jistě, i tato ver­ze Hvězdných válek si našla nové zástu­py fanouš­ků, ale to nemě­ni­lo nic na pře­váž­ném zkla­má­ní fanouš­ků stá­va­jí­cích. Jak už to tak ale v pří­bě­zích bývá, vše nako­nec dob­ře dopad­ne. V  roce 2005 do kin při­chá­zí posled­ní epi­zo­da fil­mo­vých Hvězdných válek, Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů, kte­rá per­fekt­ně spo­ju­je sta­rou a novou tri­lo­gii, zdán­li­vě dva úpl­ně odliš­né svě­ty, a uspo­ko­ju­je veskr­ze všech­ny fanouš­ky Hvězdných válek.


Co se nám tu tedy zro­di­lo? Prakticky z niče­ho povstal nový svět, legen­da, mýtus, hova­di­na, chcete-li. 🙂 A tak se dostá­vá­me zase na začá­tek, Star Wars je pros­tě pojem, je to kult. Kdyby chtěl Lucas nato­čit dal­ší tri­lo­gii, ať už z jaké­ho­ko­liv obdo­bí, musel by se držet přes­ných měří­tek daných fanouš­ky. Svůj pří­běh by pak nako­nec musel udě­lat pod­le něja­ké kni­hy, či dokon­ce počí­ta­čo­vé hry! Tak sil­né je spo­je­ní s jeho fanouš­ky (a  když už jsme tak u toho, svou šikov­nost, co se dodr­žo­vá­ní dějo­vých linií týče, si bude moct důklad­ně otes­to­vat, jeli­kož se chys­tá vrh­nout na tele­viz­ní seri­ál ze svě­ta Star Wars)...

Pokud tedy Hvězdné vál­ky ješ­tě nezná­te, roz­hod­ně bys­te si je nemě­li nechat ujít. Ať už se strh­ne­te celou jejich myto­lo­gií, nebo si jen zapa­ří­te něja­kou tu PC hru, ten­to svět vás doza­jis­ta vtáh­ne.

May the Force be with you.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • 26. listopadu 2016 HALINA PAWLOWSKÁ: CESTA ZA LÁSKOU - 85% Láska prochází žaludkem, říká známé přísloví. Snad právě proto oblíbená autorka spojila vyprávění o lásce se zajímavými regionálními recepty. Prostřednictvím 20 krátkých povídek zavítáme […] Posted in Recenze knih
  • Včela na mušce (2022) (seriál) 16. ledna 2023 Včela na mušce (2022) (seriál)  Taková jednoduchá jednohubka, kde se Rowan Atkinson snaží zneškodnit včelu všemi možnými způsoby. Jo, vcelku to funguje, je to sice předvídatelné, ale rozesměje to a mě to bavilo. Ale i […] Posted in Krátké recenze
  • Gladiátor II: pokračování filmu Ridleyho Scotta s mečem & sandály je skutečnou filmovou podívanou24. listopadu 2024 Gladiátor II: pokračování filmu Ridleyho Scotta s mečem & sandály je skutečnou filmovou podívanou Válečný zajatec prodaný do otroctví stoupá v řadách gladiátorů ve starověkém Římě, aby vykonal krvavou pomstu na generálovi zodpovědném za smrt jeho ženy ve filmu Gladiátor II, který má […] Posted in Filmové recenze
  • Odstřelovač19. srpna 2021 Odstřelovač Poté, co při jedné misi zahyne jeho kolega, prvotřídní odstřelovač Bob Lee Swagger opustí armádu a tři roky žije sám se svým psem vysoko v horách. Jednoho dne ho navštíví plukovník Johnson […] Posted in Retro filmové recenze
  • Mistr | The Master [75%]24. února 2013 Mistr | The Master [75%] Mistr http://www.csfd.cz/film/295340-mistr/ http://www.imdb.com/title/tt1560747/ Alternativní názvy: The Master Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 10.01.2013 Aerofilms V […] Posted in Filmové recenze
  • 4. února 2020 Jarní únava 3 Motolkomix, jehož autorem je Donald, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní . Posted in Komiks
  • Microsoft obrací. Xbox Live Gold se nakonec zdražovat nebude....23. ledna 2021 Microsoft obrací. Xbox Live Gold se nakonec zdražovat nebude.... Microsoft obrací. Xbox Live Gold se nakonec zdražovat nebude. Předplatné se mělo po třech měsících zdražit o €1 (26 Kč) a po půl roce o €5 (130 Kč), ale Microsoft se po vlně nespokojených […] Posted in Krátké herní aktuality
  • 22. ledna 2020 Will Bowen: Šťastný život. Jak se vymanit z negativity! Na začátku tohoto týdne jsem byl na pravidelné lekci jógy, kterou tentokrát suplovala nová instruktorka. Věděl jsem, že teprve začíná a že to byla jedna z jejích prvních lekcí, a tak jsem […] Posted in Recenze knih
  • Cizrna v krémové omáčce17. srpna 2010 Cizrna v krémové omáčce Chutné bezmasé jídlo, které přesvědčí i ty, kteří luštěniny nikdy moc nemuseli...   Cizrna je skvělá luštěnina. Spolu s červenou čočkou patří k nejlépe stravitelným […] Posted in Domácí rady
  • Return to Cabin by the Lake (2001)6. února 2023 Return to Cabin by the Lake (2001) Když sáhnete na mistrovské dílo psychopata a sériového vraha, věřte, že jemu se to líbit nebude a přijde vás za to potrestat!Spisovatel a sériový vrah Stanley Caldwell je už podle policie […] Posted in Horory
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,87175 s | počet dotazů: 276 | paměť: 63969 KB. | 14.05.2025 - 20:20:35