Antibiotika mají svou nezastupitelnou roli, ale nedá se jim také vzít to, že devastují nejen původce infekcí, ale také naše trávení. Jsou tak trochu atomovou bombou pro střeva, žaludek a mikroflóru v našem trávicím traktu žijící. Co s tím? Osobně jsem si ověřila, že když zanedbáte regeneraci po užívání antibiotik, minimálně si snížíte imunitu na půl roku či až celý rok poté. A nějakou dobu trpí také žaludek, trávení, nevolnost, střevní potíže. Tohle vše je zřejmé a viditelné. Ověřitelné. To, co se doopravdy děje v našem těle, nám osvětlí tito tři autoři. David Frej, lékař, Josef Jonáš, lékař a léčitel, Jiří Kuchař, publicista. Kniha je encyklopedií a průvodcem léčením a poléčebnou fází při užíváním antibiotik tak, abyste z toho vyšli s co nejméně poškozením trávením a imunitou.
Je s podivem, kolik probiotik máme kolem sebe
Ne, opravdu nemusíte do lékárny pro probiotika, probiotika a podobné nesmysly, i když v jistých případech své místo mají. A to zejména u agresivních léčení antibiotiky, ale pro obyčejnou angínu nebo podobný neduh si úplně v pohodě vystačíte s tím, co máte doma nebo co najdete v obchodě. Kyselé zelí, kombucha, miso, tamari, kvašená zelenina, kimchi, kefír, chlebový kvásek a mnoho dalších, přičemž když tyto potraviny sem tam zařadíte každý den do jídelníčku, tak si zajistíte přirozeně bohaté defilé probiotických bakterií, které jsou lidskému tělu přirozené.
To se s těmi sušenými z lékárny nedá srovnávat, protože ne vždy obsahují přesně to, co potřebujete vy, a ne vždy všechny bakterie v tomto stavu přežívají. Každý lidský organismus je totiž úplně jiný a jiné složení trávicích a střevních bakterií máte vy, jiné někdo jiný. Každý z nás má prostě ve svém těle svou vlastní zoo.
Co všechno prospívá trávení?
Byla jsem překvapena, co všechno tato dokonalá encyklopie nabízí jako regenerační potraviny, byliny, doplňky pro náš organismus. Nejen trávení, ale celkově vás to ozdraví, podpoří imunitu. Že kromě již zmíněných klasik jako je kyselé zelí nebo kefír, sem patří také třeba různé oleje, šalvěj, mrkev, čočka, topinambury nebo fenykl – a proč ne? To všechno má své účinky na náš organismus a pomáhá ho opět dát do rovnováhy!
Například jsem nevěděla, co všechno obsahuje čaj Yerba Maté:
O autorech:
MUDr. Josef Jonáš vystudoval lékařskou fakultu v Plzni a jako začínající psychiatr působil pod vedením MUDr. Miroslava Plzáka v protialkoholní léčebně v Horních Beřkovicích. Později se v Chomutově stal nejmladším primářem psychiatrického oddělení v tehdejším Československu. V osmdesátých letech minulého století proslul svojí metodicko-psychologickou spoluprací s Ivanem Hlinkou v litvínovském hokejovém klubu a také průkopnickou knihou Křížovka života, která vyšla poprvé roku 1988. Od té doby se věnuje celostní medicíně a vlastní metodě řízené detoxikace. Je autorem nebo spoluautorem desítky odborně-populárních knih a stovek článků.
Jiří Kuchař absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Od začátku devadesátých let minulého století působí jako nezávislý žurnalista a spisovatel. Kromě svých knih o léčitelích a českém léčitelství proslul publikacemi, v nichž přiblížil svět jihoamerické ayahuasky, u nás vůbec prvními na toto téma. Na začátku 21. století odhalil část umělecké sbírky Adolfa Hitlera, která se nachází na našem území. Po sérii knih na téma sebepoznání se v současné době věnuje populárně-zdravotnickým tématům. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.
MUDr. David Frej pracoval po studiu na lékařské fakultě v Praze několik let jako internista. Východní a funkční medicínu a výživu studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a v indické Puně. V praxi se zabývá vlastním systémem holistické medicíny zaměřené na léčbu zánětu a s ním souvisejících chronických civilizačních nemocí, na výživu, biologické rytmy a detoxikaci organismu. Přednáší a pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz
Nejnovější komentáře