Máte rádi různé příběhy? Chcete se stát tím nejlepším vypravěčem? Tak právě vám bude k ruce tato báječná publikace s názvem Jak vyprávět příběhy dětem, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA v Brně.
Možná si říkáte, kdy je to nejlepší období začít dětem vyprávět příběhy? Věřte, že je to ještě dříve, než se vaše dítě narodí. V prenatálním období plod vnímá váš hlas, vaše rozpoložení. V tomto období jsem svým nenarozeným synům již vyprávěla. Často to byly příběhy, které jsem zažila a možná jsem se potřebovala vypovídat a neměla komu. Díky tomuto vyprávění jsem si i já zvykla na situaci, že jsem vlastně těhotná, lépe jsem tuto situaci zvládala a těhotenství si užila. A toto mé vypravování trvá již 14 let. Rádi si vzájemně vyprávíme, co jsme zažili a dělíme se o naše pocity i nálady. Každý je jiný řečník, někdo rád povídá, někdo má problém před více lidmi hovořit. Ať je tomu jakkoli, věřte, že tato příručka vám bude velkou inspirací.
V knize najdete úvod, celkem 9 kapitol, o tom, jak příběhy vyprávět, na co se soustředit, na co vlastně nezapomenout, co vše k tomu vlastně potřebujeme, proč příběhy vyprávíte . Dozvíte se zde tipy, jak popustit uzdu své fantazii a začít dětem vyprávět příběhy bez ostychu. Na konci knihy je uveden seznam použité literatury, poznámka autorů i abecední rejstřík pojmů, které se čtenářstvím i knihami souvisí. Autoři se zaměřili i na zajímavé náměty na cvičení, jak pracovat s příběhy, dále také ukázky z různých knih i s autorem a jak s nimi pracovat.
Publikace je plná zajímavých rad, postřehů, námětů i informací, které vám budou k ruce, když se rozhodnete dětem vyprávět příběh. Věřte, že je to snadné a každý se může stát tím nejlepším vypravěčem.
Co nám vlastně vyprávění příběhu přináší? Především pouto mezi vypravěčem a posluchačem učí děti novým zkušenostem, zklidňuje emoce, vytváří mezi nimi společné pouto, díky příběhu lze řešit řadu situací v rodině, nebo třeba i ve škole, předávání informací z generace na generaci, tradice a zvyky, předáváte jim svou lásku a pozornost, ale také rozvoj slovní zásoby, kdy používáme mnoho slov. možná známých, možná i neznámých a dětem ulpívají v hlavě a až se s nimi setkají příště, budou si je pamatovat.
Vypravěčská smyčka je přeměna skutečné události v událost smysluplnější, je to cesta, po které s dětmi procházíme. Díky této publikaci si osvojíte umění vyprávět své vlastní příběhy.
Když dítě říká: „Vyprávěj mi něco,“ nechce po vás příběh. Dožaduje se vaší pozornosti.
„Hlavním principem teorie citové vazby je, že zdravé pouto s jednou nebo několika rodičovskými osobami v raném věku pomáhá dítěti vytvářet si zdravé vztahy také v budoucím životě.“
Pomozte svým dětem postavit most mezi realitou a představivostí. Publikace je vhodná pro všechny rodiče, prarodiče, ale i pedagogy.
Kniha mě nesmírně zaujala a její zajímavé myšlenky jsem si měla chuť vypsat a uchovat si je do budoucnosti. Líbí se mně její obsahové zaměření. Doporučím ji všem pedagogům, rodičům i prarodičům. Rozhodně pro mě bude velkou inspirací.
Pomocí této publikace budete možná jinak nahlížet na různé situace v životě, budete je vidět trochu jinýma očima. Netýká se to jen dětí, ale i dospělých. Můžete si takto vyprávět i s dospělými, sdělovat si své myšlenky i emoce. Vypravěčství vyžaduje praxi, stále se opakující se proces, při kterém získáváte zkušenosti, i odhodlání.
Ukázka z knihy:
„V dobrém vypravěčství nejde o dokonalost, ale o praxi.“
„Klíčem k jednoduchému, přirozenému vypravěčství je zůstat přítomen a nechat příběh plynout.“
„Není téměř podstatné, kam příběh směřuje nebo kde končí.“
„Cílem není dokonalý příběh. Cílem je spojení.“
„Buďte vždy sami sebou. Na nic si nehrajte.“
„Příběhy představují pro rodiče jeden z nejúčinnějších nástrojů pro utišení, pro zabavení, pro poučení a k dalším účelům.“
„Vypravěčství není pouze o zápletce. Je to účinný nástroj k budování citové vazby mezi jakýmkoli dvěma lidmi včetně rodiče a dítěte.“
„Když vyprávíte příběh, umožňujete dítěti toulat se jeho vlastní představivostí.“
Autoři: Silke Rose Westová, Joseph Sarosy
Přeložila: Lenka Adamcová
Ilustrace na obálce: Maryia Naidzionysheva, Pavel Ševčík
Žánr: metodická příručka, literatura faktu, rodičovství
Počet stran: 160
Vydáno: 2022, Nakladatelství KAZDA, Brno
ISBN 978-80-7670-049-9
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře