Kingsman je elitní organizací agentů pracujících mimo vládu. Jsou altruistickou jednotkou, která dokáže věci dotáhnout do konce. „Jsou to hodní kluci,“ říká Colin Firth, který hraje Harryho, jehož krycí jméno Galahad je podle artušovské legendy. „Žijeme v době, ve které něvěříme našim institucím a vládám. A pokud jsme nějakou důvěru kdysi měli, byla narušena. Takže si myslím, že je zajímavé prozkoumat myšlenku existence organizace s čistými úmysly, která není ohrožena politikou a byrokracií. Kingsmenové jsou současnými Rytíři kulatého stolu.”
Obsazení Colina Firtha bylo pro Vaughna jasnou věcí. Firth je milován a veleben jako typický britský gentleman, takže myšlenka ukázat jeho skvělé stránky se nedala zavrhnout. „Sledování Colina v akci je zábavné a jedinečné,“ říká Vaughn. „Bylo to velké riziko, ale Colin to opravdu zvládl. Věděl jsem, že s přehledem zvládne gentlemanský aspekt špióna, ale nebyl jsem si tak jistý, jestli dokáže zvládnout akci. Vložil do toho tolik úsilí a práce. Colin by se určitě po tom všem mohl stát akční hvězdou.“
Špión gentleman je klasikou britského filmu, ať už se jedná o autentické podání osamělého detektiva z románů Johna le Carré nebo o high-tech testosteronové fantazie z filmů Jamese Bonda ze 60. let. Firth, který si zahrál Billa Heydona v Le Carréově Jeden musí z kola ven, si vychutnal příležitost prozkoumat akčního hrdinu. „ Matthew dokáže dovedně použít kousíčků každého z nich,“ říká. „Takže máte trochu Harryho Palmera [od autora Lena Deightona], trochu Bonda a trochu le Carrého.“
„Kingsman: Tajná služba je svým způsobem staromódní,“ pokračuje. „Špión gentleman je elegantní. Nosí manžetové knoflíčky, oblek, používá aparáty vestavěné do deštníku. Je to trochu futuristické a nepravděpodobné se tu stává pravděpodobným.“
Ve skutečnosti, jak říká, se tato role zalíbila osmiletému klukovi v něm. „Ve filmu máte elegantní hrdiny a zloduchy, kteří jsou schopní všeho. Využívají technické supersíly. Nedokážou létat, ale mají nástroje, které jim to umožní, které mohou dělat nemožné, zapalovače, pera a ostří v botách.“
Harry se cítí zodpovědný za smrt Eggsyho otce a chce mu splatit dluh. Když je zabit agent agentury Kingsman, organizace za něj hledá nováčka. Firth vysvětluje: „Když Harry uvidí, že Eggsy, syn jeho padlého kamaráda, je na nejlepší cestě ke katastrofě hlavně proto, jakým způsobem vyrůstal, Harry přijme výzvu a pokusí se chlapce zachránit. Částečně je za tím pocit viny, ale zároveň chce zjistit, zda z něj dokáže vychovat agenta hodného tajné služby Kingsman. Říká, že být gentlemanem nemá nic společného s přízvukem nebo výchovou; to je něco, co se člověk učí a dokazuje svým chování.“
Obsazení mladého herce schopného ztělesnit Eggsyho a jeho cestu, z obyčejného kluka z ulice ke zdvořilému tajnému agentovi, bylo obrovskou výzvou. Zatímco byly přípravy na filmování v plném proudu a většina rolí byla obsazena, Vaughn se stále snažil najít Eggsyho.
Více než 60 mladých herců natočilo kamerové testy, než se Vaughn setkal s Taronem Egertonem, 24letým mladíkem z Aberystwythu ve Walesu, který právě absolvoval studium na herecké škole. Bez filmových zkušeností, Egerton vystupoval v televizním dramatu, když mu jeho agent poslal několik stránek z Kingsmana a řekl mu, aby se připravil na konkurz hned další den. „Myslím, že jsem ani neznal název filmu,“ vzpomíná Egerton. „Byla to jen scéna mezi dvěma postavami, které se jmenovaly Harry a Eggsy. Ale bylo to tak dobře napsané a ja jsem byl touto příležitostí nadšený.“
Na konkurzu Vaughn řekl Egertonovi, že by chtěl, aby se vrátil k dalšímu čtení, tentokrát s Colinem Firthem. Mladý herec nevěděl, že byl Firth obsazen do role Harryho. „Během pěti minut jsem se také dozvěděl, že byl do filmu obsazen Michael Caine a zvýšil se mi tep, “ vzpomíná Egerton.
„Najít talentovaného mladého herce je těžké,“ říká Vaughn. „A najít takového, na kterém stojí celý film je ještě těžší. Taron nikdy film nenatočil, ale máte z něj dojem, že je opravdu někdo. Když Jennifer Lawrence dostala roli Mystique (ve Vaughnově filmu X-Men: První třída) bylo jí pouhých 19, ale jakmile jste na ni obrátili objektiv kamery, věděli jste, že v ní něco je. Stejné to bylo s Taronem.“
Egerton popsal proces natáčení filmu jako „hrozivý, ale zároveň báječný. Co víc si může každý mladý herec přát? Opravdu to pro mě byl splněný sen.“
„Eggsy je těžká role,“ říká Vaughn. „Je dítě ulice, které se stane gentlemanem. Musí být věrohodný ve ztvárnění obou rovin a zároveň sympatický, což není snadné. Ale to Taron dělá se skutečnou sebejistotou.“
Již během prvního setkání Egertona s Firthem se mezi těmito herci vytvořilo pouto. „Jeho talent je mimořádný,“ říká Egerton o uznávané filmové hvězdě. „Za možnost pracovat s ním bych platil, natož za to být placen! Colin je velmi milý, povzbuzující a uklidňující a vždy nabízí podporu a radu. Myslím, že to byl z Matthewovy strany geniální tah ho obsadit.“
Firth stejně chválí Egertona. „Mám pocit, jako bych byl ten, kdo se učil od Tarona - o jeho spontánnosti, citech, používání jazyka a energii. Bylo to pro mě povzbuzující - nesmírný dar zůstat v kontaktu s lidmi ze zcela odlišných konců generačního spektra. V tomto filmu jsem měl vše,“ říká s odkazem na Michaela Caina, kterého Vaughn obsadil do role Artuše, šéfa tajné služby Kingsman.
Herec, který měl ztvárnit Artuše, potřeboval vážnost a být někým, ke komu by Harry vzhlížel. Gibbons říká: „Artuš představuje vládce, a pokud jde o filmy, Michael Caine je guvernérem. Vždycky svým postavám dává autoritu a jakousi unavenost životem, které jsou pro tuto roli ideální.“
Caine na scénář okamžitě reagoval: „Když jsem si ho přečetl, připadal mi dost neobvyklý, velice vtipný a velmi dobrodružný.“
Posledním do počtu je Mark Strong, který hraje Merlina. V tradici Artušovské legendy, Merlin stojí trochu mimo „kulatý stůl“, sloužící jako trenér rekrutů a technický génius agentury. Strong konstatuje, že Merlin zvládne počítač stejně hravě, jako dokáže vystřelit z automatické pušky. „Merlin je efektivní a houževnatý, ale zároveň je také velmi sympatický,“ říká Strong.
Strong je jedním z Vaughnových nejčastějších spolupracovníků a skočil po příležitosti se s režisérem znovu setkat. „Je to třetí film, který jsem s Matthewem udělal,“ říká Strong. „Když s ním pracujete, víte, že to je někdo, s kým vás to baví a kdo natočí film, který se vám bude líbit.“
Rekruti v agentuře Kingsman si Eggsym nezadají, ale v Roxy (Sophie Cooksonová) Eggsy najde to, co Jane Goldmanová nazývá „důstojným protivníkem“. Jsou to kamarádi i soupeři, chovají k sobě vzájemný respekt. Svým způsobem se v tomto lišíme od Jamese Bonda; nedojde mezi nimi k románku a není to o tom, že by Eggsy jen lezl s ženskými do postele.“
Byl to právě tento aspekt Roxyho osobnosti, který Cooksonovou na postavě lákal. „Jsem docela unavená ze čtení scénářů, kde jsou ženy přesexualizované a pouhým doplňkem hlavní mužské postavy,“ vysvětluje. „Roxy taková není. Má své vlastní cíle a ambice. Sama o sobě je osobností. Roxy je jedna ze dvou kandidátek do agentury Kingsman, takže je obklopena testosteronem. K Eggsymu chová náklonnost, i když jsou velmi odlišní.“
Cooksonová přijala i mnoho výzev, které se za rolí skrývaly. „Často jsem se divila, co dělám - visím v postroji vzhůru nohama, asi budu zvracet. Ale jsem opravdu šťastná, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit. Matthew má cit pro detail jako nikdo jiný. Má představu o záběru v hlavě a pro herce to je skvělé, protože mu můžete věřit.“
Části seriálu: Kingsman: Tajná služba
- KINGSMAN: TAJNÁ SLUŽBA
- Kingsman: Tajná služba - O FILMU
- Kingsman: Tajná služba - Sestavení týmu: Obsazení Kingsmana
- Kingsman: Tajná služba - Ovládnutí světa Obsazení zloduchů
- Kingsman: Tajná služba - Elegantní obleky a tajné základny Výtvarná stránka Kingsmana
- Kingsman: Tajná služba - Hra špiónů Akční scény ve filmu
Nejnovější komentáře