Pokud jste fanoušky marvelovských filmů a ještě jste neviděli Lokiho nejnovější seriálový počin, měli byste to rychle napravit. Proč? Protože Kevin Feige, ředitel studia Marvel, nám všem lhal. A v čem? Před lety pan Feige v tisku tvrdil, že divák nemusí sledovat žádný seriál, který Marvel chystá pro kompletní zážitek. Seriál WandaVision nám však již naznačil, že tomu bude pravděpodobně jinak a studio hodlá své seriály začlenit do širšího kontextu. A Loki se do toho pouští víc, než by si kdo myslel.
Ocitáme se zpět v roce 2012, kdy se odehrálo první společné dobrodružství Avengers, a pak vlastně i Endgame, které se nám brzy připomene. Loki (Tom Hiddleston) se zmocní teseraktu a prchá neznámo kam. V krátké sekvenci je však zajat vojáky podivné a zákeřné organizace TVA (Time Variance Authority). A brzy poté je nám vysvětleno, o co se jedná a co je v sázce. Loki se pravděpodobně poprvé dostává do pozice, kdy neovlivňuje dění kolem sebe a fakt, že je bohem klamu a pokrytectví, nehraje vůbec žádnou roli. Co všechno na své nové pouti uvidí a jak jeho činy ovlivní nejen jeho budoucnost, se dozvíte na online platformě Disney+ a dalších online službách.
Tentokrát se tato recenze nedá napsat tak úplně bez spoilerů, takže nejprve stručně shrnu seriál s pouhými šesti epizodami. Seriál režíruje Kate Herronová, která je jedinou režisérkou, a jak je zvykem, má k dispozici zástup scénáristů. To, že seriál vede pouze jedna osoba, se však odráží v tom, že jednotlivé díly na sebe lépe navazují a je zachována určitá výsledná vize. Scénáře jsou v tomto ohledu pouze prostředkem k dosažení cíle. Série Loki je výjimečným zážitkem, který hýří barvami, spoustou originálních audiovizuálních nápadů a obsahuje několik velmi zajímavých zvratů. K tomu všemu si připočtěte velmi nadstandardní herecké obsazení, které má zásadní vliv na styl humoru a především na chemii mezi postavami. Celkově skvělý projekt a výborná zábava nejen pro fanoušky komiksu.
Pojďme si nyní tuto sérii trochu rozebrat. V zásadě lze konstatovat, že různé scénáře vedou k různým dílům. Totéž platí i zde, ale slouží to pro informaci. První díl je spíše seznamovací, druhý o objevování zápletky a postav, třetí o prvních zvratech a pak se pomalu jde do finále. Každý díl si jede tak trochu svým tempem a vůbec to není na škodu. Zde bych jen podotkl, že to platí v případě, že divák sleduje díly seriálu v rozumném časovém odstupu. Kdyby se na každý díl čekalo týden, asi bych mluvil jinak.
To, co se odráží v konečném hodnocení, jsou především dvě věci. Tou první je neuvěřitelně zajímavá a uvěřitelná chemie mezi postavami a celkové herecké výkony všech postav, včetně těch vedlejších (Richard E. Grant, Wunmi Mosaku). Tom Hiddleston v roli Lokiho konečně dostal prostor pro komplexní ztvárnění této mytologické postavy, která ve filmovém zpracování trochu zaostávala. Owen Wilson v roli chytrého a zvídavého agenta TVA Mobia opět ukazuje svůj čich na úspěch a jeho osobitý projev emocí je opravdu skvělý („Wuau“). Tuto dvojici doplňuje pro mě osobně neznámá herečka Sophia Di Martino, o to víc mě její výkon překvapil. Její pojetí role je také velmi výrazné a uvěřitelné, takže máme o zajímavé dialogy postaráno.
Druhou věcí, která má vliv na hodnocení, je začlenění seriálu do kontextu předchozích filmů. Tvůrci si v seriálu pohrávají s tématem předurčení a svobodné vůle. Díky tomu mají možnost připomenout předchozí divácké zkušenosti ve světě MCU a občas využít drobných narážek. Vřele proto všem doporučuji dávat při sledování pozor, protože i maličkost může mít zásadní vliv na průběh celého příběhu. Jeden dialog, jedna narážka, jedna komiksová animace může znamenat vstup do pozdějšího zvratu.
Spíše chci divákům vysvětlit hranice a prostor, ve kterém se příběh odehrává, protože se velmi často setkávám s nepochopením příběhu a jeho premisy. Mnozí někdy slyšeli myšlenku multivesmíru. Ve zkratce jde o možnost existence paralelních vesmírů. Představte si, že každé vaše rozhodnutí má za následek vznik alternativní reality. V konečném důsledku to znamená, že máme nekonečné množství vesmírů, někde jste servírkou, někde raketovým vědcem atd. A Loki s touto myšlenkou pracuje, přičemž existují takzvaní Strážci času a ti se postarali (a starají se o TVA), abychom ve světě MCU měli jen jednu alternativu. Na závěr této části bych však rád upozornil, že pokračování Dr. Strange nemá podtitul Multiverse of Madness ani náhodou.
Dobré na této sérii je, že ani nemusíte projít všechny předchozí filmy MCU. Tady máme co do činění s Lokim z roku 2012 a příběh se odehrává právě z tohoto místa. Samozřejmě je fajn, když má divák ucelené informace, takže vzhledem ke kontinuitě tvorby MCU vřele doporučuji. A dalším důležitým bodem seriálu je představení hlavní záporné postavy. Je to trochu spoiler, ale řeknu jen, že až divák tuto postavu uvidí, měl by VELMI pozorně poslouchat, co tato postava říká. Proč? Protože to dost možná znamená dvě věci. První je, že bude následovat příběh celého vesmíru, a druhou, že tuto postavu (i když trochu jinou) budeme ve filmech a seriálech MCU vídat ještě několik dalších let.
Zmíněné lhaní Kevina Feigeho bych mu nakonec asi odpustil, protože WandaVision byl skvělý seriál, Falcon a Zimní voják také solidní a hlavně Loki je skvělý. Není překvapením, že Loki a Wanda budou mít největší přesah. Množství možností a způsob jejich prezentace je něco, co můj komiksový mozek irituje a já se opravdu těším na další počin s názvem What if…?
Loki se mi tedy opravdu líbil, dialogy jsou třešničkou na dortu, rozmanitost dílů byla tentokrát spíše příjemným osvěžením a vizuální zpracování TVA ve stylu „future retro“ bylo odvážným pokusem, který sklidil nadšené reakce většiny diváků. Zbývá už jen dát Lokimu 90 % a uvidíme, jak světlá, temná či šílená bude budoucnost MCU.
Foto: Zdroj: Marvel Studios
Nejnovější komentáře