Proslavila se komediálními rolemi „blonďaté sexbomby“, stala se jedním z nejpopulárnějších sexuálních symbolů 50. a počátku 60. let 20. století a byla symbolem dobové sexuální revoluce. Na vrcholu hereckého žebříčku vydržela pouhých deset let, ale její filmy vydělaly v době její smrti v roce 1962 200 milionů dolarů. I dlouho po své smrti zůstává významnou ikonou popkultury. V roce 1999 zařadil Americký filmový institut Monroeovou na šesté místo svého seznamu největších ženských legend filmového plátna ze zlatého věku Hollywoodu.
Monroeová se narodila a vyrůstala v Los Angeles, většinu dětství strávila v pěstounských rodinách a sirotčinci a v 16 letech se vdala. Během druhé světové války pracovala v továrně, když se seznámila s fotografem z First Motion Picture Unit a začala úspěšnou kariéru pin-up modelky, která vedla ke krátkodobým filmovým smlouvám s 20th Century Fox a Columbia Pictures. Po řadě menších filmových rolí podepsala koncem roku 1950 novou smlouvu se společností Fox. Během následujících dvou let se stala oblíbenou herečkou díky rolím v několika komediích, včetně filmů As Young as You Feel a Monkey Business, a v dramatech V osidlech noci a Klepáním se neobtěžuj. Čelila skandálu, když vyšlo najevo, že předtím, než se stala hvězdou, pózovala na nahých fotografiích, ale tato historka její kariéru nepoškodila a naopak vedla ke zvýšenému zájmu o její filmy.
V roce 1953 byla Monroe jednou z nejprodávanějších hollywoodských hvězd; měla hlavní role ve filmu noir Niagara, který se zaměřoval na její sex-appeal, a v komediích Páni mají radši blondýnky a Jak si vzít milionáře, které vytvořily její hvězdnou image „hloupé blondýnky“. V témže roce byly její nahé snímky použity jako ústřední fotografie a na obálce prvního čísla časopisu Playboy. Během své kariéry se významně podílela na vytváření a řízení svého veřejného obrazu, ale byla zklamaná, když byla typizována a nedostatečně placena studiem. Na začátku roku 1954 byla na krátkou dobu suspendována za odmítnutí filmového projektu, ale vrátila se a zahrála si ve filmu Slaměný vdovec (1955), jednom z největších kasovních úspěchů své kariéry.
Když se studio stále zdráhalo změnit Monroeinu smlouvu, založila v roce 1954 vlastní filmovou produkční společnost. Rok 1955 zasvětila budování společnosti a začala studovat metodické herectví u Lee Strasberga v Actors Studio. Ještě téhož roku jí společnost Fox udělila novou smlouvu, která jí poskytovala větší kontrolu a vyšší plat. Mezi její další role patřil kritikou oceňovaný výkon ve filmu Autobusová zastávka (1956) a její první samostatná produkce ve filmu Princ a tanečnice (1957). Za roli ve filmu Někdo to rád horké (1959), který byl úspěšný u kritiky i komerčně, získala Zlatý glóbus pro nejlepší herečku. Jejím posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961).
Velké pozornosti se dostalo Monroeině problematickému soukromému životu. Bojovala se závislostí a poruchami nálady. Její manželství s vysloužilou baseballovou hvězdou Joem DiMaggiem a s dramatikem Arthurem Millerem byla velmi medializována a obě skončila rozvodem. Dne 4. srpna 1962 zemřela ve věku 36 let na předávkování barbituráty ve svém domě v Los Angeles. Její smrt byla označena za pravděpodobnou sebevraždu, ačkoli v desetiletích následujících po její smrti bylo navrženo několik konspiračních teorií.
Foto: George Barris | Volné dílo
Translated with www.DeepL.com/Translator z Wikipedie.
Nejnovější komentáře