Filmové přepisy historických románů jsou zřejmě nějak v módě. Měsíc se s měsícem sešel a po Čtyřech pírkách tu máme další. Režisér Peter Weir si vzal na paškál dvacetidílnou románovou řadu zesnulého irského spisovatele Patricka O’Briana Master and Commander. (Tři díly vyšly v nakladatelství Talpress dokonce česky.) O’Brian byl za svého života údajně proti zfilmování svých knih, protože je považoval za nezfilmovatelné, ale to víte, jak jste jednou ze hry, nikdo na vaše přání nebere ohledy.
Weir se samozřejmě nepokusil vtěsnat děj všech dvaceti románů do jediného filmu. Vybral si román jen jediný - desátý - a jeho děj přesunul z americko-britské války roku 1812 do počátku napoleonských válek, do roku 1805. (O’Brian nejspíš rotuje v hrobě.) Hlavní postavy však zůstaly stejné. Sledujeme příběh odvážného a uznávaného kapitána „Šťastného Jacka“ Aubreyho (Russel Crowe) a jeho přítele, doktora Stephena Maturina (Paul Bettany), jejichž loď HMS Surprise brázdí vody jižního Atlantiku. Surprise má za úkol dopadnout nepřátelskou loď francouzských korzárů jménem Acheron a pokud možno ji zničit. Acheron je však mnohem lépe vyzbrojen a je rychlejší, oceánská honička se protahuje a blížící se boj se mnoha námořníkům jeví jako ztracený…
Děj není nijak spletitý, naopak je velice přímočarý. Na kvalitě mu to ovšem nijak neubírá. Weir ukazuje, že v jednoduchosti je krása. A co víc, není tam žádná pitomá, tisíckrát obehraná romantická zápletka! Bohužel s tímto obrovským kladem ruku v ruce jde též jeden veliký zápor - ve filmu není snad ani jediná ženská. Zato je tam spousta dětí. Bylo snad ve středověku běžnou praxí, aby se děti plavily na válečných lodích? Sotva. Nebo se narodily (a vyrostly) během dlouhé plavby? Těžko - vždyť na lodi není žádná ženská. Filmaři se dokázali obejít bez emancipovaných žen, ale bez emancipovaných dětí to prostě asi nešlo. Štve mě to jak Wesley Crusher ve Star Treku.
Maximum prostoru naštěstí dostávají muži-námořníci, muži-válečníci. Několik hrdinů (kapitán Šťastný Jack Aubrey, lodní lékař Maturin...) je zpracováno celkem do hloubky a velmi dobře. Kapitánův cíl - nebo až posedlost - dopadnout loď francouzských korzárů silně připomíná honbu legendárního kapitána Achaba za bílou velrybou zvanou Moby Dick. Ale nic proti tomu - rád jsem se vrátil do starých časů a míra inspirace tvůrců Mastera and Commandera ostatně v žádném případě nedosahuje úrovně plagiátorství.
Kromě hlavního motivu se tu vyskytuje řada neméně zajímavých subzápletek - viz například důstojník, který by hrozně rád velel, ale nedokáže si získat potřebnou autoritu. Je škoda. Že tyto psychologičtější, ve filmu méně často zpracovávané, motivy nemají v Odvrácené straně světa více prostoru. Většinou jsou zde totiž řešeny takové ty běžné věci jako čest vs. pýcha, smrt kamaráda v bitvě, rozhodování o záchraně jednotlivce za cenu ohrožení posádky celé lodi apod.
Nejvýraznější, na první pohled viditelnou devizou filmu, díky které se nejspíše zapíše do dějin světové kinematografie, jsou ovšem námořní souboje a bitvy. Žasl jsem už před pár měsíci nad Piráty z Karibiku (a to byla, prosím, jen komedie) a nad Masterem and Commanderem jsem málem skákal radostí! To se prostě musí vidět! Bitvy v Pirátech byly sice skvělé, ale na Odvrácenou stranu světaprostě nemají. Úžasné detaily zde dosahují takové míry, jakou jsou třeba děla s vlastními jmény, francouzský kapitán nádherně (a klasicky) prznící angličtinu, poblikávající petrolejky, přesýpací hodiny… a samozřejmě všudypřítomná špína, na niž tvůrci Pirátů z Karibiku jaksi trochu pozapomněli.
Milovníci námořních lodí a propracovaných, logických námořních bojů si rozhodně přijdou na své. Snímek přesto není uspěchaný, na všechno je v něm dost času. V dnešní hektické době plné přeplácaných, kýčovitých filmů, kde jedna samoúčelná akce střídá druhou, je to takový malý zázrak.
Jistě, kromě vynikajících bojů středověkých válečných lodí, nádherných záběrů přírody na Galapágách a občasných psychologických elementů toho film bohužel nemá moc co nabídnout. Kdo ale říká, že to nestačí?
Než se na film do kina vypravíte, přesto vám dám jednu radu. Berte ho od počátku jako dokument. Jako historický dokument o dávném námořnictví a jako přírodopisný dokument o daleké zemi. Uvidíte, že pokud to uděláte, nebudete zklamáni.
Nejnovější komentáře