Letošní třetí ročník Mezinárodního festivalu leteckých filmů proběhne v Praze ve dnech 30. září až 7. října 2004 v kině Village Cinemas Anděl. Nesoutěžní filmová přehlídka je určena především příznivcům a fanouškům létání, letadel, pilotů a vůbec všeho, co je s tématikou spojeno.
Program festivalu je rozdělen do tří hlavních sekcí Hraný film, Dokumentární film a Národní letectví a dalších sekcí pod názvy Retrospektiva Vladimíra Síse, Retrospektiva Čeňka Duby, Z vojenských archivů, sekce HBO a Pod hedvábným vrchlíkem.
V sekci hraných filmů jsou zařazeny filmy z celého světa s danou tématikou bez omezení doby a místa jejich vzniku. Nejstarší film, který bude v rámci festivalu představen, pochází z roku 1917. Diváci tak budou mít možnost spatřit nejen vývoj filmu jako takového a filmové hvězdy ze jmenovaného období, ale zejména letouny v jejich reálné podobě a dobových reáliích.
Kromě řady dokumentárních filmů, které i v letošním roce obsahují některé skutečné „perly“, tedy snímky, které má veřejnost možnost spatřit poprvé, jsou v této sekci uvedeny i retrospektivy dvou významných československých leteckých filmových tvůrců. Je pro nás velkou ctí, že můžeme prezentovat leteckou tvorbu režisérů Vladimíra Síse a Čeňka Duby.
V rámci sekce „Národní letectví“ v letošním roce představí země, známá u nás spíše zlatem a čokoládou – Švýcarsko.
Během sedmi dnů mohou návštěvníci vidět více než 100 filmů, mezi nimi například íránský film „Útok na H 3“ nebo československý film „Únos“ od autorské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos.
Neméně důležitou součástí festivalu je doprovodný program, v jehož rámci proběhne například konference s názvem Systém letecké záchranné služby a repatriačních letů v České republice. Rádi bychom upozornili na ojedinělé setkání s vojenskými piloty, účastníky Suezského konfliktu z roku 1956. Vzhledem k tomu, že podobné setkání v minulosti ještě neproběhlo, předpokládáme, že o něj bude mimořádný zájem doma i v zahraničí. Diváci se mohou těšit také na výstavu leteckých uniforem Českých aerolinií od roku 1920 do současnosti a další zajímavé akce.
Od druhého ročníku festival propaguje bohatou historii českého letectví portrétem jednoho z těch, kteří tuto historii psali. Letos je takovou „tváří“ legendární zkušební pilot Ing. Rudolf Duchoň, kterému od roku 1946 až do jeho tragické smrti prošlo rukama 118 typů letounů.
Nultý ročník festivalu proběhl v roce 2001 jako vyvrcholení neformálních „Letištních promítání“. První ročník, který se konal v květnu 2002 navštívilo téměř čtyři tisíce lidí. Letos organizátoři očekávají nad deset tisíc návštěvníků a to nejen z České republiky, největší počet z nich lze předpokládat ze sousedního Německa.
Ředitelem festivalu je Milan Mikulecký, předseda nejstaršího leteckého spolku na světě „ 1. spolku letců – 1. Fliegerverein“ a člen Leteckého akrobatického centra v Moravské Třebové, a Historické letky republiky Československé kde se zabývá mj. i rekonstrukcí a provozem historických letadel. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Mezinárodní festival leteckých filmů a filmů s leteckou tematikou Praha.
Přestože je festival nesoutěžní, budou na něm předány dvě ceny za celoživotní přínos ve vojenském a civilním letectví.
Nejnovější komentáře