Malé městečko Manchester-by-the-Sea nabízí poklidnou a romantickou atmosféru, kdy lodě mohou být zdrojem obživy nebo jen radostí z rekreačního rybaření. Každý se zná s každým a nic se tu neutají. To v anonymním velkoměstě může člověk své pocity schovat za nečitelnou masku a nikdo se mu zbytečně nevrtá do života. To dokáže ocenit i Lee Chandler, který pracuje v Bostonu jako údržbář. Lidi nemusí, a když ho náhodou někdo namíchne, pak volí ze dvou možností. Nechá to být nebo vyvolá bitku. O návrat do rodného města u moře nestojí, a když se tam jede podívat, pak jen když onemocní jeho starší bratr Joe. Ale smrt nastaví jiná pravidla. Lee začíná řešit záležitosti týkající se pohřbu bratra i jeho pozůstalosti, ale především se musí postarat o svého dospívajícího synovce Patrika. Oba čelí zármutku a oba mají vlastní představy o budoucnosti. Postupně se ukazuje, jak důležitou roli v jejich životě Joe hrál a všechno se od něj naučili. Místo u moře má však pro každého jinou cenu.
Uznávaný americký dramatik Kenneth Lonergan má své hry pečlivě propracované a zodpovědně přistupuje i ke tvorbě scénářů. Byl spoluscenáristou snímku Martina Scorseseho Gangy New Yorku a další scénář pro film Margaret už nikomu nenechal realizovat. Pro film Místo u moře si opět připravil scénář tak, že žádná scéna není zbytečný a každý dialog má svůj důvod. I když se zdá, že hlavní hrdina toho moc nenamluví, s postupným rozvíjením příběhu dostává jeho uzavřenost smysl. A co je nejvíc sympatické, že příběh je vyprávěný přímočaře, ale některé souvislosti a vzájemné vztahy dostávají smysl postupně. To vytváří jemné napětí mezi postavami. Tajemná uzavřenost hlavní postavy se výborně doplňuje s otevřenou povahou mladého Patrika. Oba hrdinové spojují vzpomínky i aktuální problémy. Lonergan ponechal oběma hrdinům dostatek mužné odvahy poprat se s životem bez velkých projevů emocí. Dialogy jsou vedeny věcně a bez zbytečných frází. Přesto je jasné, že Lee a Patrik mají k sobě hezký vztah a snaží se spolu vzniklé situace řešit. Další hluboký vztah má Lee a se svou bývalou manželkou Randi. Jejich setkání nad dětským kočárkem je jednou z nejpůsobivějších scén filmu, kdy úměrně s váznoucím dialogem narůstá emoční síla celé scény. Lonergan si pro svůj film skvěle připravil scénář a výborně natočil jednotlivé scény, které občas oživí záběry na poklidné městečko na pobřeží. Současný děj prokládá vzpomínkami hlavního hrdiny, které postupně odhalují celou pravdu o tragické události mladé rodiny i vzájemné vztahy mezi bratry. Scény do sebe zapadají jako skládačka LEGA, ale vše působí přirozeně. Jednání postav je logické, i když na to se mohou názory různit podle prožitých zkušeností.
Herecké výkony hlavní mužské dvojice jsou rovnocenné. Casey Affleck se snaží v roli Lee Chandlera o hodně střídmý herecký projev, až na náhlé výbuchy vzteku. Ty však dostávají postupně s dějem konkrétnější zdůvodnění. Mě však zaujal herecký výkon, který podal Lucas Hedges v roli Patricka. Jeho hysterický záchvat nad zmraženým masem mě dostal. Hedges má v sobě namíchanou přesnou dávku suverenity se schopností projevit city i smysl pro komickou situaci. Samostatnou kapitolou je výkon Michelle Williams v roli Randi. Dokázala své postavě vdechnou laskavý nadhled pro svého muže přes všechny dramatické chvíle, které spolu prožili.
Film mě zaujal tématem, zpracováním i hereckými výkony. Doporučuji všem, kdo hledají ve filmu odraz obyčejných lidských trablů i radostí.
Nejnovější komentáře