V současné době se vzdělávání dětí věnuje více pozornosti, než dříve. Každý z nás má nějaké zkušenosti a vzpomínky na proces vzdělávání od mateřské školy, až po vysokou školu v různých institucích. Ne vždy jsou to vzpomínky radostné, mnohdy nám při myšlence na mateřskou školu přejde mráz po zádech, či nám vykouzlí úsměv na tváři. Montessori pedagogika se těší stále více větší oblibě a řada rodičů tuto metodu aplikuje na svých dětech. Tato příručka vás provede celou problematikou Montessori vzdělávání.
Hned na začátku příručky naleznete základní principy této pedagogiky, dále se zaměřuje na připravenost prostředí, dětí i učitelek, sociální vývoj dětí i program školky.
Součástí této metodické příručky je 10 otázek rodičů, které mohou řešit, když se rozhodují dítě vést v této pedagogice, jaké pomůcky, jak probíhá předškolní příprava a mnoho dalších. Nechybí závěr, použitá literatura, hodnotící tabulky i nabídka zajímavých knih, ve kterých můžete dále čerpat.
Dr. Montessori rozdělila na základě celoživotního vědeckého pozorování dětí vývoj člověka ve vztahu, ke vzdělávání do čtyř období, tzv. plánů vývoje. Každé období má zcela jiné fyzické, psychické, emocionální i duchovní potřeby, na které reagujeme odpovídajícím připraveným prostředím a rolemi dospělých.
Svoboda je klíčovým principem montessori pedagogiky. Marie Montessori věřila, že každé dítě má svého vnitřního učitele, který přesně ví, jak se krok po kroku rozvíjet podle vnitřního plánu.“
Vzdělávací oblasti v montessori pedagogice rozdělujeme do pěti velkých oblastí. Jsou to cvičení praktického života, smyslová oblast, oblast jazyka, matematiky kulturní oblast, kam patří svět, svět rostlin, svět zvířat, svět vědy a svět umění.
Cílem této knihy je ukázat rodičům, jak taková autentická školka vypadá, a také odpovědět na otázky, které je často při návštěvě montessori školky napadají.
Montessori pedagogika je vědecký systém vzdělávání, který vychází z individuálních osobnostních předpokladů dětí, jejich silných a slabých stránek. Montessori vzdělávání vede dítě k tomu, aby dokázalo věci samo, tedy samostatně, aby nabylo nezávislosti.
„Vzdělávání je kultivací, možností, které, které odhaluje psychologie dítěte.“
Jelikož jsem měla možnost při své práci pracovat s prvky montessori pedagogiky, nesmírně mě zajímala tato kniha i jako rodiče dvou synů. Tato příručka je velkým pomocníkem rodičům, kteří chtějí své dítě dát do takové školičky, co je tam vlastně čeká, jak to tam vše chodí a na co se zaměřit. Tato publikace je přehledná, srozumitelně napsaná i zajímavě tematicky zaměřená a rozhodně by neměla chybět v knihovničce žádného rodiče. Doporučím ji všem, co se o tuto problematiku zajímají, co se rozhodují, kam své dítě dát a také proč by ho tam měli dávat, také všem pedagogům, kteří sice nepracují s touto pedagogikou, ale chtějí si rozšířit své obzory, poznat něco zajímavého. Určitě to za to stojí. Sama jsem měla možnost při jednou semináři poznat, jak se asi cítí děti, když chodí do takové školky a pracují s různými montessori pomůckami.
Několik slov o autorce:
Mgr. Hana Slabá je lingvistka, lektorka a pedagožka se zkušeností s prací s dětmi od 1,5 roku po dospělé. Učila na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvovala Mezinárodní diplomovaný kurz pro učitele dětí ve věku 3-6 let u Association Montessori International (AMI). Jako hlavní pedagog vedla montessori mateřskou školu, kde později pracovala jako zástupkyně ředitelky. Má zkušenosti ze zahraničních škol v německu, Nizozemí, Velké Británii, Francii, i v Čechách. Pracuje jako montessori meotdička a odborná asistentka mezinárodních výcviků v Montessori Institutu Praha. Má tři děti, které vede v duchu montessori principů.
- Autor: Hana Slabá
- Žánr: metodická příručka
- Vydáno: 2020, Portál, Praha
- Počet stran: 202
- Vazba knihy: měkká, brožovaná
- ISBN 978-80-262-1647-6
- Foto: Nakladatelství Portál & Lenka Štveráčková
- Náhledová dotka od zolashelton z Pixabay
Nejnovější komentáře