Pokud jste si oblíbili sympatického komisaře Lea Wechslera i jeho předchozí vyřešené případy v knihách Leo Berlin a Smrt v modré, a rádi byste se s ním znovu pustili do řešení dalšího nového zapeklitého případu, určitě si nenechte ujít knihu s názvem „Mrtvá z Charlottenburgu“ z pera Susanne Gogy.
Píše se léto 1923 a náš příběh začíná v okamžiku, kdy komisař Leo Wechsler pozval svou přítelkyni Claru Bleibtreuovou na romantickou dovolenou na ostrov Hiddensee, kde se Clara shodou okolností seznámí s velmi věhlasnou lékařkou a bojovnicí za práva žen, a to Henriette Straussovou.
O pár měsíců později však nastává šok, a to když tato charismatická a činorodá lékařka nečekaně umírá sama ve svém bytě v Charlottenburgu. Její synovec, stejně tak jako ošetřující lékař Behnke, nevěří tomu, že umřela na akutní zápal plic, neboť Jetta byla zdravá, každou zimu přestála bez jediného nachlazení.
Teta byla lékařka, profese, které se věnovala s velkou oddaností. Byla to žena říkající své názory naplno, nevyhýbala se konfliktům. Ne, že by byla hádavá, ale její práce zkrátka přinášela příležitostné konflikty s autoritami. Pracovala v Nemocnici královny Luisy na gynekologicko-porodnickém oddělení. Kromě toho se věnovala poradenství pro ženy v nouzi.
Má teta byla člověk, který neochvějně kráčel svou cestou. Nikdy to ostatním neulehčovala, protože na ně měla stejně vysoké nároky jako na sebe. Dokázala se pro tolik věcí nadchnout. Byli jsme si s tetou blízcí.
Zdá se, že tato žena zemřela za velmi záhadných okolností a je právě na komisaři Leu Wechslerovi a jeho pomocníkovi, aby zjistili příčinu jejího úmrtí, a pokud za její smrt někdo nese odpovědnost, tak nalézt i viníka a motiv spáchaného zločinu. Kdo zabil anděla žen?
Při samotném vyšetřování vyplouvají na povrch děsivé skutečnosti, jež se netýkají pouze působení Henrietty Straussové v nemocnici , ale i z hlediska jejího osobního života. To jak jednotlivé dílky do sebe ve skutečnosti zapadají, to už musí zjistit sám Leo Wechsler, a věřte, že budete nepříjemně překvepani.
V knize je kromě samotného vyšetřování nastíněná i pochmurná atmosféra předválečného Německa, kdy obyvatelstvo zužuje velká nezaměstnanost, hlad, bída, a nedostatek nejen základních potravin, ale i ošacení a obuvi. To vše nakonec vyúsťuje v pouliční nepokoje, při nichž je linčováno především židovské obyvatelstvo.
Na pozadí všech těch událostí navíc Leo řeší vztah se svou milovanou Clarou a sestrou Ilse. Komisař by svůj milenecký vztah rád posunul dál, ale má strach o budoucnost své sestry Ilse, jež by se musela tak pomalu a jistě sama osamostatnit. Povede se mu najít adekvátní řešení z této bezvýchodné situace?
Jestli máme být šťastní i v obyčejném životě, musíme aspoň přibližně vědět, jak má to štěstí vypadat, jaké pro něj musíme vytvořit podmínky.
Kniha je moc hezky napsaná, a i když už v její polovině přibližně tušíte, jak to vlastně všechno asi mohlo být, a jaký motiv za tím vším vězel, i tak vám dopřeje skvělý čtenářský zážitek.
Mě jen malinko vadí styl autorky, stejně jako u předchozích knih, že nejsou jednotlivé události v knize nijak více odděleny či rozlišeny. V jednom okamžiku například čtete o zpovídání hlavního svědka a v další větě se nečekaně nacházíte úplně na jiném místě.. vždycky mi chviličku trvalo, než jsem se po této změně zorientovala.
Autorka však píše velmi chytlavou formou a o napětí při samotném vyšetřování není nouze. Líbí se mi, jak hezky krůček po krůčku odkrývá jednotlivé indicie a vy tak máte možnost se sami zapojit do vyšetřování.
Mrtvá z Charlottenbrugu je skvěle napsaná kniha s nevšední zápletkou, která vám bude ještě dlouhou dobu po přečtení rezonovat v hlavě ....
MRTVÁ Z CHARLOTTENBURGU
Napsala: Susanne Goga
Překlad: Tomáš Butala
Vydala Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
BRNO, 2024
Vydání první
Počet stran: 285
ISBN: 978-80-279-1288-9
Nejnovější komentáře