Major William Cage (Tom Cruise) patří k těm vojákům, kteří se i přes narukování do služby snaží za každou cenu vyhnout první linii. A to i v případě, že celý svět čelí mimozemské invazi, kterou odstartoval před lety na Zem dopadnuvší meteorit, který s sebou přinesl na zem mimozemskou rasu Mimiců. Ti mají schopnost se adaptovat v případě neúspěchu manipulovat s časem. Cage ovšem díky neuposlechnutí rozkazu končí na armádní základně v Heathrow, kde se má připravit na následující den, kdy bude umístěn do první linie v připravovaném protiútoku proti postupujícímu nepříteli. Útok se ovšem nevydaří a veškerá vojenská síla je zlikvidována nepřítelem. Cage ovšem při svém posledním pokusu o útok zasahuje jednoho z vyspělejších mimozemšťanů a od kterého získává možnost manipulovat s časem stejným způsobem, jakým to dělají právě Mimicové. I s takto získanou výhodou ovšem nemá sám šanci porazit mocného nepřítele...
Inu, docela jsem byl překvapen ohlasem, jaký film v zahraničí vyvolává. Já osobně jsem se o film zajímal od doby kdy byl před téměř čtyřmi lety oznámen, nicméně pořád tu byla možnost, že to nakonec bude další bezduchá kravina. To se naštěstí nestalo. Doug Liman tentokrát ukázal opravdu co v něm je a v kinech na vás čeká neskutečně nařachaných 114 minut, které zase po letech dávají ten správný význam slovnímu spojení sci-fi akce. Naneštěstí akce není vše.
Na hraně zítřka má totiž několik problémů, kterým bych se věnoval raději jako prvním. Tím největším problémem jsou tady Tom Cruise a hned za ním v závěsu třetí akt scénáře. Hlavní herecká hvězda tu totiž působí docela nemístně a to i přesto, že by mu na papíře podobný mimoň, jakého zde má hrát, měl jít naprosto bez nejmenších problémů. Ve skutečnosti jsou na tom herecky hůře jen někteří členové jeho čety. Na druhou stranu ovšem volba Emily Blunt coby silné ženské hrdinky padla na úrodnou půdu (a to i když se budu snažit utišit své osobní sympatie k této britské herečce) a Bill Paxton v roli vedoucího důstojníka vládne naprosto nehorázným způsobem.
Co se týče toho scénáře, s tím to není až tak hrozné, dokud se nezačne děj celého filmu uzavírat. Tvůrci totiž místo naprosto dostatečně fungujícího závěru nastavují další pětiminutovku, která podrývá celý výsledný dojem, který se na vás film snažil předešlé necelé dvě hodiny zanechat. Ve výsledku tak dává těch pár minut jinak skvělému akčnímu nářezu docela silný knockout a v momentě kdy začne hrát Love Me Again od Johna Newmana, si budete říkat co to sakra bylo. Zkrátka potřeba mít Hollywoodský konec tu zvítězila nad zdravým rozumem a docela to bolí.
Hudebně navíc s vyjímkou právě zmíněné závěrečné titulkové skladby je to ze strany skladatele Christophe Becka docela bída, která kvalitami připomíná jeho taktéž docela nijaký hudební doprovod filmu R.I.P.D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů. Abych se ale zase vrátil k těm pozitivům před závěrem tohoto článku. Totiž, i přesto, že se nejedná o kdovíjak zásadní podívanou, která by se vám vypálila do paměti na následující dlouhé roky, jedná se jednoznačně o jedno z nejlepších sci-fi posledních let. (Pokud někdo hodlá argumentovat Avatarem, zaslouží si předhodit Mimicům a to bez pardonu). Akce sice sem tam má lehce slabší chvilky a triky taky nejsou úplně tip top, nicméně film je dostatečně zajímavý, akční a přihazuje solidní porci humoru na to, že tyto věci vůbec v kině neřešíte a užíváte si napěchovanou řežbu, která strká do kapsy drtivou část konkurence. Jen by zkrátka zasloužila utnout o něco dříve.
Na hraně zítřka je tak ve výsledku filmem, který asi nesedne úplně každému, nicméně pokud reagujete pozitivně na velkolepé sci-fi bitky, emzáky, vojáky v exoskeletonu a na chytře napsanou sci-fi (tedy až na již několikrát zmíněný konec), čeká na vás v kinech lahůdka, která by vám neměla jen tak uniknout. Přežijete-li jančícího Cruise, nudit se rozhodně nebudete.
Tom Cruise vyměnil špionské nářadíčko za exoskeleton a vydal se nakopávat zadnice emzákům cestujícím v čase. Jen škoda, že ho posadí na prdel téměř všichni ostatní herci s Emily Blunt a neskutečně vládnoucím Billem Paxtonem v čele. Nebýt té křečovité a nelogické nadstavby na logické finále, neměl bych filmu nic moc co dál vyčíst.
Koktejl:
20% Emzáci
20% Akce
20% Tom Cruise
20% Manipulování s časem
20% Exoskeletony
Podívejte se na hodnocení Na hraně zítřka na Kinoboxu.
Nevím,proč člověk, který očividně nesnáší Cruise, dělá recenzi na jeho film.Film je to skvělý, včetně Cruise.