Německo-rakouský film Občanská výchova nabízí netradiční zážitek. Námět filmu stojí na velmi originální myšlence, jakým způsobem se stát vychovatelem bohatých lidí.
Jan s Peterem jsou nerozluční kamarádi a vyznávají anarchistické názory. Jejich nejzábavnější činností je pozorování domů promitentů, kteří jsou členy Jacht-klubu. Po několika dnech pozorování se vplíží dovnitř, odpojí alarm a pohybují se po domě. Fígl je v tom, že nikdy nic neukradnou, pouze přestaví nábytek a věci v domácnosti a nechají vzkaz typu „Máte příliš mnoho peněz“ s podpisem „Občanská výchova“. Cílem je, aby se tito zazobanci ve svých „hradech“ necítili přehnaně bezpečně.
Situace se komplikuje, když se k nim do bytu nastěhuje Peterova přítelkyně Jule. Zatímco Peter odjíždí na několik dní do Barcelony, Jan pomáhá Jule s malováním jejího starého bytu a oba v sobě postupně nacházejí zalíbení. Jan proto seznamuje Jule s tím, co po nocích s Peterem dělají. Jule se myšlenka zalíbí, a ukecá proto Jana, že se na jednu takovou výpravu vydají. Vyberou si k tomu vilu pana Hardenberga, kterému Jule dluží 100 000 euro za to, že na dálnici nabourala jeho drahý mercedes, když neměla technický průkaz.
Jak jistě správně tušíte, to přinese onu zmiňovanou komplikaci. A asi vás napadne, že se majitel vrátí domů předčasně a že Jan s Jule s tím budou muset něco udělat. Copak to asi bude? Že by únos?
Občanské výchově by bez debaty stačila kratší stopáž. V první třičtvrtěhodince se film rozbíhá jen velmi pomalu a nemotorně. Sice víme, co Jan s Peterem dělají, ale opravdového polopatického vysvětlení se nám dostává, až když to Jan vykládá Jule. Pobyt na chatě má sice demonstrovat přerod vztahu trojice s uneseným z „nevraživosti“ ke „spolupráci“, ale také je natahován přespříliš. Při některých momentech na chatě jsem se navíc nemohl ubránit pocitu, že diskuse na téma anarchismus bylo až příliš, zvlášť když jsem chvílemi obtížně rozeznával, jestli je film myslí vážně, anebo je vše míněno jako nadsázka na téma ideály anarchistické mládeže.
Naproti tomu potenciálně nejzábavnější fáze (přestavování nábytku a vybavení domácnosti) je rozpitvána jen v první scéně filmu a pak při jediné vloupačce. Naštěstí se nabízí ještě pár využitých příležitostí udělat si legraci z toho, jak se vyvinula situace ve druhé části filmu.
Ale díky nápadu a zápletce se film drží, a tak všechno dospěje až ke konci se stejným počtem diváků v sále jako na začátku. Co myslíte, můžou si autoři dovolit šťastný konec nebo ne?
O filmu:
Oficiální stránka filmu: Die Fetten Jahre sind vorbei
Scénář: Katharina Held, Hans Weingartner
Režie: Hans Weingartner
V hlavních rolích: Daniel Brühl, Stipe Erceg, Julia Jentsch, Burghart Klaussner
Německo/Rakousko 2004, 127 minut
Nejnovější komentáře