Už koncem srpna se rozběhla 135. sezona Národního divadla v Praze a umělecké soubory připravují celkem 21 premiér. Umělecký soubor opery Národního divadla jich připravuje 9 a z toho 4 budou premiérovany pod Zlatou Kapličkou jak se přezdívá Národnímu divadlu. Pojďme se na ně podrobněji podívat.
První premiérou nové sezony bude ve čtvrtek 5. řijna opera Maškarní ples, kterou napsal velikán operní tvorby Giuseppe Verdi. Toto dílo italského skladatele poprvé zaznělo v roce 1859 v římském Teatro Apollo.Verdi zhudebnil divadelní hru Gustave III od Eugèna Scribe, což je drama o životě a smrti švédského krále. Okolnosti vzniku a uvedení opery byly poznamenány politickými událostmi a následnými cenzurními zásahy, kvůli nimž se musel měnit nejen původní název Gustav III., ale také jména postav, dějiště a doba děje, který byl přesunut do Ameriky. Nutno podotknout, že toto dílo nepatří mezi nejvýznamnější Verdiho opery a tak jistě mnoho pražských milovníků opery uvidí toto dílo poprvé. Inscenaci nastuduje hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink spolu s mladým režisérem Dominikem Benešem. V obsazení hlavních rolí dominují domácí sólisté.
Na jeviště pražského Národního divadla si pak 22. března najde cestu nová inscenace Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy.V pořadí páté z Janáčkových dokončených oper byl předlohou román Svatopluka Čecha, který byl oblíbenou satirou na nabubřelce, kteří se vydávali za hrdiny. Premiéru měla opera v Praze v roce 1920. V prvním díle opery podniká domácí pán Matěj Brouček výlet na Měsíc, kde se setkává s idealistickým světem umělců, kteří nejedí a nepijí, jen diskutují o umění. V druhé části se ocitá mezi husity a káže o nutnosti hájit pravdu. Když je ale spatřen, jak u křižáků žadoní o záchranu, je odsouzen k upálení. Ze smrtelné úzkosti jej osvobodí zjištění, že šlo jen o sen, načež se probudí v prázdném sudu od piva před hostincem Pražském hradě. Nastudování se opět ujme hudební ředitel Opery Jaroslav Kyzlink. Režisérka inscenace bude Sláva Daubnerová. Pěvecké obsazení zatím není známo.
Utrpení mladého Werthera, Goetheho román ve formě dopisů, se stal bezy po svém vydání kultovní knihou. Zhudebnění Julese Masseneta patří dodnes mezi nejzdařilejší adaptace Goethových děl. Do Národního divadla se Werther vrátí po bezmála osmdesáti letech v inscenaci vynikajícího evropského operního režiséra Willyho Deckera a taktovkou Petra Kofroně. Premiéra je naplánována na 7. června a inscenaci uvede Národní divadlo ve spolupráci s Oper Frankfurt.
Poslední operní premiérou pod Zlatou kapličkou bude 4. července česká národní opera od Bedřicha Smetany. Tím představením bude slavná opera Libuše. Národní divadlo novou Libuši poprvé uvede jako předpremiéru na Smetanově Litomyšli v červenci příštího roku, tvůrci slibují inspiraci výhradně předními českými scénografickými tradicemi. Tato slavnostní opera se v Národním divadle hraje vždy na nějaký významný svátek. Operní soubor dílo nastuduje ke 100. výročí vzniku Československa.
Ze všech těchto představení vám přineseme recenze.
Příště se podíváme, které premiéry zazní v budově Stavovského divadla.
Nejnovější komentáře