Pracujete v mateřské škole? Chcete se stát učitelkou a splnit si tak svůj sen? Cítíte ve své práci nějaké mezery? Dokážete změnit svůj přístup k dětem i ostatním kolegům? Vydavatelství Portál přináší velice zajímavou publikaci s názvem Osobnost předškolního pedagoga a jeho sebereflexe.
Kniha otevírá řadu důležitých témat jako jsou profesní kompetence učitele v mateřské škole, komunikace s rodiči i dětmi, problematika inkluze, spolupráce s kolegy, zpětná vazba i sebereflexe učitele jako muže, jeho přednosti a negativa, dále morální ctnosti předškolního pedagoga. Jsou zde otázky k sebereflexi na řadu témat i činností učitelky.
Příručka je určena pro všechny začínající pedagogy, ale i pro zkušené, kteří chtějí mít zpětnou vazbu, zhodnotit svou práci, rozvíjet se dál, poučit se z chyb a mít dobrý pocit z dobře vykonané práce. V knize naleznete znění zákona 563/2004 – o pedagogických pracovnících.
Součástí publikace je zveřejněný výzkum pomocí dotazníkového šetření na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dotazníky byly určeny pro pedagogy, rodiče i uchazeče bakalářského oboru. Zjišťována byla hlavní motivace pro výkon profese učitelky mateřské školy, dále autorky neopomněly rozhovory s učitelkami od 64 let do 80 let, jak vidí zpětně svou profesi, co jim přinesla, pozitivní i negativní stránky tohoto náročného povolání.
Kniha přinese mnoho inspirací a podnětů pro práci učitelkám mateřských škol, ředitelkám mateřských škol, které přijímají nové zaměstnance či jako studijní materiál pro budoucí pedagogy.
Tato publikace mě zaujala a přečetla jsem jí jedním dechem. Mnoho zajímavých informací, otázek k přemýšlení a faktů. Touto problematikou se zajímám v rámci svého studia. Vybrala jsem si téma „Osobnost předškolního pedagoga a jeho sebereflexe.“ Myslím si, že mě tato kniha bude opravdu velkým pomocníkem. Je přehledná, srozumitelná. Líbí se mi, že obsahuje příběhy z praxe a nabízí mnoho otázek k vlastní sebereflexi. V dnešní době se na učitele kladou velké nároky. Mnoho dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, nedostatečná prestiž povolání učitele, řada rodičů, kteří neustále mluví do toho, jak má učitel jejich děti vzdělávat. Často se stává, že se u nich začnou projevovat psychosomatické potíže. Je proto nutné posilovat jejich sebereflexi. To se jim díky této publikaci bude dařit. Rozhodně bych ji doporučila všem učitelkám i ředitelkám. Určitě stojí za přečtení.
Autor: Eva Svobodová, Miluše Vítečková a kolektiv
Žánr: metodická příručka pro učitele, ředitele a studenty pedagogických škol
Vydáno: 2017 , Portál, Praha
Počet stran: 200
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-262-1243-0
Mgr. Eva Svobodová, PhDr. Miluše Vítečková, Ph.D jsou vyučující na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, obor učitelství pro mateřské školy. Autorsky se podílely na řadě publikací, např. Do školky za zvířátky. Eva Svobodová je spoluautorkou a editorkou publikace Vzdělávání v mateřské škole a spoluautorkou knihy Metody dramatické výchovy v mateřské škole.
Nejnovější komentáře