Také máte občas pocit, že se nevyznáte sami v sobě? Náš život formují více než bychom chtěly komunikační stereotypy, navyklé vzorce myšlení, psychické bloky a také uzavřené třinácté komnaty.
Je trochu paradoxem, že ačkoli se sebou trávíme nejvíce času, mnohdy nevíme, kdo jsme, kam směřujeme, žijeme život, který se nedá nazvat spokojeným, a často jsme v neuspokojivých vztazích. Řešení často lidé hledají ve věcech okolo sebe – nakupují spoustu věcí, riskují, vrhají se do nezdravých vztahů, jako by se nikomu moc nechtělo se ponořit sami do sebe a v hlubinách své osobnosti hledat klíč ke spojenosti a našemu životu.
Kniha Uzdravte svou duši se snaží čtenáři ukázat, jak si k sobě vybudovat zdravý vztah, mít se rád a hlavně vyřešit svá dávná zranění, která si neseme a která se promítají do často nefunkčních vztahů. Kniha se snaží člověku ukázat, že pozitivní přístup k sobě samému není jen vidět to dobré, ale umět se vypořádat s různými obtížemi a bloky, které si neseme z minulosti, nejčastěji z dětství.
Důležité je to, abychom si zranění z minulosti, která mají za následek, že si nevěříme, nemáme se rádi apod., uvědomili a pochopili jsme, co nás utvářelo. Je třeba znovu prožít pocity, které jsme potlačili a uzamkli někde hluboko v sobě, aby se uvolnily a my mohli na cestě pokračovat dál.
Autorka v knize vysvětluje, proč lidé žijí v tzv. destruktivních vztazích, kde nejsou spokojeni, jsou ponižováni apod., přesto to trpí. Ukazuje, že vše pochází z dětství, jak se k nám rodiče a další příbuzní chovali, zvlášť pokud dítě nebylo akceptováno, nebylo vyhověno jeho potřebám apod., v dospělosti pak člověk hledá to, co nedostal v dětství a také to, co je mu vlastně důvěrně známé. Mluví se zde o citové závislosti, která je často zaměňována s láskou. Dokud člověk nenalezne sám sebe a nepochopí příčinu, bude stále vstupovat či přetrvávat v destruktivních vztazích.
V další kapitole se autorka zaměřuje na zdravé vztahy, co je dělá zdravými, jak komunikovat a obecně jak zdravé vztahy udržovat. V další kapitole je zmíněno, k čemu dalšímu vede vlastní neznalost, citové bloky, sklony se obětovat - vše může vést k závislostem, manipulaci či vstupu do sekt.
Zajímavá je i kapitola věnovaná krizi jako možnosti růstu a jaké jsou nejčastější reakce lidí na krize a pokud reagujete určitým způsobem, což si můžete ověřit v testu na konci knihy, jaká jsou úskalí těchto reakcí a na co si dát pozor. Nechybí ani rady, jak udržet život v rovnováze.
Kniha je zajímavá a určitě si člověk mnohé věci uvědomí, ale hlavně také pochopí, proč to tak je a může začít pátrat ve svém dětství a dospívání a hledat příčiny své nespokojenosti, citové závislosti apod. Prozření nemusí být příjemné, ale pokud to člověk se změnou sebe sama myslí vážně, nemůže ho to odradit.
Kniha může pomoci všem, kteří vstupují do role oběti, nevěří si apod. najít cestu k sobě a tuto roli odhodit, vybrat si, jak chtějí život žít, odhodit svá dětská zranění.
Jen si nejsem jistá, že člověk po přečtení této knihy najednou sám snadno změní své zajeté stereotypy, vzorce chování, domnívám se, že člověk bude i tak potřebovat spolupracovat se zkušeným terapeutem. Nicméně i drobné změny mohou být pozitivní.
Název: Uzdravte svou duši
Autor: Marta Helingerová
Nakladatelství: Grada pod značkou Alferia
Žánr: Osobní rozvoj
Počet stran: 168
Moje hodnocení: 80 %
Nejnovější komentáře