Kritiky.cz > Seriály > TV Recenze > The Falcon and the Winter Soldier - Recenze - 65%

The Falcon and the Winter Soldier - Recenze - 65%

crew
crew
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Studio Marvel nám po sérii WandaVision při­ná­ší dal­ší kou­sek ze sklá­dan­ky 4. fáze MCU. A jak měl na sta­rost před­cho­zí seri­ál muž dohlí­že­jí­cí na spí­še žen­skou strán­ku, tak zde má na povel tu spous­tu tes­toste­ro­nu žena. Tou je reži­sér­ka Kari Skogland, mají­cí za sebou něko­lik tele­viz­ních fil­mů, ale pře­de­vším sluš­né množ­ství seri­á­lů. A jak už bývá zvy­kem, i zde se o pří­pra­vu scé­ná­řů podě­li­lo něko­lik lidí.
Plynule pře­chá­zí­me do obdo­bí po udá­los­tech „Endgame“. Kapitán Amerika pro­žil svůj dlou­hý život tak, jak si přál a pře­dal svůj štít Samovi (Anthony Mackie). Ten se cítí až pří­liš zavá­zán své­mu pří­te­li, tak­že se roz­hod­ne štít svě­řit muzeu jako odkaz hod­not, kte­ré Steve Rogers před­sta­vo­val. Nicméně to, že se Sam vzdal ští­tu tak snad­no, se ani pra­má­lo nelí­bí Buckymu (Sebastian Stan). Pro něho má štít mno­hem vět­ší význam a osob­ní hod­no­tu. A nejen to, už fakt, že kapi­tán pře­dal štít sym­bo­lic­ky Samovi musí pře­ci zna­me­nat něco víc.

falcon
Photo © Disney+

Ale než se roz­hod­nou tuto záplet­ku oba hrdi­no­vé roz­plést, kaž­dý si jde na chví­li svou ces­tou. Na scé­ně se však obje­vu­je sku­pin­ka super­vo­já­ků ne nepo­dob­ných svo­ji silou Stevovi a nebo Buckymu. A tato hroz­ba sve­de Sama i Buckyho opět dohro­ma­dy. Musí tak čelit nové hroz­bě, spo­jit síly s nemys­li­tel­ným „spo­jen­cem“ a záro­veň vyře­šit otáz­ku, zda může někdo dal­ší nahra­dit Kapitána Ameriku.
Seriál má ten­to­krát pou­hých šest dílů, což by napo­ví­da­lo tomu, že se bude muset spě­chat. Nakonec tomu až tak není. A je to hlav­ně tím, že seri­ál je úpl­ně o něčem jiném, než jsem si já před­sta­vo­val.
Pojďme si tedy nej­pr­ve říct, co jsem od seri­á­lu čekal. Sam i Bucky mají oba se Stevem dlou­ho his­to­rii, i když kaž­dý tro­chu z jiné per­spek­ti­vy. A je prav­dou, že na kon­ci Endgame, když byl štít pře­dán Samovi, dáva­lo to i mě vět­ší smyls. Bucky je sice super­vo­ják, ale také oso­ba s pohnu­tou minu­los­tí, člo­věk, kte­ré­mu nemů­že ani nej­vět­ší opti­mis­ta věřit na 100%. Tady se pros­tě Steve Rogers roz­ho­dl jako správ­ný voják a dál na svůj pro­fe­si­o­nál­ní úsu­dek. Avšak Sam Wilson ali­as Falcon je pou­ze běž­ný člo­věk. Bylo by tak poměr­ně nasna­dě, kdy­by byl seri­ál o tom, kdo je vlast­ně v výše zmí­ně­ných dvou ten vhod­něj­ší do role nové­ho Kapitána Ameriky. Zda-li vůbec někte­rý z nich, a seri­ál mohl být tak spíš ces­tou za nale­ze­ním něko­ho úpl­ně nové­ho.
Z té dru­hé polo­vi­ny toho, co jsem teď napsal se vlast­ně znač­ná část vypl­ni­la. Alespoň na chví­li. Avšak morál­ních dile­mat a roz­po­rů mezi Samem a Buckym v tom­to seri­á­lu pří­liš není. Určitě ne na úrov­ni, kdo by mohl být dal­ší Kapitán Amerika, a kdo z dvo­ji­ce je k tomu vhod­něj­ší. Párkrát na to téma řeč při­jde, ale vlast­ně jen na krát­ko a nikdy v kon­krét­ních kono­ta­cích.
Nechci pří­liš odha­lo­vat pří­běh stej­ně jako v recen­zi na WandaVision, tak­že si teď struč­ně poví­me, co jsme tedy dosta­li.

cap
Photo © Disney+

Seriál jako celek půso­bí až komor­ním dojmem, pro­to­že řeší jed­nu poměr­ně jas­ně nalin­ko­va­nou záplet­ku, kte­rá je ješ­tě navíc oby­čej­ná až praští. O zvra­ty v pří­bě­hu se tak musí posta­rat něko­lik ved­lej­ších postav, ať už s vět­ší či mizi­vou mírou dopa­du na budou­cí udá­los­ti MCU. Často se tak divák při­stih­ne, že se doce­la nudí a na obra­zov­ce se nic moc nedě­je. Spousta času je pros­tě jen výplň, fun­gu­jí­cí jako ber­lič­ka pro napo­jo­vá­ní scén, kte­ré se ale­spoň ode­hrá­va­jí v zají­ma­vých loka­cích včet­ně Prahy a dal­ších evrop­ských měst. Pokud pak dojde na sku­teč­nou akci, tak ta nevy­pa­dá zle a pro­po­je­ní se záplet­kou je vyře­še­no solid­ně. Akce tak nepů­so­bí jen jako „fan­ser­vis“, ale má sku­teč­ný význam i pro zod­po­vě­ze­ní otáz­ky, jest­li je Falcon sku­teč­ně mož­ný nástup­ce Kapitána Ameriky.
Po shléd­nu­tí celé série jsem se ale neu­brá­nil dojmu, že to bylo vlast­ně všech­no úpl­ně o něčem jiném. Hlavním téma­tem se totiž uká­zal fakt, že Sam Wilson je čer­noch a všech­no to dile­ma pra­me­ní z toho. Otázkou, kte­rá v seri­á­lu sku­teč­ně zazní tedy je: „Může být nový Kapitán čer­noch?“. Tady pros­tě vůbec nejde o to, kdo má jakou fyzic­kou sílu a kon­di­ci, nebo kdo má jaké cha­rak­te­ro­vé vlast­nos­ti a morál­ní kre­dit. Je to pros­té, vel­mi brzy divák zjis­tí, že má být Kapitán Amerika Sam Wilson, ale v seri­á­lu se po celou dobu jen hle­dá opod­stat­ně­ní této vol­by a upo­zor­ňu­je se na kon­tro­ver­zi, že je Falcon čer­né ple­ti.
V sou­vis­los­ti s tím, co se kolem lidí s odliš­nou bar­vou ple­ti děje po svě­tě si mys­lím, že je to buď zvlášt­ní náho­da, nebo je to čis­tý úmy­sl, jak skr­ze hrdin­ský seri­ál nalít lidem po svě­tě, že je ok, když čer­noch dělá důle­ži­tou a zásluž­nou prá­ci (čím samo­zřej­mě nechci vůbec tvr­dit, že by tomu taky být nemoh­lo nebo nemě­lo). Bohužel se obá­vám, že prav­dě­po­dob­něj­ší je ta dru­há vari­an­ta a kvů­li tomu­to fak­tu u mě seri­ál kle­sl hod­ně hlu­bo­ko.

crew
Photo © Disney+

Nejen, že půso­bí jen jako nata­že­ná část vět­ší­ho fil­mu do extré­mu, ale nemá ani žád­ný vět­ší pře­sah do MCU kro­mě samot­né­ho nové­ho Kapitána Ameriky a pár dal­ších ved­lej­ších postav. Být tato záplet­ka v něja­kém samo­stat­ném MCU fil­mu, tak se jí věnu­je maxi­mál­ně půl hodi­ny nikdo by se nedi­vil. Ale hlav­ně by byli všich­ni spo­ko­je­ni. Fajn sce­né­rie a vel­mi sluš­ný hudeb­ní dopro­vod Henryho Jackmana tohle neza­chrá­ní.
Nemohu říct, že bych se u sle­do­vá­ní celou dobu nudil, jen jsem pros­tě čekal tro­chu víc akce, mno­hem víc morál­ní­ho dile­ma­tu, a hlav­ně něja­ký vět­ší přes do MCU podob­ný, jako to bylo v pří­pa­dě WandaVision. Smutné je, že nej­lep­ší posta­vou seri­á­lu je jed­na z ved­lej­ších, a že Sam Wilson sice může vypa­dat sebe­líp v novém oble­ku, ale jako Kapitán Amerika by dlou­ho nepře­žil (i přes to, že se divá­ka tvůr­ci sna­ží vše­mož­ně pře­svěd­čit o opa­ku). Jen díky tomu, že byl jeden díl oprav­du vel­mi nad­stan­dard­ní dávám 65%.



Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,29108 s | počet dotazů: 252 | paměť: 62403 KB. | 25.11.2024 - 04:35:12