Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?
Captain America (Chris Evans) se snaží společně s dalšími přeživšími Thanosova (Josh Brolin) drastického kroku vzpamatovat z nastalé krize, vyvolané zmizením poloviny živých bytostí napříč celým vesmírem. I když se svět pomalu snaží adaptovat na novou realitu a udělat ten pomyslný krok kupředu, zbytek Avengers se s tímhle výsledkem a svojí prohrou nehodlá smířit. Bohužel všechny jejich pokusy jakýmkoliv způsobem zvrátit to, co se stalo, končí neúspěšně. Když už se však zdá, že je všechno nadobro ztraceno, objeví se na obzoru nová naděje, která by mohla pomoct vrátit mezi živé všechny ty co se před lety rozpadli na prach. Bude to ovšem potřebovat aby všichni členové Avengers táhli za jeden provaz...
Musím se přiznat, žetentokrát jsem se snažil veškeré propagaci a reklamní kampani k filmu co nejvíce vyhnout. Jednak jsem si nechtěl nechat vyspoilovat minimálně třetinu filmu jako již tradičně u reklamních kampaní v posledních letech a druhak jsem chtěl mít tenhle zážitek co největší a nejčistší. On se pak totiž člověk neohlíží na to, co od filmu čeká, co tam musí nebo nemusí přijít a odehrát se, a co mu veškeré ty analýzy, předpovědi a já nevím co ještě víc, vlastně před filmem řekly. Prostě jsem tentokráte chtěl mít zase jednou ten moment, kdy půjdu do kina a prostě si užiju film, takový jaký je, a nechám vše na tvůrcích. Kdy také jindy, když už končí jedna éra filmů, která po dobu jedenácti let formovala filmový kus milionů lidí po celém světě.
Čtvrtí Avengers jsou každopádně tady a s nimi i závěr příběhu, který tahle parta rozehrála s Thanosem v Infinity War. Abych odpověděl na asi nejpalčivější otázku - ano, tvůrcům se podařilo relativně s grácií vybruslit z nastalého konfliktu a (jelikož by tenhle článek měl být bez spoilerů) všemu tomu dodat relativně sympatickou a dojemnou „mašličku“ na závěr, která pošle velkou část publika k slzám. A to je vlastně docela správně, přeci jen tady docela zásadní část současné popkultury končí a co bude následovat se teprve uvidí. Ano, Avengers jsou slušným závěrem příběhů téhle party a zároveň jednou velkou fanouškovskou službou. Pokud se ale diskuze přesune na téma jestli je Avengers: Endgame dobrý film sám o sobě, je odpověď trochu složitější.
Endgame totiž obětuje dost velkou část prostoru právě zmíněné službě fanouškům a tak dominantní část celého příběhu jsou epizodní momenty, které pracují jako takové symbolické pukrle na závěr pro jednotlivé postavy / dvojice / skupinky. Ano, neříkám, že by tyhle momenty nefungovaly, ale ten dojem rozkouskovanosti a nucenosti pro každého ze členů mít to svoje čestné kolečko předtím, než padne opona, je patrné napříč celými třemi hodinami. Perfektně padnoucí humor a situační komedie sice v mnoha ohledech dojem alespoň trochu napravuje (například naprosto geniální callback Kapitána na několik let starou aféru z komiksové předlohy patří mezi jeden z nejlepších momentů MCU), ne vždy je ovšem na místě. Kupříkladu Thorova (Chris Hemsworth) linka je vtipná, její charakteristický prvek se ovšem docela rychle okouká a na ploše tří hodin tak v některých chvílích působí jako opakování toho samého vtipu pořád a pořád dokola. Ano prvních 233 případů vyvolalo úsměv, 234. už tolik ne.
Pokud ale ve filmu osekáte právě tenhle humor a většinu fanouškovské služby (jen proto aby to tam prostě bylo), samotné jádro filmu toliko zase nenabídne. Příběh filmu je totiž ohlodaný na minimum, právě proto aby dal prostor pro jednotlivé epizodní kousky, tím ovšem trpí film jako celek. Místo jako jedna epická bitka ve které se stupňují emoce a přikládá se pod kotlem co deset minut, se vlastně postavy prvně hodinu a půl plácají na místě, aby si dali pak několik koleček každý (ano cestování časem je fajn a návrat do důležitých momentů historie MCU je sympatický, ovšem každou minutou to působí pořád spíše jako samoúčelná fan service než cokoliv jiného) a máte více jak dvě třetiny filmu za sebou.
Ano, pak to přijde. Ať už totiž mám vůči filmu výhrad kolik chci, závěrečná necelá hodinka, kde vyzvou Avengers Thanose na férovku, je naprosto slovníkovým příkladem slova Epic. Není to ovšem myšleno jen měřítkem (i když i v tomhle případě by se to tak dalo brát), ale také samotnou myšlenkou toho, že všichni kdo se tohoto momentu dožili se postaví jednou provždy tomu fialovému budižkničemovi, co jim hatil plány poslední roky. A je to hodně hodně fajn. Velká a výbušná řež ve které vyniknou jak jednotlivé postavy tak ona velkolepá bitka. Vizuálně parádní a hned s několika nápady, které to pozvedávají ještě o úroveň výš oproti posledně. Jedinou výtkou snad je fakt, že by člověk od takovéto kulminace filmů čekal přeci jen trochu větší divočinu co se týče následků tohoto osudového souboje (kdy také jindy že).
Na závěr bych tak ještě zmínil fakt, že by filmu rozhodně prospěl zásah střihače. To co se totiž do kin dostalo je dojmem spíše jako rozšířená verze pro fanoušky, než sestřih pro kina - spousta zbytečně natahovaných nebo vyloženě zbytečných momentů a na druhé straně zase jiné, které by si zasloužily trochu lépe a déle rozebrat, než jen tak zkratkovitě, jak tomu bylo zde. Mohl bych se tu také rozepsat o problému Captain Marvel a jednom momentu který pro mě kompletně rozbíjí celou hlavní myšlenku filmu (pojďme jednou naposledy táhnout za jeden provaz). Ale jak řekla jedna uznávaná a oceňovaná herečka - nemám právo na tohle téma vyslovovat svůj názor, protože jsem heterosexuální muž běloch na pokraji třicítky, tzn. ta největší špína co v tuhle dobu jde (a hlavně ještě píšu o filmu, což je vůbec nejhorší).
Jak tedy zhodnotit Avengers: Endgame? Je to docela těžké. Na jednu stranu je to jedna velká fanouškovská služba která má zároveň spoustu humoru, takže ten, kdo od toho nečeká film, ale jen uzavření všeho co jen jde, spokojený bude. Ale zároveň si nemyslím, že jen proto, že jsem na několika místech udělal „ha ha“ v kině a pak si tucetkrát připadal jako Captain America, že jsem pochopil tu narážku, bych měl film glorifikovat do nebes nad všechny ty nejlepší filmy historie. Avengers: Endgame je fajn kousek do sbírky, který potěší jak skalní fanoušky, tak ty, co jedou marvelovky jen ze setrvačnosti. Geniální film to ale rozhodně není. Jako samostatný film tenhle kus prostě moc nefunguje, napětí téměř nebuduje a nad rámec humoru a epizodních kusů kde se sloučí některé postavy, toho vlastně příliš nenabídne - ano jednu zatraceně epickou bitku na závěr, to je ale na tři hodiny prostě málo. Zvláště když vezmu v potaz fakt, že téměř vše, s čím film pracuje, už jsme viděli v předchozích marvelovkách jinak a lépe (vyjma zmíněné bitky na závěr).
Jednoduše řečeno, Marvel sice ani tentokrát vyloženě nezklamal, Avengers: Endgame jsou ovšem filmovou událostí spíše ze své důležitosti pro MCU a jako kulminace x let příprav, než jako zásadní film sám o sobě. Zvláště pokud pak film postavíte do přímého kontrastu s jinými závěry podobně úspěšných sérií. Fanoušci budou ale i tak nadmíru spokojeni, běžní diváci budou mít u čeho chroupat popcorn a za dva měsíce dojde do kin další Spider-Man a kolotoč se rozjede pomalu ale jistě znovu. Co na tom, že si tihle hrdinové zasloužili možná přeci jen něco trochu více propracovanějšího, originálnějšího a nápaditějšího než jen strojové zakroužkování všech důležitých okének a trochu toho „ha ha“ navrch.
Filmová událost posledních let, kulminace x let velkolepých plánů a propojených příběhů... a výsledkem je v podstatě jen humorem proložená fanouškovská služba bez většího zápalu? Ano, Avengers: Endgame mají pár geniálních momentů (výtah), pár slabších (protahování jednoho „vtipného“ motivu) a jednu naprosto epickou bitku, která potěší snad každého. Jako film ale tahle závěrečná tečka za Thanosem prostě moc nefunguje možná proto, že téměř vše s čím operuje, udělal Marvel už dříve a lépe. Ale co, důležité je, že jsme se zasmáli, pochopili nějakou tu narážku a tak proč řešit to, že je film ve výsledku jen dvouhodinová epizodní záležitost, která v hromadě nenabídne příliš napětí, nápaditosti nebo nosného příběhu. Hlavně že máme všechny kolonky zaškrtnuté a kolotoč se může rozjet znovu.
Avengers: Endgame (Avengers: Infinity War - Part II) Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi USA, 2019, 182 min Režie: Anthony Russo, Joe Russo Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks) Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely Kamera: Trent Opaloch Hudba: Alan Silvestri Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Josh Brolin, Karen Gillan, Gwyneth Paltrow, Sebastian Stan, Brie Larson, Evangeline Lilly, Jon Favreau, Paul Rudd, Don Cheadle, Dave Bautista, Katherine Langford, Bradley Cooper, Elizabeth Olsen, Tom Holland, Pom Klementieff, Winston Duke, Michelle Pfeiffer, Stan Lee, Tilda Swinton, Chadwick Boseman, Terry Notary, Maria Z. Wilson, Ty Simpkins, Letitia Wright, Frank Grillo, Benedict Wong, Emma Fuhrmann, Hirojuki Sanada, Jimmy Ray Pickens, Brandon Rush, Faith Logan, Danai Gurira, Tessa Thompson Producenti: Kevin Feige Střih: Jeffrey Ford, Matthew Schmidt Scénografie: Charles Wood Kostýmy: Judianna Makovsky
12. července 2022 Smrt na Nilu Hercule Poirot podruhé a opět zívačka. Vražda v Orient Express je jeden z mála filmů, kde jsem v kině usínal a Smrt na Nilu má podobně nezáživný tempo, ale naštěstí mě to už nestálo […] Posted in Krátké recenze
3. května 2017 Nové Město nad Metují zámek - Výstava vláčků Během víkendové dovolené (22. 4.) ve městě Nové Město nad Metují jsme se zúčastnili akce Výstava vláčků. Pro čtenáře našeho webu Kritiky.cz jsem připravil galerii […] Posted in Oslavy
21. ledna 2020 Přepadení Motolkomix, jehož autorem je Donald, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní . Posted in Komiks
27. září 2023 Stopy zvířat do kapsy Procházka krajinou se může změnit v dobrodružnou výpravu za poznáním s knížkou Franka Heckera Stopy zvířat do kapsy. Diplomovaný biolog, fotograf přírody a spisovatel za posledních 25 let […] Posted in Recenze knih
1. ledna 2013 Dollman vs. Demonic Toys (1993) Démonické hračky jsou zpět a tentokrát je čeká mnohem nebezpečnější protivník, který přiletěl odněkud z vesmíru. Policistku Judith trápí zlé sny a vzpomínky na hrůzu, která jí potkala […] Posted in Horory
26. listopadu 2023 Dead Within (2014) Zombie kousek o izolovaném páru uprostřed apokalypsy, pojatý dosti odlišným a komornějším způsobem. Bohužel ne moc záživným a zajímavým. Před šesti měsíci vypukla nákaza, která se […] Posted in Horory
6. ledna 2023 Jan Žižka (2022) Ktož jsú Boží bojovníci. Aneb dobře natočený film, se skvělým zvukem a výpravou, ale absolutně chabým dějem. Nenašlo se nic, co by mě na ději fakt zaujalo. Nepřehledné bitvy, tápání […] Posted in Krátké recenze
29. dubna 2017 Hills Have Eyes, The (2006) Alexandre Aja je většinou zárukou největší kvality. Tentokrát se mu povedl jeden z nejlepších remaků, co byl kdy natočen… Bob Carter uspořádal na výročí svatby svou […] Posted in Horory
Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/
Nejnovější komentáře