V poslední době je to s parodiemi mírně řečeno nahnuté. Ty tam jsou skvělé filmy osmdesátých let, jejichž tvůrci věděli, jak načasovat vtip a citovat scénu v nové souvislosti tak, aby dostala to správné parodické vyznění. Pokusy o parodie 21. století jako by zapomínaly, co je vlastně smyslem tohoto žánru. Na plátna se valí snímky typu Děsnej doják, Velkej biják nebo Tohle je Sparta, které nepřináší nic jiného než bezesmyslné nefunkční slepence okopírovaných scén, fekální humor a popkulturní odkazy, jejichž trvanlivost je velmi krátká. Podařený vtip aby v nich ten, koho neuspokojí zvracení, prdění a tělní tekutiny, pohledal. Nyní však naštěstí prapor nové parodie a komedie vcelku úspěšně pozvedá herec a v tomto případě i režisér Ben Stiller a vysílá do kin Tropickou bouři
Jedná se vlastně o takový film o filmu. Vypráví o natáčení válečného filmu z Vietnamu Tropická bouře, na němž se podílí pravé herecké megahvězdy. Hlavní roli má akční hrdina Tugg Speedman, který se po sérii Pařák, v níž několikrát zachraňoval Zemi, pokusil o vážný dramatický výkon ve filmu Prosťáček Jack a nyní ztvárňuje amerického hrdinu. Sekundují mu Kirk Lazarus, herec známý tím, že se do každé role absolutně položí, což mu získává jednu významnou cenu za druhou (pro Tropickou bouři dokonce podstoupil operaci, která z něj udělala černocha) a Jeff Portnoy, král komedií vydělávající miliardy filmy, v nichž hodně prdí a hraje více než jen jednu postavu. Je to zkrátka podařená herecká parta a tak není divu, že režisér Tropické bouře manýry svých hvězd nezvládá. Rozhodne se proto vysadit herce do džungle a natočit vše guerilla stylem. Problémy však nastávají, když se herci, přesvědčení o tom, že vše je součástí scénáře, zapletou do skutečného válečného konfliktu.
Ačkoli Tropická bouře mírně zklamala má očekávání povzbuzovaná dlouhodobou reklamní kampaní a několikrát se nelze ubránit dojmu, že z toho šlo vytěžit ještě mnohem víc, je nutno uznat, že se povedla a jako komedie i parodie velmi dobře funguje. Především je skvělé, že na rozdíl od výše zmiňovaných filmů není nějakým slepencem odkazů, ale má vlastní svébytný komediální příběh, na který navěšuje řadu citací. Poznáte tu slavné scény z takřka všech známých válečných filmů věnujících se problematice Vietnamu. Vedle toho je tu však ještě další skvělý zdroj humoru - utahování si z hereckých hvězd, Hollywoodu a filmové mašinerie vůbec.
Zesměšnění se dočkaly praktiky hollywoodských producentů i jejich hvězdy. Naprosto zřetelné jsou narážky na herce libujícího si ve vícerolích tlusťochů či na herce, kteří v honbě za prestižní cenou akademie ztvárňují mentálně retardované v srdceryvných dramatech. Skvěle jsou zde také vystižena klišé jednotlivých žánrů, a to především ve vynikajících a přesně zacílených fiktivních trailerech, jimiž Tropická bouře začíná. Filmový průmysl se vším, co k němu patří, je zde zkrátka vystižen s dokonalým nadhledem a faktem je, že čím víc se o svět filmu a vše kolem něj zajímáte, tím víc si to užijete.
Tropická bouře zároveň není žádnou skromnou komedií. Výprava je velkolepá a akční scény by jí mohl mnohý válečný film závidět. Drobné problémy jsou však v tempu. Úvodní dvacetiminutovka je vražedná, film nasadí ohromnou kadenci vtipů, uprostřed však nejspíš začnete mít trochu obavy, že tvůrci vystříleli všechen prach, neboť se tempo poněkud zvolní a výrazně přibude hluchých míst, vše ale naštěstí zachraňuje závěrečná sekvence, která opět nabírá pořádné grády, i když teď už jde hlavně o akční nářez.
Na závěr chci ještě zmínit herce, kteří film uchopili za správný konec a s přehledem parodují své kolegy, sami sebe i průmysl, který je živí. Kromě ústřední trojice- Ben Stiller, Robert Downey Jr. a Jack Black, je tu ještě množství zdatných sekundantů v dalších rolích, a to včetně Toma Cruise, jenž zde předvádí nevídanou kreaci. Je docela pravděpodobné, že pokud jako já zapomenete, že tu má hrát a nebudete ho tudíž hledat, uvědomíte si s překvapením, že je to on až při závěrečných titulcích. Ty jsou mimochodem ukázkou toho mála, co mi na Tropické bouři vadilo – některé kreace už jsou zkrátka přehnané do extrému, čímž se snižuje důvěryhodnost, údernost a pak i komediální potenciál filmu. Ale to je tu naštěstí jen v několika málo případech.
P.S. Takhle sprostý, ale zároveň diváky neurážející film jsem v kině už dlouho neviděla, a co víc jeho vulgárnost se tentokrát řádně odrazila i v českých titulcích, které mnohdy mají tendenci být mírně cenzurující. Je jen dobře, že u Tropické bouře tomu tak není.
Nejnovější komentáře